Motorvejsstøj rammer hver anden Furesø-borger

Nye støjkort fra Cowi viser, at over halvdelen af Furesøs borgere er ramt af sundhedsskadelig støj fra Hillerødmotorvejen. Den korrekte, værre støj fra Fiskebækbroen er regnet med, og så er WHO’s grænseværdier for sundhedsskadelig støj med og viser en ny grøn bjælke.
”Støjkortet bekræfter vores virkelighed. Det kan ikke være rigtigt, at hver anden borger skal udsættes for sundhedsskadelig støj. Vi ønsker, at hastigheden sættes ned til 90 km/t. Det forlænger kun rejsetiden med 2 minutter pr. bil uden for myldretiden, men vil gøre en stor forskel for borgeren. Samtidig skal forundersøgelsen af s-togets forlængelse fra Farum til Hillerød fremrykkes til december i år, så bilister kan få et alternativ til motorvejen, siger Ole Bondo Christensen (A), Furesøs borgmester.
Ønsker samlet plan for Hillerødmotorvejen
Mandag den 27. juni mødtes Furesøs støjudvalg – det såkaldt §17, stk. 4-udvalg, der har både borgere og politikere med. De fik præsenteret de nye støjkort og efterlyser nu en samlet plan over de mange tiltag, der sker på Hillerødmotorvejen de kommende år.
”Vi skal have en samlet plan for støjdæmpningen af støjen fra Hillerødmotorvejen i hele Furesø. Derfor skal vi presse på for at støjværn, overdækning, en forlængelse af S-toget er tænkt med, inden motorvejen udvides og forlænges. Et effektivt greb nu her er lavere hastighed, og så haster det med at få fremrykket arbejdet med s-togets forlængelse, siger Egil Hulgaard (C), formand for Furesøs støjudvalg med politikere og borgere.
På næste møde i august vil støjudvalget selv begynde arbejdet med en samlet plan for initiativerne for Hillerødmotorvejen og siden dele det med Christiansborg-politikere under et foretræde for Transportudvalget. Furesø Kommune have tidligere i juni besøg af transportministeren, der siden har kvitteret for besøget og anerkendt støjproblemerne i Furesø. Vejdirektoratet er ved slutningen af et arbejde med en analyse af støjen fra Fiskebækbroen og har selv anerkendt, at broen støjer mere end tidligere støjoversigter.
Fakta fra nye støjkort
- Støjkortet er lavet af Cowi i 2022
- I 2022 er 23.215 Furesø-borgere (56 pct. af borgerne) udsat for mere end 53 db, svarende til WHO’s grænse for sundhedsskadelig støj.
- I 2022 er 10.511 Furesø-borgere ramt af støj over 58 db, svarende til Vejdirektoratets grænse.
- I 2019 var 8420 Furesø-borgere ramt af støj over 58 db
- Fra 2019 til 2022 udsættes 195 borgere for støj over 68 db, dvs. meget kraftig støj. Det er en stigning på 164 i forhold til tre år tidligere.
Fakta om medlemmer af §17, stk.4-udvalget om støj
Politikere:
- Egil Hulgaard, formand, C
- Ole Bondo, næstformand, borgmester, A
- Lars Carpens, V
- Jesper Dyhrberg, F
- Øjvind Vilsholm, Ø
- Lene Bang, A
- Anders Medum Groth, B
Borgere:
- Henrik Lynghus (Farum)
- Lars Hovgaard (Bregnerød
- Mads Emil Kragh (Værløse)
- Lykke Lunde (Farum)
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Egil Hulgaard (C)
Næstformand for Plan- og Byudvikling
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Endnu flere Furesø-borgere med i lokalt idrætsliv8.4.2025 14:57:08 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Idrætsforbund og DGI viser, at Furesø Kommunes idrætsforeninger fortsat står stærkt. Fra 2023 til 2024 er medlemstallet steget med 609, så det samlede antal nu lyder på 28.947. Det er en fremgang og udtryk for, at kommunens vision om et aktivt og tilgængeligt fritidsliv for alle lever og udvikler sig.
Furesø-borgere har høj livskvalitet og tillid til hinanden7.4.2025 10:22:03 CEST | Pressemeddelelse
National Realdania-undersøgelse om livskvalitet bringer Furesø i top. Furesøs borgere har højere livskvalitet, er sundere og har mere tillid til andre mennesker og myndigheder end mange andre danskere.
Furesø skal være en grøn kommune med gode boliger og masser af natur31.3.2025 11:25:47 CEST | Pressemeddelelse
Over de næste 12 år skal udviklingen af kommunen holde sig inden for de arealer, der allerede er udpeget, og så skal man følge en række retningslinjer, som bevarer de særlige karaktertræk i lokalsamfundene. Det slog Furesø Byråd fast med vedtagelsen af Kommuneplan 2025 – 2037.
Bedre forhold for plante- og dyreliv på Baunesletten28.3.2025 10:29:56 CET | Pressemeddelelse
Byrådet vedtog den 26. marts en naturlejeplan for Baunesletten. Med planen udvides den fold, hvor dyr i dag græsser. På andre arealer plejes området ved, at græsset brændes om foråret. Det vil gavne plante- og dyrelivet på Baunesletten.
Furesø styrker hjemmeplejen24.3.2025 14:08:34 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kommune er i fuld gang med at forberede og indføre faste teams og helhedspleje i hjemmeplejen, som er nogle af hjørnestenene i den nye ældrelov. Målet er at sikre, at ældre borgere møder det samme lille team af medarbejdere i deres pleje, hvilket skaber større tryghed for både borgere og medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum