Sæt det blå sygesikringskort på pakkelisten ved rejse i EU
Styrelsen for Patientsikkerhed råder danskerne til at huske at have deres blå sygesikringskort på sig, når de tager på ferie i Europa. Det gælder også smutturen over grænsen en enkelt dag.
"Det blå sygesikringskort er endnu ikke digitalt, og derfor skal man huske at have et gyldigt, fysisk kort på sig, så man kan vise det, hvis man får behov for nødvendig behandling på sin ferie," siger Anne Maj Fromholt, sektionsleder i Styrelsen for Patientsikkerhed.
Det blå sygesikringskort giver i alle EU/EØS-lande, Schweiz og Storbritannien ret til at få dækket udgifter til nødvendig behandling under ens ferie, når man henvender sig ved sygehuse, klinikker og hos sundhedspersoner, der har en aftale med landets offentlige sygesikring. Det er op til en sundhedsperson i det pågældende land at vurdere, om man har behov for behandling, som ikke kan vente til, at man er hjemme i Danmark.
Forskelligt fra land til land
Landenes offentlige sygesikringer er indrettet forskelligt. I flere lande er der hel eller delvis egenbetaling i sundhedsvæsenet. Med det blå sygesikringskort har man adgang til behandling på de vilkår og til den pris, der gælder for borgere, der er offentligt sygesikret i det land, man rejser i.
Man skal derfor være opmærksom på, at man ikke kan få dækket udgifter til privat behandling eller hjemtransport i tilfælde af sygdom eller død. Vil man minimere risikoen for udgifter, skal man derfor tegne en privat rejseforsikring til at dække udgifter i tilfælde, hvor det blå kort ikke dækker.
Udlæg til behandling
Normalt skal man ikke lægge penge ud for behandling, hvis man viser det blå sygesikringskort et sted, der har en aftale med landets offentlige sygesikring. Hvis man har glemt kortet eller af en anden grund selv har betalt eller har fået en regning, kan man få refunderet den del, der ikke er egenbetaling.
Det gør man ved at søge om refusion hos Styrelsen for Patientsikkerhed efter EU’s regler om sundhedssikring eller hos sin region efter de danske tilskudsregler. Det er derfor vigtigt, at man husker at gemme kvitteringen for ens udlæg.
”Har man haft udlæg til behandling, skal man være opmærksom på, at der kan gå lang tid før, at man kan få refunderet pengene. Det skyldes, at vi venter på svar fra myndighederne i det land, som behandlingen er foretaget i, som skal afgøre om behandlingen i det land er offentligt dækket, eller om der er tale om egenbetaling”, siger Anne Maj Fromholt, sektionsleder i Styrelsen for Patientsikkerhed.
Find oplysninger på Europa-Kommissionens hjemmeside om, hvordan man kan bruge det blå kort i de enkelte medlemslande
Læs mere om hvordan du søger refusion hos Styrelsen for Patientsikkerhed https://stps.dk/da/eu-sygesikring/soeg-refusion/
Nøgleord
Kontakter
kakfdæaf
Presse
Tlf:72228688presse@stps.dkInformation om Styrelsen for Patientsikkerhed
Følg pressemeddelelser fra Styrelsen for Patientsikkerhed
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Styrelsen for Patientsikkerhed
Samarbejde mellem læger og plejepersonale kan nedbringe forbruget af antipsykotisk medicin til patienter med demens5.3.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Erfaringer fra tilsyn med brug af antipsykotisk medicin til patienter med demens på plejehjem viser, at et tæt samarbejde mellem læger og plejepersonale kan være med til at bringe forbruget ned.
Erfaringsopsamling om tilsyn med behandling med insulin3.3.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
I 2023 og 2024 gennemførte Styrelsen for Patientsikkerhed i alt 245 sundhedsfaglige tilsyn med behandlingssteder i plejesektoren og på bosteder, hvor personalet håndterer insulin for borgere med diabetes. Resultater og observationer fra tilsynene er nu samlet i en erfaringsopsamling.
Bliv klædt på til fravalg af genoplivningsforsøg for borgere over 60 år15.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag kan alle habile borgere over 60 år fravælge genoplivningsforsøg ved hjertestop på sundhed.dk. Styrelsen for Patientsikkerhed har derfor lanceret en kampagne med information til sundhedspersoner om det nye fravalg.
Tilsyn stiller skarpt på psykiatrisk behandling af børn og unge27.11.2024 07:52:57 CET | Pressemeddelelse
I 2025 vil Styrelsen for Patientsikkerhed føre organisatorisk tilsyn med offentlige og private sygehusafdelinger og speciallægepraksis, der udfører ambulant psykiatrisk behandling af børn og unge.
Ny kampagne til sundhedspersoner: Om fravalg af genoplivningsforsøg14.11.2024 07:56:15 CET | Pressemeddelelse
Styrelsen for Patientsikkerhed lancerer i dag en kampagne målrettet sundhedspersoner. Kampagnen skal forberede sundhedspersoner på at håndtere de nye regler for fravalg af genoplivningsforsøg, der træder i kraft d. 15. januar 2025. Kampagnen indledes med en række gratis og offentligt tilgængelige webinarer, der er målrettet det præhospitale personale, praktiserende læger, personalet i plejesektoren og personalet på hospitaler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum