Simon Fendinge Olsen vinder DM i Debat 2022
18.6.2022 17:00:53 CEST | DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd | Pressemeddelelse

Politiken og DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd har netop kåret vinderen af DM i Debat. Det blev 24-årige Simon Fendinge Olsen fra Liberal Alliances Ungdom, der løb med sejren og kan nu stolt kalde sig Danmarks bedste debattør. Dommerne valgte Simon efter to omgange af indledende runder med knockoutkampe, en semifinale med den politiske tale og personlige mærkesager samt en afgørende finale med dommervalgte emner.
I en finale, hvor Simon Fendinge Olsen var oppe imod Jakob Bonde fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, blev det udslagsgivende argument fra dommerpanelets Simon Fendinge Olsen's karakteristiske debatstil.
"Simon er en politisk rockstjerne, som ejer debatten og formår at få publikum med sig - selv når de er lodret uenige med ham. Han har styr på argumenterne og evner at krydse dem med den rette mængde af humor, autencitet og ikke mindst retoriske sprogblomster. Det er så fortjent, at Simon tager den her sejr," siger Camilla Schwalbe, Chef for Kommunikation og Public Affairs hos fonden Novavi og tidligere formand for DSU - Danmarks Socialdemokratiske Ungdom.
I en hektisk finale på Politikens scene på Folkemødet på Bornholm skulle de fire finalister debattere med udgangspunkt i emner hentet fra Folketingets Borgerforslag for at få deltagerne til netop at diskutere nogle af de politiske emner, som optager rigtig mange danskere.
Simon Fendinge Olsen, der har trådt sine politiske sko i Liberal Alliances Ungdom, kan nu kalde sig Danmarksmester i debat frem til næste års Folkemøde og indskriver sig dermed i rækken af tidligere vindere som blandt andet tæller Alex Vanopslagh (Liberal Alliances Ungdom), Sofie Lippert Troelsen (Socialistisk Folkepartis Ungdom), Morten Ryom (Erhvervsskolernes Elev-Organisation), Lawand Hiwa Namo, meningsdanner og tidligere elev på Politikens Debattør- og kritikerskole og Peter Hummelgaard Thomsen (Danmarks Socialdemokratiske Ungdom).
Fakta om DM i Debat:
- DUF og Politiken har siden 2011 afholdt DM i Debat med det formål at give unge en platform til at udbrede deres holdninger, værdier og ideologiske grundlag.
- Blandt tidligere vindere af DM i Debat finder man blandt andre Peter Hummelgaard Thomsen (Danmarks Socialdemokratiske Ungdom), Gry Möger Poulsen (fhv. Socialistisk Folkepartis Ungdom), Morten Dahlin (Venstres Ungdom), Morten Ryom (Erhvervsskolernes Elev-Organisation), Lawand Hiwa Namo, meningsdanner og tidligere elev på Politikens Debattør- og kritikerskole, og Alex Vanopslagh (Liberal Alliances Ungdom).
- Deltagerne bliver indstillet af og kommer primært fra det danske foreningsliv, herunder DUFs medlemsorganisationer, eller de bliver indstillet via Politikens Debattør- og Kritikerskole.
Kontakter
Daniel Branislav ChristensenPolitisk chef
Tlf:60774679dbc@duf.dkDUFs pressetelefon
Henvendelser pr. SMS læses ikke. Send en mail til presse@duf.dk
Billeder

Information om DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Presseorientering: Find unge kandidater på tværs af partier og storkredse3.3.2026 12:05:00 CET | Pressemeddelelse
Unge politiske stemmer bør fylde mere i valgkampen til Folketinget 2026. Derfor har DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd udarbejdet en liste over unge kandidater på tværs af partier og storkredse, der skal understøtte medier, organisationer og vælgere i at inddrage og udforske unge perspektiver i valgkampen.
Sønderborg Kommune vinder 2. Pladsen som Årets Ungdomskommune 202627.2.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sønderborg Kommune løber med 2. pladsen som Årets Ungdomskommune 2026. Anerkendelsen gives blandt andet, fordi kommunen giver unge reel indflydelse og sætter ungeinddragelse i højsædet.
Holbæk Kommune indtager 3. Pladsen som Årets Ungdomskommune 202627.2.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Holbæk Kommune, der vinder 3. pladsen som Årets Ungdomskommune 2026. Anerkendelsen gives blandt andet, fordi kommunen har arbejdet målrettet for at sikre, at alle unge i hele kommunen har adgang til fritidsaktiviteter og foreningsliv.
Tårnby Kommune vinder prisen som Årets Ungdomskommune 202627.2.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er Tårnby Kommune, der vinder prisen som Årets Ungdomskommune 2026. Prisen gives blandt andet, fordi kommunen præsenterer et inkluderende foreningsliv, hvor der arbejdes aktivt på at få alle unge med i fællesskaber.
Dansk Ungdoms Fællesråd vælger ny forperson6.12.2025 13:46:06 CET | Pressemeddelelse
Delegerede fra DUF – Dansk Ungdoms Fællesråds medlemsorganisationer vælger ny forperson, og valget er faldet på Anneline Larsen, der afløser afgående forkvinde, Christine Ravn Lund. Samtidig bliver Erik Korup Pedersen ny næstforperson for paraplyorganisationen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
