If Forsikring

Målrettet elbilforsikring godt modtaget af markedet

Del
Trods et presset bilsalg og lange leveringstider på nye biler, er If Forsikring med en ny bilforsikring målrettet elbilisters behov og med feedback fra kunderne, lykkedes med at tiltrække hver 7. nye elbilejer i 2022.
Elbiler og elkabler ved offentlig ladestation
Elbiler og elkabler ved offentlig ladestation

If Forsikring har længe haft en solid andel af forsikringssalg til nybilsmarkedet, og på nordisk plan er mere en 100.000 rendyrkede elbiler forsikret hos If. Det giver en indsigt uden sidestykke i elbil-segmentet på det nordiske marked.

Da forsikringsselskabet stod for at skulle opdatere sin bilforsikring, spurgte de kunderne, hvilke bekymringer de havde omkring elbiler. Takket være deres feedback, kombineret med selskabets egne indsigter, er bilforsikringen nu blevet tilpasset elbilisternes behov.

If har som nordisk forsikringsselskab, med stor markedsandel i bl.a. Norge hvor el-biler er stærkt dominerende, solid erfaring med både risikovurdering og skader. Alene fra januar til april i år var mere end 80 procent af de solgte, nye personbiler i Norge rene elbiler. I Sverige var andelen 27 procent. I Danmark var det knap 25 procent, mens Finland halter lidt bagud med 14 procent.

- Vi har via nyttigt input fra kunder, der både er nuværende og kommende elbilejere, været i stand til at sammensætte en forsikringsløsning, som imødekommer de bekymringer, der fylder mest hos elbil-ejerne. Vi kan i vores nordiske skadestatistik se, at nogle hændelser faktisk fylder mere på tankeplan eller frygt, end de reelt gør i skadeanmeldelserne, så det har handlet om at sammensætte et produkt, så kunderne både føler sig og er solidt forsikret. Vi er nu i stand til at servicere elbilkunderne endnu bedre, siger produktchef for Motor Privat hos IF Forsikring, Kasper Erbo Mortensen.

Sikker på vejen, hvis strømmen løber tør
Kundeundersøgelsen identificerede de største bekymringer hos nuværende og potentielle elbilister.

- Den mest udbredte bekymring var at løbe tør for strøm under kørsel. For at imødegå dette, har vi udvidet vejhjælpsdækningen med flere valgmuligheder for opladning, fortæller Kasper Erbo Mortensen.

Elbilister forsikret i If kan vælge at blive kørt til nærmeste ladestation, en ladestation efter eget valg eller til hjemadressen, hvis man foretrækker sin egen ladestation.

- Med denne dækning kan kunden vælge den ladestation, man har abonnement på og dermed få ladet sin bil billigere end blot den nærmeste ladestation, siger Kasper Erbo Mortensen.

En anden stor bekymring er batterier og ladekabler. Skader på bilens batteri og ladekabler som følge af sammenstød, påkørsel, brand, kortslutning, tyveri etc. dækkes ligesom enhver anden del af bilens kaskodækning. Hjemmeladestationen dækkes på Ifs husforsikring, hvor selvrisikoen i øvrigt er 0 kroner ved skade på ladeboksen og hvis både elbil og hus er forsikret hos If.

- Ladekabler sidder jo fremme i mange timer ad gangen, og i nogle områder sættes hjemmeladere op helt ude på fortovet, det ser mange elbilister med bekymring på. Kablerne dækkes ved tyveri, hærværk eller brud og kortslutninger. Det er på friskadedækningen, så det er samtidigt uden selvrisiko og uden betydning for kundens pristrin, siger Kasper Erbo Mortensen.

Betænkeligheder ved at udskifte den gennemprøvet teknologi i benzinbiler, skaber også betænkeligheder hos en del købere om driftssikkerheden i elbiler. Det har If valgt at imødegå ved at inkludere driftsrelaterede nedbrud på fx elmotor, batteri eller transformere, vel at mærke uden at forudsætte øvrige skade på bilen efter uheld mv. Det kræver dog af valg af Super-kategorien af bilforsikringen.

Derudover er også skader på panoramaglastag, som ses i mange af de nye elbiler, dækket med en udvidet glasdækning.

Udvalgte reparationspartnere
Med den snart 15-årige erfaring fra det nordiske marked inden for el-biler, har If god viden og statistik om elbilerne. Af denne grund er en række værksteder, som er særlig godt bekendt med den nye teknologi, valgt som foretrukne værkstedspartnere.

- Både de og vi ved, hvilke udfordringerne der er ved elbiler, og der skal en vis form for ekspertise til for at udbedre skader. Vi kræver, at vores reparationspartnere overholder de nyeste kvalitets- og sikkerhedsstandarder i branchen. Og de har samtidig forpligtet sig til at overholde et adfærdskodeks inden for bæredygtighed, for at kunne blive foretrukken samarbejdspartner, supplerer Daniel Skov Pigsborg, chef for After Market Motor hos If.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Elbiler og elkabler ved offentlig ladestation
Elbiler og elkabler ved offentlig ladestation
Download
Daniel Skov Pigsborg, chef for After Market Motor, If Forsikring
Daniel Skov Pigsborg, chef for After Market Motor, If Forsikring
Download
Kasper Erbo Mortensen, produktchef Motor Privat, If Forsikring
Kasper Erbo Mortensen, produktchef Motor Privat, If Forsikring
Download

Information om If Forsikring

If Forsikring
If Forsikring
Stamholmen 159
2650 Hvidovre

+45 70 12 12 12http://www.if.dk/

If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra If Forsikring

Opgraderer nu advarsel: Sender SMS til over 100.000 kunder21.7.2025 13:32:13 CEST | Pressemeddelelse

If og Topdanmark har besluttet at opgradere deres varsling. Det betyder, at over 100.000 kunder nu får SMS-varsling, mens både If og Topdanmark har lagt information og gode råd øverst på deres hjemmesider. ”Vi har besluttet at opgradere vores advarsel og sende over 100.000 SMS-varsler efter den seneste varsling om særdeles kraftig regn og lokale oversvømmelser. Vi ved af erfaring, at vi kan være med til at forebygge skader eller begrænse omfanget, hvis vi kommer på banen med gode råd før et markant vejrskifte,” siger Helene Ibsen, boligchef i If. Ifølge DMI ventes der fra mandag eftermiddag og frem til tirsdag aften op mod 120 mm regn i dele af landet – særligt i Østjylland, på Fyn, Vestsjælland samt Lolland og Falster. Det svarer til næsten det dobbelte af den normale nedbør for hele juli måned. DMI har derfor udsendt varsler i kategori 2 og 3 for kraftig og særdeles kraftig regn samt risiko for lokale oversvømmelser. Hos If og Topdanmark følger man situationen meget tæt. ”Det markant

If og Topdanmark advarer om kraftig regn og skybrud21.7.2025 08:56:12 CEST | Pressemeddelelse

Et markant vejrskifte er i gang over Danmark. Prognoserne viser, at store mængder nedbør kan ramme i løbet af de kommende døgn, og at den varme og ustabile luft over landet kan føre til kraftige regnskyl og lokale skybrud. På den baggrund har DMI mandag morgen udsendt en varsling om kraftig regn og risiko for skybrud i hele landet – med undtagelse af Bornholm. Forsikringsselskaberne If og Topdanmark opfordrer derfor boligejere til at tage deres forholdsregler. “Det markante vejrskifte rammer, mens mange danskere er bortrejst på ferie. Kraftig regn og skybrud kan føre til skader på kort tid – især hvis ingen er hjemme til at reagere. Derfor er det vigtigt at sikre sin bolig i tide og forebygge eller begrænse skader,” siger Helene Ibsen, boligchef i If. “Har man værdifulde genstande i kælderen, bør de flyttes op i højden eller til et andet rum. Det er ofte de små forberedelser, der gør den store forskel,” tilføjer Helene Ibsen. Ifølge DMIs varsling kan der lokalt falde over 24 mm regn på

Stor milepæl: Nu er Topdanmark en del af If1.7.2025 07:46:35 CEST | Pressemeddelelse

1. juli markerer en vigtig milepæl: Topdanmark er nu officielt en del af If, Nordens største forsikringsselskab. Med integrationen samles to stærke selskaber i én fælles nordisk struktur. Integrationen betyder ikke noget for kunders forsikringer og dækninger – de vil fortsat have de samme gode dækninger og services. Med integrationen bliver If Danmarks næststørste forsikringsselskab med en markedsandel på cirka 21 procent og en ledende position i flere segmenter – for eksempel inden for sundhedsforsikringer til erhvervskunder. ”Det er en stor milepæl, at integrationen af Topdanmark nu er gennemført. Vi står med et stærkere fundament end nogensinde for at hjælpe vores kunder. Vi ønsker at være til stede, når det virkelig gælder, og tilbyde stabile og pålidelige forsikringer, der skaber reel værdi i hverdagen – for privatpersoner, virksomheder og samfundet som helhed,” siger Morten Thorsrud, koncernchef i If. Forsikringskoncernen Sampo gennemførte i september 2024 et købstilbud på Topdan

Her er den vigtigste faktor, når danskerne vælger job – det er ikke lønposen30.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

En attraktiv lønpakke står højt på ønskelisten hos mange danskere, når de er på udkig efter et job. Flere faktorer er dog vigtigere end en høj løn, når danskerne skal pege på, hvad der gør en arbejdsgiver attraktiv, og højdespringeren er fleksibelt arbejde. Det viser en ny, nordisk helbredsrapport udarbejdet af analysebureauet Verian for If, Nordens største forsikringsselskab. 58 procent af de 1.065 adspurgte danskere peger på fleksibelt arbejde som en faktor, der gør arbejdspladsen attraktiv. Kun 33 procent af de adspurgte danskere peger på ”høj løn”. ”Undersøgelsen understreger, at det ikke længere er nok at tilbyde høj løn og goder til sine ansatte. Som virksomhed skal man også være klar til at tilbyde fleksibilitet, hvis man vil tiltrække de dygtigste kandidater,” siger Kristina Ström Olsson, sundhedsstrateg i If. Kan give bagslag Fleksibelt arbejde kan blandt andet indebære, at medarbejdere har mulighed for at arbejde hjemme eller uden for almindelig arbejdstid. Denne arbejdsform

If og Topdanmark: Det dækker din rejseforsikring ved hedebølge eller skovbrand25.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Flere sydeuropæiske lande er ramt af en hedebølge, netop som mange danskere gør sig klar til sommerferie. Det rejser naturligt spørgsmålet: Hvordan er man dækket som forsikringskunde, hvis feriedestinationen rammes af ekstrem varme eller skovbrand? De senere år har særligt Sydeuropa oplevet gentagne hedebølger og naturbrande, og det har fået kunder hos If og Topdanmark til at henvende sig med spørgsmål om rejseforsikringens dækning. "Vi forstår godt, at det kan føles utrygt at rejse til et område ramt af skovbrand. Som udgangspunkt dækker afbestillingsforsikringen ikke i sådanne tilfælde. Men hvis myndigheder fraråder indrejse eller anbefaler evakuering på grund af naturkatastrofe, kan der være mulighed for dækning – forudsat at kunden har de rette dækninger,” siger Lama Chehade, skadeschef i Ifs danske forretning. Hvornår dækker afbestillingsforsikringen? Især forældre med små børn og ældre borgere har henvendt sig med et ønske om at gøre brug af afbestillingsforsikringen på grund af

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye