Her er vinderne til Danish Diversity Awards 2022

Ved at styrke diversiteten skaber vi muligheder for udvikling og vækst i samfundet og i erhvervslivet. Det var budskabet ved Danish Diversity Awards, der torsdag aften blev afholdt for første gang i Industriens Hus i København i et samarbejde mellem Goodtalks og Dansk Industri. Vært for showet var Sara Bro.
- Danish Diversity Awards hylder dem, der aktivt gør noget for at skabe mere diversitet, inklusion og mangfoldighed i erhvervslivet. Ved at fremhæve de absolut bedste eksempler på, hvad man konkret kan gøre for at skabe lige muligheder for alle mennesker, håber vi, at endnu flere medarbejdere, ledere og virksomheder inspireres til at styrke diversiteten i samfundet – også på de områder, man måske ikke lige havde forestillet sig, man kunne ændre noget på, siger Pernille Sandberg Bech, CEO og founder af netværket Goodtalks og initiativtager bag Danish Diversity Awards.
Aftenens vindere repræsenterede en bred vifte af personer, virksomheder og initiativer.
- Stort tillykke til alle vinderne af Danish Diversity Awards. De er hver og en vigtige rollemodeller i dansk erhvervsliv, som vi alle kan lære og blive inspirerede af. Det er helt afgørende, at de gode erfaringer og initiativer med at fremme diversitet kommer frem i rampelyset, for vi har netop brug for at få belyst meget mere, hvor vigtig diversitet i erhvervslivet og i samfundet er – og hvilken forskel inklusion gør. Vi ønsker alle et bedre og mere velstående Danmark – både nu og i fremtiden – og det kræver, at alle talenter kommer i spil. Vinderne og de nominerede af Danish Diversity Awards er med til at sikre, at Danmark bliver mere mangfoldigt, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
Her er vinderne af Danish Diversity Awards 2022:
Personpriser:
ÅRETS CEO
- Bodil Nordestgaard Ismiris, Adm. Direktør, Lederne
- Malene Madsen, CEO, Woba
- Søren Gøtterup-Tang, CEO & Co-Founder, Weply
ÅRETS BESTYRELSESMEDLEM
- Johnny Poulsen, Formand, faaborg Midtfyns Erhvervsråd
- Lisbeth Odgaard-Damm, Bestyrelsesperson og bl.a. medlem af bestyrelsen i KvindeKompagniet
- Steen Lund Olsen, Næstformand for Finansforbundet og Formand for FTFa
ÅRETS HR/D&I/CSR direktør/leder
- Mette Dyhl Prola, CMO - Marketing, HR, CSR & Communications, Pressalit
- Marlene Gudman, Employee Succes Business Partner Manager, Salesforce
- Thomas Nagbøl Mejlgård, Senior Vice President, People, Brand & Sustainability, Semco Maritime
ÅRETS MEDARBEJDER
- Harrison Dearing, Anne Larsen, Carolina Maria-Belen Velasco, Anne Schousboe Clausen, Emilie V. Jensen, Marina Zotova, Kristel Zaman, Andrea L. Albright, Grundfos
- Marianne Lillevang, Pia Sund Bundsgaard, Stine Odgaard Ranum, Jyske Bank
- Nina Erstling Kristiansen, Energinet
Virksomhedspriser:
ÅRETS DIVERSITETS- OG INKLUSIONSINITIATIV
- Globale Employee Resource Groups, Grundfos
- Forsøg med blind rekruttering, Kvinfo
- Women’s Mentorship Program, Simcorp
OBS: For denne kategori valgte juryen at uddele priser for to initiativer, der viser, at der er mange veje mod målet om mere inkluderende og mangfoldige arbejdspladser.
ÅRETS VIRKSOMHED MED FÆRRE END 500 MEDARBEJDERE
- DHL Global Forwarding
- Fonden for Socialt Ansvar
- Weply
ÅRETS VIRKSOMHED MED FLERE END 500 MEDARBEJDERE
- Coop Danmark
- The LEGO Group
- Ørsted
GOODTALKS SPECIALPRIS
- Boss Ladies
- Huset Venture
- Mozhi Consulting
LEGATER:
- Yuman Robots
- Studio Flør
JURYEN:
- Mia Wagner, CEO & Co Founder, Nordic Female Founders
- Steen Lund Olsen, Næstformand, Finansforbundet
- Aram Ostadian Binai, CEO & Founder, The Soulfuls
- Pernille Tang Raschke, Direktør for HR og organisationsudvikling, DI – Dansk Industri
- Thomas Scott Hughes, Postdoctoral Researcher, Københavns Universitet og Genmab
- Tobias Simonsen, Ungeminister, COOP
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
For yderligere kommentarer og informationer kan DI’s presserådgiver Ditte Rieland kontaktes på tlf. +452246 7822 eller dirh@di.dk eller Goodtalks presserådgiver Miriam Hindsgaul på tlf. +452011 7271 eller miriam@goodtalks.dk.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

