Pas på i påsken: Så mange sætter sig bag rattet med for høj promille

Øl, snaps og vin. Der er rigeligt med fristelser, når påskefrokosterne afholdes i de danske hjem. Desværre bliver for mange også fristet til at sætte sig bag rattet, når turen går hjem igen, og det er særligtblandt én gruppe af danskere den tendens ses.
Især unge mænd viser sig at være lidt for risikovillige, når det kommer til kørsel med for høj promille. Hele 17 % af mænd mellem 18 og 29 år har kørt bil selvom de var i tvivl om deres promille, mens 15 % af de 30 til 39-årige har gjort det samme. Det viser en undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige.
Generelt er det især mænd, der sætter sig bag rattet, selvom de er usikre på, om de har drukket for meget. 10 % af alle mænd svarer nemlig, at de har sat sig bag rattet, selvom de var i tvivl om deres promille var under det tilladte. Kun 3 % af kvinderne giver samme svar i undersøgelsen.
“Spritbilister er desværre involveret i hver femte dødsulykke i trafikken, og det er meget bekymrende, at så stor en andel af den unge mandlige befolkning sætter sig bag rattet, selvom de rent faktisk er i tvivl, om det er forsvarligt,” siger Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige Forsikring.
Kan du køre dagen derpå?
I 2021 blev mere end 5900 mennesker sigtet for spritkørsel viser tal fra politiet, mens det ofte er i forårs- og sommermånederne, at flest bliver taget med for høj promille i blodet. Derfor er der også ekstra god grund til at tænke sig godt om i påskedagene, også dagen efter en hyggelig påskefrokost.
“Det kan være rigtig svært at vurdere, hvorvidt ens promille er under de tilladte grænser dagen efter påskearrangementer med masser af våde varer. Kan man undgå at skulle køre, er det at foretrække, men ellers er anbefalingen af man venter, så længe som muligt,” siger Henrik Sagild.
I Danmark er promillegrænsen 0,5, og bliver man taget for spirituskørsel skal man som minimum op til en ny køreprøve og et såkaldt ANT-kursus, ligesom man kan se frem til en stor bøde. Derudover er spritbilisme fra 2021 en del af den nye lov om vanvidsbilisme. Det betyder, at man risikerer at få konfiskeret sin bil, hvis man kører med en promille på over 2,0.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i marts 2022 blandt 1027 repræsentativt udvalgte danskere.
015. Har du, indenfor de seneste tre år, kørt bil uden at være sikker på, om din promille var under det tilladte niveau? |
|
|
|
Mand |
Kvinde |
Ja |
9,6% |
2,8% |
Nej |
88,9% |
96,8% |
Ved ikke/Ønsker ikke at svare |
1,5% |
0,5% |
015. Har du, indenfor de seneste tre år, kørt bil uden at være sikker på, om din promille var under det tilladte niveau? |
|
|
|
Mand 18-29 år |
Mand 30-39 år |
Ja |
17% |
14,5% |
Nej |
83% |
85,5% |
Ved ikke/Ønsker ikke at svare |
0% |
0% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Skjulte farer i din hudpleje: Så mange danskere undlader at tjekke ingredienslisten23.4.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hudirritation, allergiske reaktioner og hormonforstyrrelser. Det er nogle af de risici, du løber, hvis du ikke tjekker ingredienslisten på dine hudplejeprodukter. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser at 4 ud af 10 ikke undersøger indholdet af deres hudplejeprodukter inden brug.
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Hjælp fra YouTube: Sådan søger vi viden om renovering i hjemmet15.4.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er blevet populært at lave forbedringer og renoveringer i hjemmet uden professionel hjælp. I stedet vælger en stor del af danskerne at finde råd og vejledning på sociale medier som Instagram og Youtube. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og NRGi.
Danskerne glemmer vigtig ting på ferien11.4.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Påsken er lige rundt om hjørnet, og det betyder at rigtig mange danskere pakker bilen og kører udenlands på ferie. Hver fjerde dansker kender dog ikke til reglerne for det digitale kørekort i udlandet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flertal af danskerne glemmer vigtigt eltjek: Kan få alvorlige konsekvenser2.4.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er de færreste danskere, der husker at teste deres fejlstrømsafbryder, selvom det kan forhindre brand og livsfarlige stød. En ny undersøgelse fra YouGov, foretaget for Gjensidige og NRGi, viser, at over halvdelen af danskerne ikke ved, hvordan de tester deres HPFI-relæ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum