Stor opbakning til at hæve aldersgrænse for køb af alkohol til 18 år

Aldersgrænsen for køb af alkohol i Danmark skal hæves til 18 år, lyder forslaget fra regeringen.
Det er et forslag, som møder stor opbakning blandt vælgerne, viser en ny meningsmåling foretaget af Voxmeter for Blå Kors Danmark.
63 procent af Socialdemokratiets vælgere bakker op om forslaget. Samme opbakning ses også hos blandt andet Dansk Folkeparti, SF, Venstre og Det Konservative Folkeparti, hvor hhv. 66 procent, 65 procent, 59 procent og 58 procent af vælgerne bakker op om forslaget. Kun Liberal Alliances og Nye Borgerliges vælger mener, det er en dårlig idé.
Hos Blå Kors Danmark, som driver en række bo- og behandlingstilbud til mennesker med alkoholmisbrug og støttetilbud til deres børn, er man glad for at se en bred opbakning blandt danskerne.
"Vælgerne er ikke i tvivl, så vi håber, at partierne lytter til dem. Det vil være første skridt mod en sundere alkoholkultur. Vi ved, at tilgængelighed og forbrug hænger sammen, og forhåbentlig kan en højere aldersgrænse også mindske det drikkepres, som mange unge oplever, når de starter på en ungdomsuddannelse. At man ikke behøver at drikke, bare fordi man fylder 16 år," siger Christian Bjerre, som er generalsekretær i Blå Kors Danmark.
Lytte til Sundhedsstyrelsen
I den nye meningsmåling fra Voxmeter er der også opbakning fra de unge vælgere. Blandt de 18-34-årige mener knap 55 procent af vælgerne, at det er en god idé at hæve aldersgrænsen til 18 år.
Forslaget om en 18-års grænse kommer få uger efter Sundhedsstyrelsens nye anbefalinger på alkoholområdet, som blandt andet lyder, at unge under 18 år frarådes at drikke alkohol. Med den udmelding i baghovedet, håber Christian Bjerre, at partierne vil tage ansvar og følge den nye kurs på området.
"Vi oplevede under coronakrisen, at partierne fulgte Sundhedsstyrelsens anbefalinger, så det håber vi også er tilfældet, når det nu gælder alkohol."
I dag kan unge på 16 og 17 år købe øl, alkoholsodavand og shots med højest 16,4% alkohol, mens man skal være 18 år for at købe stærkere alkohol.
For at se dette indhold fra blaakors.dk, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Kilde: Voxmeter.
Fakta om meningsmålingen
- Målingen er foretaget af Voxmeter på baggrund af interviews med 1.068 personer, der udgør et repræsentativt udsnit af befolkningen.
- Dataene er indsamlet i perioden 30. marts til 4. april 2022.
Kontakter
Christian BjerreGeneralsekretær i Blå Kors Danmark
Tlf:29 68 96 67cbj@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenChef for kommunikation og CSR i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
Blå Kors uddeler julehjælp til knap 11.000 familier16.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et rekordhøjt antal ansøgninger uddeler Blå Kors Danmark i år julehjælp til knap 11.000 familier.
10-års jubilæum for julelejr i Hillerød15.12.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
For 10. gang byder Blå Kors Danmark velkommen til årets julelejr i Hillerød mellem jul og nytår. Johanne Lind Alemu og Kirstine Primdahl Lorentsen har været med alle årene som frivillige, og for dem er det ikke rigtig jul uden julelejr.
Julelejre for udsatte børn for 10. gang: ”Det er en særlig oplevelse”15.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I år kan Blå Kors Danmark fejre 10-års jubilæum med julelejr i Silkeborg. Det kan lade sig gøre takket være frivillige som Rebekka Riis, der har gjort lejren til sin egen juletradition.
Værested byder på julemiddag for 100 gæster12.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Donation fra Spar Vest Fonden og lokal opbakning skaber julestemning og fællesskab for brugerne af Den Blå Viol i Skive.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
