Badehotellet vinder BILLED-BLADETs TV-GULD for Årets TV-program

Det blev TV 2s store seersucces Badehotellet, der løb med BILLED-BLADETs TV-GULD for Årets TV-program. Derudover vandt Ulla Essendrop og Morten Ankerdal priserne som Årets kvindelige og mandlige sportsvært for andet år i træk. Det står klart, efter priserne netop er blevet overrakt ved en eksklusiv gallafest på Hotel d’Angleterre, hvor BILLED-BLADETs TV-GULD bliver uddelt.
Uddelingen af BILLED-BLADETs TV-GULD er kendetegnet ved, at det er BILLED-BLADETs læsere, der suverænt afgør, hvem der vinder. Dermed er priserne for Årets TV-program og Årets kvindelige og mandlige sportsvært til BILLED-BLADETs TV-GULD en direkte anerkendelse fra læserne.
Michael Bille Frandsen, producent på Badehotellet, er utrolig glad for at modtage BILLED-BLADETs TV-GULD.
”Tusind tak til BILLED-BLADETs læsere. Badehotellet er lavet til seerne, og det er dem, vi hele tiden har for øje. Derfor er vi superglade for, at de har taget så godt imod serien, at vi i dag har fået denne pris.”
Badehotellet modtager BILLED-BLADETs TV-GULD for Årets TV-program foran Arvingerne, Kurs mod fjerne kyster, Vild med dans og Bonderøven, som vandt sidste år.
Ulla Essendrop og Morten Ankeldal kåret som årets bedste sportsværter
Foruden kåringen af Årets TV-program er Årets kvindelige og mandlige sportsvært også netop blevet offentliggjort. Vinderne blev DRs Ulla Essendrop og Morten Ankerdal fra TV 2, der begge løb med sejren for andet år i træk.
Ulla Essendrop er meget glad for at modtage BILLED-BLADETs TV-GULD for andet år i træk.
”Jeg er meget ydmyg over at vinde den her pris. Jeg tager mit job meget alvorligt og gør mit bedste hver eneste dag, og derfor er jeg meget stolt og beæret over at modtage prisen. I den forbindelse vil jeg gerne takke BILLED-BLADETs læsere – jeg er meget taknemmelig over hver eneste stemme og ser det som en stor anerkendelse fra seerne.”
Morten Ankerdal fortsætter:
”Jeg er utrolig glad for, at læserne husker mig selvom jeg har lavet andre ting i 2014. Der er ingen tvivl om, at jeg er en sportsmand og min kærlighed til sport er på ingen måde blevet mindre af mine andre projekter. Sport er min DNA, og derfor er jeg meget glad for at modtage BILLED-BLADETs TV-GULD igen i år.”
Ulla Essendrop vinder prisen foran TV 2-værterne Heidi Frederikke Sigdal, Stine Bjerre Jørgensen og Nadia Filt samt Mette Cornelius fra SBS Discovery, mens bejlerne til Årets mandlige sportsværter inkluderede Dennis Ritter og Thomas Kristensen fra TV 2 samt Peter Møller og Jes Dorph-Petersen fra henholdsvis DR og Viasat.
I løbet af de kommende timer vil de øvrige vindere af BILLED-BLADETs TV-GULD blive offentliggjort. Se alle de nominerede til BILLED-BLADETs TV-GULD her og her samt på www.billedbladet.dk.
Foto: Jesper Sunesen // BILLED-BLADET. Billederne kan frit bruges i forbindelse med omtale af BILLED-BLADETs TV-GULD 2015.
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder
Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.
Direktør Michael Aller bliver ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S efter adm. direktør Dag Sørsdahl, som har valgt at fratræde30.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media-koncernen besluttede primo 2024 at foretage en strategisk ændring i organisationsstrukturen og gå fra en landebaseret struktur i de fire nordiske lande til en ny, fælles nordisk struktur, Aller Media Nordic. Dag Sørsdahl blev sat i spidsen for at gennemføre dette. Denne ændring er nu velgennemført og i den forbindelse har Dag Sørsdahl efter dialog med bestyrelsen valgt at fratræde. Michael Aller tiltræder som ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S. Aller Media står solidt blandt de førende nordiske medieselskaber med en markant printposition og mange stærke mærkevarer. Det seneste år har koncernen intensiveret sin digitale satsning, hvilket har sikret nye positioner på de digitale flader. Med stærke nationale publikationer leverer Aller Media den bedste journalistik i Norden, båret frem af en udfordrerkultur og branchens dygtigste folk. ”Denne vigtige og krævende transformation, der inkluderer etableringen af et fælles nordisk lederteam og en opdateret strategi samt sa
femina lancerer nyt digitalt plus-univers og kommer tilbage som magasin23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
femina lancerer et nyt digitalt plus-univers som et led i en større oprustning af brandet. Nydelsen ved at sætte sig med et fysisk magasin bliver stadig efterspurgt af læserne, og derfor kommer femina samtidigt tilbage som et månedsmagasin.
Vi Elsker Serier løfter sløret for Danmarks nye kulturpris: Det Vi Elsker Prisen9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi Elsker Serier er stolte af at kunne præsentere Danmarks nye kulturpris Det Vi Elsker Prisen, som ønsker at hylde fortællingerne, der samler os. Når Det Vi Elsker Prisen løber af stablen for første gang den 4. juni 2025 i Store VEGA, kan publikum se frem til en storslået aften i underholdningens tegn. Her vil aftenens vært Afshin Firouzi guide publikum gennem uddelingen af 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater.
HULiGENNEM - Danmarks nye lydunivers til børn lanceres i dag25.11.2024 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag, mandag den 25. november, er der endelig hul igennem til planeten HULiGENNEM. Et public service-univers fuld af sjov, inspirerende og lærerig lyd til børn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum