Dansktop Prisen 2016: Her er de nominerede

Dansktop Prisens fem jurymedlemmer har netop været samlet for at indstille de kunstnere, der skal hyldes med en pris ved den store Dansktop Pris-fest i Boxen. De fem fi k en lang og alligevel festlig arbejdsdag i Allerhuset, hvor alle betragtninger og argumenter blev præsenteret og diskuteret. At skulle nominere tre kunstnere i hver kategori var ikke umiddelbart en let opgave, fordi så mange fl ere blandt vores populære sangere og musikere fortjener at blive hædret med en pris.
Jurymedlem, Søren Bundgaard udtalte efterfølgende, at hans mangeårige engagement i genren gjorde det oplagt at sige ja til at være en del af Dansktop Prisens Jury.
”Jeg har beskæftiget mig med genren længe og har produceret rigtig meget Dansktop gennem tiden, så det var oplagt. For mig er dansktoppen en af de mest kulørte genrer. I øvrigt mener jeg, at det var en rigtig fornuftig jury, og vi fandt nogle super gode navne – og så var det skide hyggeligt”.
Også Label manager hos Sony Music Denmark, Henrik Sørnsen er begejstret for det nye initiativ.
”Det er et virkelig godt initiativ! Det vil jeg gerne bakke op om, især når det er så professionelle folk, der står bag.”
Sony Music honorerer vinderen af Dansktop Talent-prisen med en pladekontrakt og ser dermed se frem til et mere langvarigt samarbejde med den nye dansktopstjerne.
”Jeg synes, der er nogen, der er rigtig gode – nogle unge fyre og seje piger. Vinderen af Dansktop Talent skal være en artist som følger sit hjerte og gør tingene med oprigtighed. Og så er det vigtigt, at vinderen er åben overfor sine fans, sit publikum og pressen – både i gode og dårlige tider. Netop dansktopgenren er kendt for at være sin målgruppe nær og være meget tæt på sit publikum,” siger Henrik Sørensen.
Hele den samlede jury består af:
Søren Bundgaard: Sanger, sangskriver og musikproducent med et hav af hits bagagen. Søren er i dag bosiddende i Italien, hvor han stadig producerer masser af dansktop. Han er kendt i den brede offentlighed som halvdelen af ”Kirsten (Siggaard) og Søren.”
Jørgen de Mylius: Legendarisk DJ, radio- og tv-vært samt forfatter. Jørgen er i særdeleshed kendt for sit mangeårige arbejde i forbindelse med det danske og det internationale Melodi Grand Prix.
Thomas Hemdorff: Marketing Manager og musikekspert på Universal Music Denmark.
Henrik Sørensen: Label manager hos pladeselskabet Sony Music Denmark
Carsten Michael Laursen: Ekspert i dansktop og forfatter til bogen ‘Top-Pop’.
De nominerede til Dansktop Prisen 2016 er:
Årets Kvindelige Dansktop Solist
Ann-Mette Elten
Birthe Kjær
Lotte Riisholt
Årets Mandlige Dansktop Solist
Kim Schwartz
Richard Ragnvald
Peter Vesth
Årets Dansktop Gruppe
Fede Finn & Funny Boyz
Kandis
Neighbours
Årets Dansktop Album
Lotte Riisholt / Det’ Lige Mig
Kandis / Kandis 16
Bjørn & Okay / Fra den rigtige vinkel
Årets Dansktop HIT
Peter Vesth / Musik Er Guld
Lotte Riisholt feat. Jens Munkholm / Det Var Mere End En Sommerflirt
Fede Finn & Funny Boyz / Når Jeg Har Tabt 25 Kilo
Udover de fem kategorier, som juryen vælger, skal der også findes vindere inden for Dansktop Talent Prisen, Familie Journals læserpris og ikke mindst Familie Journals Ærespris.
Billetter til Dansktop Prisen 2016 kan købes her.
Kontakter
Magnus Hviid
Pressekontakt
magnus.hviid@aller.com
+45 28 72 63 85
Magnus HviidKommunikationschefPresse og kommunikation
Tlf:+45 28 72 63 85magnus.hviid@aller.comBilleder

Information om Aller Media
Aller Media er i dag den førende udgiver af magasiner og ugeblade i Norden. I Danmark har vi en markedsandel på ugeblade på 70 % og ca. 1 mio magasinlæsere. I alt læser 2,3 millioner danskere med hver måned i en af vores titler og 2 millioner bruger et af vores digitale universer.
Aller Media A/S er en del af Aller Holding A/S og har søstervirksomheder i Sverige, Norge og Finland.
Følg pressemeddelelser fra Aller Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aller Media
Aller Media Nordic investerer i Aniara for at hjælpe forfattere ud over sprogbarrierer21.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media Nordic har købt en minoritetsandel i Aniara, det svenske forlagsselskab, der hjælper forfattere med at nå nye læsere på tværs af sprogbarrierer. Investeringen på over 500.000 euro markerer begyndelsen på et partnerskab med potentiale for strategisk samarbejde, hvor forlagsarv møder innovation – med det fælles mål at gøre internationale bogmarkeder mere tilgængelige for forfattere.
HULiGENNEM hitter med lydunivers for børn: Nyt public service-medie er tæt på eget mål20.5.2025 08:35:05 CEST | Pressemeddelelse
På under et halvt år har Danmarks nye lydunivers til børn nået 73 procent af det mål, de selv havde sat sig for 18 måneder. Det viser, at der er et behov for podcasts og lyd til børn – ikke mindst når det er skabt på børnenes præmisser, siger chefredaktør.
Her er de nominerede til Det Vi Elsker Prisen i 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag kan Vi Elsker Serier offentliggøre, hvem der er nomineret til Danmarks nye kulturpris, hvor 11 priser på tværs af film, serier, tv, bøger og teater bliver uddelt for første gang. De nominerede spænder bredt fra toneangivende dokumentarer og rørende film til humoristiske serier, neglebidende krimier og store klassikere på de skrå brædder. Det Vi Elsker Prisen finder sted 4. juni 2025 i Store VEGA med vært Afshin Firouzi ved roret.
Direktør Michael Aller bliver ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S efter adm. direktør Dag Sørsdahl, som har valgt at fratræde30.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aller Media-koncernen besluttede primo 2024 at foretage en strategisk ændring i organisationsstrukturen og gå fra en landebaseret struktur i de fire nordiske lande til en ny, fælles nordisk struktur, Aller Media Nordic. Dag Sørsdahl blev sat i spidsen for at gennemføre dette. Denne ændring er nu velgennemført og i den forbindelse har Dag Sørsdahl efter dialog med bestyrelsen valgt at fratræde. Michael Aller tiltræder som ny adm. direktør for Aller Media Nordic A/S. Aller Media står solidt blandt de førende nordiske medieselskaber med en markant printposition og mange stærke mærkevarer. Det seneste år har koncernen intensiveret sin digitale satsning, hvilket har sikret nye positioner på de digitale flader. Med stærke nationale publikationer leverer Aller Media den bedste journalistik i Norden, båret frem af en udfordrerkultur og branchens dygtigste folk. ”Denne vigtige og krævende transformation, der inkluderer etableringen af et fælles nordisk lederteam og en opdateret strategi samt sa
femina lancerer nyt digitalt plus-univers og kommer tilbage som magasin23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
femina lancerer et nyt digitalt plus-univers som et led i en større oprustning af brandet. Nydelsen ved at sætte sig med et fysisk magasin bliver stadig efterspurgt af læserne, og derfor kommer femina samtidigt tilbage som et månedsmagasin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum