Trading update for 3. kvartal 2021/22
Selskabsmeddelelse nr. 30 2021/22 – INTERN VIDEN (Opjustering)
Allerød den 6. januar 2022
- Den foreløbige opgørelse viser, at Matas’ omsætning steg med 5,0% i regnskabsårets 3. kvartal drevet af vækst både online og i butikkerne. Matas’ online omsætning steg med 3,3%, mens de fysiske butikker havde en fremgang på 2,9%.
- Omsætningen var DKK 1.378 mio. i perioden fra 1. oktober til 31. december 2021 mod DKK 1.313mio. i samme periode 2020. Sammenlignet med samme kvartal i 2019 lyder væksten på 17,5%.
- Matas’ underliggende salg steg med 2,8% på like-for-like basis i 3. kvartal 2021/22.
- Websundhed bidrog med ca. 1,8%-point af den samlede vækst.
- Online salg fra matas.dk og Firtal udgjorde 25,4% af Matas’ samlede omsætning mod 25,8% i samme kvartal året før.
- Antallet af transaktioner steg med 7,2%, mens transaktionsstørrelsen faldt 3,9% til DKK 205 i 3. kvartal 2021/22.
Administrerende direktør i Matas A/S, Gregers Wedell-Wedellsborg udtaler: ”Julekvartalet blev det største nogensinde og slog endda det historisk stærke julekvartal sidste år, som blev løftet af ekstraordinær feriepengeudbetaling. Kunderne er vendt tilbage til de fysiske butikker, og samtidig har onlinesalget holdt det usædvanligt høje niveau fra sidste år, hvor den fysiske detailhandel var underlagt restriktioner”.
Matas’ omsætning var DKK 3.374 mio. for de første 9 måneder af 2021/22 svarende til en vækst på 5,7%. Den underliggende vækst (like-for-like) var 3,4%, og den samlede online vækst fra matas.dk og Firtal var 6,8%. Det digitale salg udgjorde 24,3% i regnskabsårets første 9 måneder.
”Som led i Matas’ nye 5-årige strategi har vi i kvartalet investeret kraftigt i at udvide vores sortiment inden for bl.a. sundhed og luksushårpleje, i at levere fra dag-til-dag og i at styrke vores organisation, så vi er klar til vækst,” afslutter Gregers Wedell-Wedellsborg.
Matas opjusterer forventningerne til hele regnskabsåret med en omsætning i intervallet DKK 4.250-4.375 mio. svarende til en vækst på mellem 2% og 5%, mod tidligere DKK 4.200-4.330 mio. svarende til en vækst på mellem 1% og 4%. EBITDA-margin før særlige poster fastholdes på mellem 18,0% og 19,0%. Selskabets samlede CAPEX-forventning fastholdes på mellem DKK 195 og 215 mio. før eventuelle opkøb.
Forventningerne til regnskabsåret er baseret på, at der ikke sker væsentlige yderligere nedlukninger.
Delårsrapporten for de første 9 måneder af 2021/22 offentliggøres den 10. februar 2022.
Matas A/S
Kontaktpersoner
Gregers Wedell-Wedellsborg
Administrerende direktør, tlf. 48 16 55 55
Anders T. Skole-Sørensen
Finansdirektør, tlf. 48 16 55 55
Klaus Fridorf
Kommunikationschef, tlf. 61 20 19 97
Information om Matas A/S
Matas Group er nordisk markedsleder inden for skønhed og velvære og består af kæderne Matas og KICKS. Med næsten 500 butikker og førende webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland er Matas Group ledende omnichannel virksomhed med et nøje udvalgt sortiment af tredjepartsmærker, egne mærker og et særligt fokus på personlig og faglig rådgivning. Matas Group har mere end 6 millioner loyalitetsmedlemmer på tværs af Norden. Matas A/S er børsnoteret på Nasdaq OMX Copenhagen
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
Matas i Gråsten fylder 100 år4.6.2025 10:02:31 CEST | Pressemeddelelse
Matas i Jernbanegade fylder 100 år den 15. juni. Den populære butik startede i mindre lokaler på Torvet og har gennem tre generationer været i Familien Nørgaards eje, inden man blev opkøbt i 2007.
Malou Aamund indstilles som formand for Matas A/S23.5.2025 13:19:35 CEST | Pressemeddelelse
Matas A/S skal have ny formand efter Lars Vinge Frederiksen d. 24. april meddelte at han stopper på posten efter 12 år. Bestyrelsen i Matas A/S har valgt at indstille Malou Aamund som ny formand efter Matas generalforsamling d. 16. juni.
Matas leverer rekordregnskab efter opkøb23.5.2025 08:47:07 CEST | Pressemeddelelse
Matas A/S har i dag præsenteret første hele årsregnskab efter virksomheden opkøbte KICKS Group tilbage i 2023. Regnskabet for den nordiske skønhedsgigant viser solid vækst både på top- og bundlinje på trods af faldende forbrugertillid og økonomisk usikkerhed hos forbrugerne.
Matas holder Grand Opening i Vestergade 70 i Odense21.5.2025 15:17:19 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 23.maj kl. 10.00 slår Matas dørene op til den nye butik i Vestergade 70, der erstatter de to tidligere butikker i henholdsvis Kongensgade 17 og Vestergade 81.
Matas holder Opening Event i Holte Midtpunkt6.5.2025 10:32:22 CEST | Pressemeddelelse
Detailkæden Matas slår fredag dørene op for den nyrenoverede butik i Holte Midtpunkt hvor man holder et større åbningsevent over hele dagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum