Djøf: Godt at Folketinget har lyttet til universiteterne om udflytning af uddannelser
Partierne bag den politiske aftale i Folketinget om at flytte eller lukke op til 10 procent af uddannelsespladserne i de store byer, har nu behandlet den sektorplan, universiteterne har fremlagt for at imødekomme de politiske ønsker.
- Djøf har været kritiske over for aftalen om at skære i antallet af studiepladser i de store byer. Vi er alvorligt bange for, at aftalen vil medføre, at færre unge får de uddannelser, som erhvervslivet efterspørger. Men vi vil gerne udtrykke ros til universiteterne for – med en pistol for panden - at have gået konstruktivt ind i arbejdet med at imødekomme de politiske krav, siger Rasmus Pilegaard Petersen, formand for de 26.000 medlemmer af Djøf Studerende.
Rasmus Pilegaard Petersen anerkender også, at aftalepartierne rent faktisk har lyttet til uddannelsessektoren og blødt op i de meget rigide krav, aftalen pålagde uddannelsesstederne. Samlet set betyder aftalen, at færre studiepldaer bliver flyttet eller lukket, og samtidig forbedres økonomien i aftalen, så der bliver sat lidt flere penge af til de uddannelser, der flytter til mindre byer.
- Nu er det vigtigt, hvad der sker fremadrettet. Udflytningen skal følges tæt, så vi kan være sikre på, at kvaliteten og et godt studieliv følger med, når man flytter uddannelserne ud, siger Rasmus Pilegaard Petersen og tilføjer:
- Der har været meget fokus på uddannelsesstederne og indholdet i uddannelserne. Men det er også centralt, at kommunerne og virksomhederne rundt omkring i landet tager ansvar for at sikre, at der både er studieboliger og studierelevante job til de nye studerende. Allerede i dag kan vi se, at de studerende har store problemer med at finde studierelevante studiejob uden for hovedstadsområdet. Det problem vil blive forstærket, hvis ikke både offentlige og private arbejdspladser rundt om i hele landet bliver bedre til at ansætte studerende, så de kan kombinere teori og praksis og samtidig supplere SUen.
Rasmus Pilegaard Petersen opfordrer også politikerne til at sikre universiteterne arbejdsro, så de kan få lov at implementere aftalen, uden hele tiden at blive ramt af nye politiske krav til uddannelsessektoren.
- Uddannelserne skal udvikle sig i takt med samfundets og arbejdsmarkedets behov, så de studerende bliver godt rustet til et langt arbejdsliv. Det skal politikerne respektere uden hele tiden at detailstyre og regulere sektoren.
Rasmus Pilegaard Petersen træffes for yderligere kommentarer på tlf. 31 72 34 82.
Nøgleord
Information om Djøf
Djøf er faglig organisation for jurister og jurastuderende samt erhvervsøkonomiske og samfundsvidenskabelige kandidater og studerende. Vi repræsenterer 107.000 medlemmer, der arbejder på alle niveauer i det private og det offentlige i Danmark og udlandet. Mange arbejder med analyse, strategi, økonomi, jura, udvikling og kommunikation. En stor del er ledere, og endnu flere ønsker at blive det.
Som fagforening arbejder vi for at optimere medlemmernes arbejdsliv ved at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og give inspiration til karrierevalg, faglig udvikling, netværk og nye muligheder. Som medlemmer bruger vi hinanden til at blive bedre og skaber et solidt grundlag for at træffe vigtige beslutninger i vores arbejdsliv og studieliv. Sammen arbejder vi for at udvikle samfundet til gavn for alles bedste.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Ny lov om ytringsfrihed er et vigtigt signal – men langt fra nok20.5.2025 13:28:08 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har i dag endeligt vedtaget loven om offentligt ansattes ytringsfrihed. Selv om loven langt fra er så ambitiøs, som Djøf gerne havde set, sender den et klart signal om, at offentligt ansattes stemmer er vigtige i samfundsdebatten, siger Sara Vergo, formand for Djøf.
Djøf: Godt at det gøres tydeligt, at studerende også har ret til et chikanefrit undervisningsmiljø6.5.2025 22:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om erhvervsuddannelser medfører også en ændring af loven om undervisningsmiljø så skoler og uddannelsesinstitutioner får pligt til at sikre et godt undervisningsmiljø fri for diskrimination, seksuel chikane og øvrige krænkelser. Det er godt, mener Djøf.
Fynbo bliver ny forperson for 22.000 medlemmer af Djøf Studerende29.4.2025 14:22:32 CEST | Pressemeddelelse
Laurits Rasmussen, stud.polit på Københavns Universitet er valgt som ny forperson for Djøf Studerende. ”Vi skal fortsætte kampen for ordentlige forhold for de studerende”, siger Laurits Rasmussen.
Uhørt vækst: Djøf vil høre dem, der skaber væksten28.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Djøf kalder på de oversete stemmer i erhvervslivet og inviterer tusindvis af vidensarbejdere til at pege på barrierer og løsninger for fortsat vækst i Danmark.
Djøf kårer Årets Djøf Senior8.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jørgen Grønnegård Christensen, professor emeritus, blev d. 7. april 2025 kåret som vinder af Årets Djøf Senior. Den nyindstiftede pris hylder hans vedvarende og fortsat faglige bidrag til samfundet, som han har ydet efter sin pensionering.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum