Én kunstner er stukket af som favorit til at vinde X Factor

Efter to live shows og to glimrende optrædener, virker Mads Moldt mere og mere som årets vinder, og er ved at stikke af som favorit til at vinde hele konkurrencen. Odds på Mads Moldt som vinder er således faldet til 1,75 hos Danske Spil.
”Mads Moldt har X Factor på et niveau, vi ikke har været vant til, når den nærmest Justin Timberlake’ske performer synger og danser. Derfor har vi ham som storfavorit til at gå hele vejen i finalen,” fortæller odssætter hos Danske Spil, Mathias Reimer Larsen.
Grupperne er snart historie
Efter at Martin Jensen i sidste uge chokerede alt og alle og sendte Wela & Garcia hjem, kan vi nu se frem mod en særligt nervepirrende fredag aften i X Factor.
Hos Danske Spil er der lige nu odds 1,45 på, at Lorenzo og Charlo stemmes ud i aftenens show, og herefter ligger Kári til odds 4,00. Kári har tidligere stået i farezonen, hvorfor man hos Danske Spil forventer, at overlevelseskampen kommer til at stå mellem ham og den sidste, tilbageværende gruppe.
”Lorenzo & Charlo imponerede bestemt ingen med deres sidste performance, hvorfor de nærmest må være selvskrevne til at ryge hjem fredag. På den måde vil det således allerede være et farvel til samtlige grupper i årets konkurrence, og det er faktisk lidt overraskende, da grupperne historisk set er kommet langt,” fortæller Mathias Reimer Larsen.
Hvis det går som forudset, er det dommer Blachman, der skal afgøre, hvem af de to kombattanter, der skal pakke sammen og forlade arenaen – og han har mildest talt ikke været vild med den unge gruppe. Derfor er der meget lave odds på, at det er gruppens sidste aften i den store konkurrence.
X Factors tredje live-show vises fredag aften kl. 20.00 på TV2.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder million og løser sko-dilemma: "Nu kan jeg købe begge par!”7.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Roskilde Kommune vinder 1 million kroner i Lotto, fokuserer indad og finder glæden i at forsøde hverdagen.
Mor lå vågen med syg dreng – og vandt million i Lotto5.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Østsjælland fik sig for nylig en ganske velkommen overraskelse, da hun lå vågen midt om natten, fordi hendes lille dreng var syg…
Danske Spil kickstarter sommeren med 4 nye millionærer1.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du tjekket dine Lotto tal? Danske Spil har udtrukket fire Lotto kuponer, hvis ejere skal have millioner ind på kontoen - to af de heldige vindere skal have 5 millioner kroner hver.
Bedstemor drømte om 400 heste under kølerhjelmen – så vandt hun 1.000.000 i Lotto30.5.2025 10:32:38 CEST | Pressemeddelelse
Dette kunne være historien om Nordvestsjællands hurtigste bedstemor, men det er det ikke: Det er historien om en ældre dame, der husker, hvor hun kommer fra.
Danske Spil: Christian Eriksen vender hjem til OB28.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen skal finde en ny klub, og hos Danske Spil er man overbevist om, at flyttebilen kører til Fyn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum