Sjællands største lynladestation er åbnet

Der var god energi og grønne ambitioner i luften, da Danmarks førende ladeoperatør Clever mandag eftermiddag kunne klippe det grønne bånd og indvie Sjællands største åbne lynladestation, akkompagneret af transportminister Trine Bramsen, Køges borgmester Marie Stærke og energi- og fibernetkoncernen Andels adm. direktør Jesper Hjulmand.
Lynladestationen er udviklet i et organisk og modulært design i samarbejde med arkitektfirmaet Cobe, og med sine otte lynladestandere kan stationen på Servicevej 1 oplade 16 elbiler på samme tid, og på bare 15 minutter er det muligt at lade elbilen fuldt op, afhængigt af bilens evne til at lynlade. Dermed er stationen et skridt på vejen mod at sikre rigelig, relevant og tilgængelig ladeinfrastruktur, når man er på farten:
”Der er for få lynladestationer i Danmark og for langt mellem de store stationer langs motorvejene. Det skaber kø og frustrationer, og det understøtter ikke Clevers formål om at accelerere skiftet fra olie til vedvarende energi for at skabe et bæredygtigt samfund. Det skal vi have ændret hurtigst muligt, og derfor er det glædeligt, at vi i dag kan indvie Sjællands største åbne lynladestation”, lød det fra Clevers direktør Casper Kirketerp-Møller i åbningstalen.
Øjnene er rettet mod Danmark
De 16 lynladepunkter i Køge er kun begyndelsen på mange flere lynladepunkter over hele landet, og flere ladeoperatører er således godt i gang med at imødekomme fremtidens ladebehov. Det skaber opmærksomhed uden for landets grænser, fortalte transportminister Trine Bramsen til indvielsen:
"Regeringens målsætning er, at der skal være 1 mio. grønne biler i 2030, og derfor er det afgørende, at danskerne kan lade på farten. De 16 lynladepunkter her i Køge er et stort skridt i netop den retning, og rundt om i landet er ladeoperatørerne med til at skubbe til den grønne omstilling ved at være modige og omsætte tanker til handling. Det er noget, der har fået udlandets opmærksomhed, og vi mærker tydeligt, at øjnene er rettet mod Danmark, når der skal hentes inspiration til at accelerere den grønne omstilling af transporten."
Med et stigende antal elbiler på vejene er der behov for flere lynadestationer som den i Køge – de kan nemlig rykke ved den grønne omstilling af transporten og til dem, der overvejer skiftet fra en fossilbil til en elbil, lød det fra Køges borgmester Marie Stærke:
”Området for elbiler har rykket sig helt vildt på meget kort tid, og vi oplever stor efterspørgsel på elladestandere. Derfor er der også brug for, at vi i kommunerne har et godt samarbejde med ladeoperatørerne, så udrulningen kan følge med efterspørgslen. Jeg er rigtig glad for, at det er lykkedes med Clever, og jeg håber, at lynladestationen og dens unikke design kan være med til at give det lille skub der gør, at flere og flere med tiden vælger den grønne model, når der skal købes ny bil."
Lynladestationen i Køge er den tredje i rækken af mange, og det er Clevers ambition at opsætte flere end 400 lynladepunkter fordelt over hele landet inden udgangen af året. I de kommende måneder indvies lynladestationer i Esbjerg og Nørresundby, og inden længe indvies Danmarks største lynladestation i Odense med hele 28 lynladepunkter.
Skal lagre strøm fra vindmøller og solceller
Udover at være et vigtigt knudepunkt for elbilister på farten, er lynladestationen i Køge også et pilotprojekt med solceller og et kæmpebatteri på 1,2 MWh, som skal være med til at lagre noget af den strøm, der er i overskud i elnettet.
Pilotprojektet sker i samarbejde med teknologivirksomheden Hitachi Energy, og i fællesskab skal de to selskaber blive klogere på, hvordan man bedst muligt udnytter kæmpebatterier til at lagre uudnyttet strøm i elnettet og bl.a. bruge den til at oplade elbilerne.
Går projektet godt, forventer Clever, at modellen skal bredes ud til hele landet, så operatørens større lynladestationer kan understøtte det grønne elnet.
Kontakter
Emilie LindersHead of Public RelationsClever
Tlf:+45 30 90 08 99press@clever.dkBilleder
Information om Clever
Om Clever
Clever er Danmarks førende ladeoperatør. Virksomheden kom til verden i 2009 og har siden da arbejdet på at styrke den offentlige ladeinfrastruktur og lademulighederne hos privatpersoner og virksomheder i hele landet.
Clever tilbyder i dag opladning på Danmarks største ladenetværk med mere end 2.300 åbne, offentlige ladepunkter, og inden udgangen af 2025 vil Clever etablere over 10.000 nye, offentlige ladepunkter i Danmark. Det svarer til omkring tre gange så mange ladepunkter, som der findes i Danmark i dag.
Alene i 2020 installerede Clever flere end 15.000 ladebokse hos privatpersoner og virksomheder fordelt i hele landet.
Clever er ejet af de andelsejede energi- og fibernetkoncerner Andel (94,9 procent) og NRGi (5,1 procent).
Følg pressemeddelelser fra Clever
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Clever
Clever og IONITY i stor aftale: Attraktiv pris i europæiske lande – fri opladning i Danmark9.4.2025 09:01:37 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem Clever og IONITY giver fra i dag Clever One-kunder adgang til lynopladning på 3.800 ladepunkter i ni europæiske lande til en attraktiv pris på 3,75 kr./kWh – samt adgang til IONITYs 102 danske lynladepunkter uden ekstra omkostninger.
Clever og Stella i nyt samarbejde: Flere lynladepunkter til Clever-kunder i storbyerne19.3.2025 09:00:41 CET | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde giver fra i dag Clever One-kunder mulighed for at lade på Stellas 32 lynladepunkter i Storkøbenhavn og Aarhus – uden ekstra omkostninger.
Clever og Andel investerer 900 mio. kr. i ny ladeinfrastruktur i 202513.3.2025 12:02:36 CET | Pressemeddelelse
Clever accelererer sammen med sin ejer, energi- og fibernetkoncernen Andel, i 2025 udbygningen af Danmarks største ladenetværk. Med en forventet investering på cirka 900 mio. kr. skal der i løbet af året etableres 6.400 nye offentlige ladepunkter landet over.
Fem gode råd: Sådan får du en problemfri kør-selv-skiferie i elbil27.1.2025 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
Skisæsonen er for alvor skudt i gang, og rekordmange danskere drager snart af sted på deres første kør-selv-skiferie i en elbil. Men hvordan undgår man bekymringer om rækkevidde og opladningsmuligheder undervejs? En elbilekspert deler fem essentielle råd til en problemfri tur mod de sneklædte bjergtoppe.
Clever og Velliv indgår partnerskab: Skal udrulle ladestandere til 75 ejendomme8.1.2025 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største ladeoperatør og pensionsselskabet Velliv går nu sammen om at etablere ladestandere ved mere end 75 ejendomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum