Optimal udnyttelse af den lokale infrastruktur

Der er mange steder alt for mange overløb hvert år. Overløb af urenset spildevand fra fællessystemer står i Danmark for tæt ved halvdelen af den samlede spildevandsforurening og tæt på en fjerdedel af den samlede udledning af organisk materiale og næringsstoffer.
Mange overvejer separering af regnvand og spildevand, men regnvand er heller ikke rent, og et separat regnvandssystem kan medføre samme udledte stofmængder – fordi de udledte regnvandsmængder er meget større end fra et fællessystem.
– Der er stor forskel på hvornår, hvordan og hvor den primære belastning af vandmiljøet sker. Derfor bør man se på de lokale forhold, hver gang man løser en opgave, siger Mathias Lassen Nørlem, der er projektingeniør hos Krüger.
I Jægerspris har Frederikssund Forsyning i samarbejde med Krüger overvejet forskellige lokale løsninger og er endt med at nedlægge det gamle renseanlæg for i stedet at bruge det til opmagasinering af spildevand, når der falder meget regn.
– På den måde undgår vi næsten alle de overløb, som vi hidtil har haft i Jægerspris. Vi lader procestank og bundfældningstank stå og bruger dem i stedet til at forsinke spildevandet, indtil der er plads på det renseanlæg, der fremover skal rense spildevandet for Jægerspris, siger Jørgen Skaarup, der er Plan- og Projektchef i Frederikssund Forsyning.
Man udnytter det volumen, man allerede har, til at opnå en stor miljøforbedring. Overløbene bliver fremover ganske sjældne og når de endelig sker, vil vandet ifølge Jørgen Skaarup være stærkt fortyndet, bl.a. fordi det har været igennem den gamle bundfældningstank.
Svært at leve op til vandområdeplaner
I andre situationer kan man vælge at styre afløbssystemet intelligent i forbindelse med store mængder regn, hvis man ikke har det tilstrækkelige magasineringsvolumen.
– Når det regner meget, vil spildevandet primært bestå af regnvand, og vil på nogle tidspunkter være fortyndet måske 100 gange. Her kan det give det mening at lede det i overløb, evt. via en lokal renseteknologi, siger Mathias Lassen Nørlem.
Nogle har alt for mange overløb hvert år og hvis deres løsning skal være, at de afkobler regnvand i oplandet, så vil det tage mange år at løse. Han vurderer derfor, at en række forsyningsselskaber får svært ved at opfylde vandområdeplanerne de næste mange år.
– Man bør udnytte al eksisterende opmagasineringsvolumen optimalt, som man f.eks. gør i Frederikssund, og styre afløbssystemet intelligent, så der ikke sker overløb, hvis vandet kan tilbageholdes et andet sted, siger Mathias Lassen Nørlem.
Man kan samtidig inddrage lokale renseteknologier, så det vand, man afleder, bliver renset. På den måde kan man aflede større mængder vand og alligevel reducere både belastning af vandmiljøet og behovet for nye betonanlæg
Den blå-grønne by er målet
En række byer og forsyningsselskaber overvejer kombinerede løsninger på vej hen mod den blå-grønne by, hvor regnvandet ses som en rekreativ værdi. Men implementering af grøn infrastruktur tager lang tid.
– Virkemidler som intelligent styring og decentrale renseteknologier kan få en stor rolle. Dels i at reducere behovet for nye rør og bassiner, dels ved at sikre løsninger med en effekt nu og her. Det handler om at man ser på, hvilken løsning, der giver mest miljø for pengene, siger Mathias Lassen Nørlem.
Kontakter
Anne Abraham
Pressekontakt
ana@kruger.dk
39690222
Billeder
Information om Krüger A/S
Krüger A/S er en internationalt orienteret miljøvirksomhed med speciale i bæredygtig vandbehandling. Vi arbejder som rådgivere, entreprenører og leverandører af teknisk udstyr inden for drikkevand, procesvand og spildevand og bidrager herigennem sammen med vores kunder til at bevare, udvikle og genvinde ressourcer, som er afgørende for menneskers liv. Mange af vores løsninger er patenterede teknologier udviklet i tæt samarbejde med forsyninger og universiteter.
Krüger er et datterselskab i Veolia Water Technologies, en del af den verdensomspændende Veolia-koncern med mere end 180.000 medarbejdere. Veolia leverer løsninger indenfor Vand, Energi og Genanvendelse, og arbejder målrettet på at genvinde, genanvende og bevare verdens ressourcer.
Følg pressemeddelelser fra Krüger A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krüger A/S
Veolia med danske Krüger leverer milliardresultat, hvor vandteknologier er i front6.3.2025 12:46:49 CET | Pressemeddelelse
Veolia-koncernen, som Krüger er en del af, har netop offentliggjort et exceptionelt stærkt årsresultat for 2024. Med en omsætningsvækst på 44,7 milliarder euro og en markant fremgang inden for vandteknologier på 7,0%, understreger resultatet koncernens position som global leder inden for bæredygtige løsninger til vand-, energi- og affaldshåndtering.
Nyt innovativt projekt skal bekæmpe oversvømmelser fra terrænnært grundvand25.2.2025 09:29:53 CET | Pressemeddelelse
I takt med klimaændringerne oplever Danmark flere ekstreme vejrhændelser, hvor stigende nedbørsmængder fører til højere grundvandsstand. Dette skaber udfordringer i byområder, hvor terrænnært grundvand kan oversvømme kældre, skade infrastruktur og belaste kloaksystemerne. Et nyt MUDP forsknings- og udviklingsprojekt, “Håndtering af terrænnært grundvand” ledet af Krüger A/S i samarbejde med Aarhus Vand og DISUD-Sustainable Development, vil nu skabe nye digitale løsninger til at håndtere disse udfordringer.
Miljøfarlige stoffer skal ud af spildevandet30.1.2025 16:11:27 CET | Aktuelt
Senest i 2033 er der EU-krav om, at et 4. rensetrin skal være indført på en række større renseanlæg for at fjerne særligt genstridige miljøfarlige stoffer. Mange af de stoffer, som EU har udpeget i første omgang, stammer fra medicinrester. Flere forsyningsselskaber er allerede i gang med at implementere et ekstra rensetrin, men hvordan sikrer man sig, at man får netop den renseløsning, man har brug for?
Krüger lancerer hidtil største forbedringer på online styringsværktøj til renseanlæg22.1.2025 10:52:38 CET | Pressemeddelelse
Danske forsyninger kan nu se frem til en markant forbedring i deres daglige drift. Den 22. januar lancerer Krüger en omfattende opdatering til deres kendte styring Hubgrade Wastewater Plant Performance. Denne opdatering indeholder en række innovative funktioner, der ikke blot optimerer anlægsstyringen, men også sætter en ny standard for effektivitet og brugervenlighed.
Krüger modtager MUDP-midler til 4 nye innovationsprojekter og styrker sin position som førende ekspert i vandteknologi19.12.2024 10:25:46 CET | Pressemeddelelse
Årets MUDP-midler fra Miljø- og Ligestillingsministeriet blev uddelt den 17. december. Krüger A/S har fået tildelt støttemidler til fire udviklingsprojekter, der alle bidrager til den grønne omstilling i vandsektoren og cementerer virksomhedens store innovationskraft, faglighed og engagement i miljøet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum