NI BJØRNE REDDET FRA LIV SOM MEDICIN-MASKINER

Ni bjørne har været holdt fanget under frygtelige forhold på tre forskellige farme i Vietnam.
Her har de været spærret inde i små bure på størrelse med en telefonboks, hvor de har fungeret som levende medicin-maskiner.
Rutinemæssigt har de fået stukket kanyler ind i kroppen, som har tappet dem for bjørnegalde, der bruges som ingrediens i traditionel asiatisk medicin.
Men nu er lidelserne slut og friheden i de store reservater venter for de ni bjørne.
Gennem stædigt vedholdende arbejde er det lykkedes dyrebeskyttelsesorganisationerne World Animal Protection og Four Paws, at overtale bjørnenes tidligere ejere til at frigive de mishandlede dyr efter mange års brutal udnyttelse.
Redningsaktionen af de ni bjørne fra tre forskellige farme i Vietnam er den største bjørnebefrielsesaktion, nogen dyreorganisation har gennemført.
“Det er en stor lettelse, at deres ejere endelig har lyttet, og vi nu kan give bjørnene den ro og det liv, de fortjener efter mere end 17 års fangenskab under forfærdelige forhold,” siger World Animal Protections bjørneredder på stedet, Phuong Le Duy.
I Danmark glæder det direktøren for World Animal Protection af en særlig grund:
“Det er fantastisk, at vi kan foranstalte den største enkeltstående bjørneredning nogensinde netop i 2022, hvor det er 30 år siden, at vi foretog de første redninger af mishandlede bjørne og var med til at grundlægge de første bjørnereservater i Europa,” siger Gitte Buchhave.
De vietnamesiske bjørne skal dog ikke til de reservater i Rumænien, Grækenland eller Tyrkiet, som World Animal Protection har bygget og finansieret, men bliver fløjet 1600 kilometer tværs over Vietnam til et reservat i Binh Hinh, der administreres af World Animal Protections samarbejdspartner, Four Paws.
Fakta om World Animal Protection og mishandlede bjørne
World Animal Protection har de sidste fem år deltaget i 135 redninger af galdebjørne alene i Vietnam.
Organisationen har arbejdet med bjørneredning i 30 år i 25 lande, og har grundlagt eller finansieret 12 bjørnereservater forskellige steder i verden
Kontakter
Lisbeth Kjær LarsenPressechefWorld Animal Protection
Tlf:26136935lisbethkjaer@worldanimalprotection.dkBilleder
Information om World Animal Protection Danmark

Amagertorv 29, 2.
1160 København K
https://www.worldanimalprotection.dk/
World Animal Protection er en global organisation, der kæmper for dyrene. Vi har indsatser i omkring 50 lande og kontorer 12 forskellige steder i verden. Året rundt arbejder vi fokuseret sammen med forskere, medier, lokalbefolkninger, regeringer og andre organisationer. Globalt, regionalt og lokalt.
Vores mål er en bedre verden. For alle.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Ny undersøgelse: Dyreunderholdning kan koste kunder for TUI9.5.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Rejsebranchen skal have styr på det moralske kompas i fremtiden: Ny opinions-undersøgelse viser, at det kan koste TUI dyrt, hvis de fortsat sælger billetter til delfinshows på danskernes foretrukne rejsemål.
Facebook belønner brutal dyremishandling4.4.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Den sociale mediegigant, Meta, der blandt andet ejer Facebook, vil ikke fjerne videoer, der viser hundredevis af grove overgreb på forsvarsløse abe-unger. Facebook belønner til gengæld dyremishandlerne for at skabe øget internet-trafik.
Bodil-nomineret skuespiller vil kæmpe for dyrene21.3.2025 06:00:00 CET | Nyhed
Når Sebastian Bull ikke er på arbejde foran kameraerne, er det dyrene og naturen, han brænder for.
Højgravid spækhugger udnyttes til shows21.2.2025 15:01:12 CET | Nyhed
Spækhuggeren Morgan blev reddet for at blive genudsat i naturen – men er endt i en pengemaskine, hvor hun skal føde nye showdyr til Loro Parques kontroversielle shows.
Fra ét helvede til et andet: Franske spækhuggere sendes til Spanien5.2.2025 06:00:00 CET | Nyhed
To spækhuggerne fra det lukkede franske delfinarium Marineland, bliver efter al sandsynlighed solgt videre til den berygtede turistattraktion Loro Parque på Tenerife - i stedet for at blive sat fri i canadisk hav-reservat. 'Skandale', siger World Animal Protection DK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum