Brevkasse: Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring

Hver eneste dag rådgiver og vejleder Forsikringsoplysningen en lang række danskere, der har forsikringsrelaterede spørgsmål eller brug for hjælp til at forstå forsikringsselskabers kendelser. På baggrund af de mange henvendelser vi får, samler vi hver måned en brevkasse, som landets redaktioner frit kan benytte ved angivelse af logo, kilde og telefonnummer til Forsikringsoplysningen. Landets redaktioner er også velkomne til at anvende pressebilledet ved angivelse af fotograf.
Ønsker du at modtage den månedlige brevkasse direkte i din mailindbakke, kan du skrive en mail med besked herom til Jørgen Kjær Thomsen, jkt@fogp.dk.
Fakta om Forsikringsoplysningen:
Forsikringsoplysningen har i næsten 90 år ydet uvildig rådgivning til Danmarks forbrugere, der kan ringe eller skrive for at få råd og vejledning af forsikringseksperter om forsikringsforhold.
Alle kan kontakte Forsikringsoplysningen på telefon 41 91 91 91 tirsdag til torsdag mellem 9-13 eller på vores hjemmeside www.forsikringsoplysningen.dk.
Brevkasse for februar:
Spørgsmål: Skal min datter selv betale for ny dør efter redningsaktion?
Hej brevkasse
Min datter har lejet stueetagen i en villa i Ålborg. En aften bliver hun akut syg og ringer efter Falck. Men da ambulancen når frem, er hun ikke i stand til selv at åbne hoveddøren, så Falckredderne må slå en rude ind i en terrassedør for at komme ind til hende.
Efterfølgende vil udlejeren have min datter til at betale for en ny dør. Vores eget forsikringsselskab siger, at det er udlejers egen forsikring, der skal betale døren. Men nu vil udlejer beholde noget af depositummet til en ny dør.
Kan det virkelig være rigtigt? Hvordan er reglerne?
Den bekymrede mor
Svar:
Kære bekymrede mor
Bygningsskader skal udlejeren som hovedregel anmelde til sin egen bygningsforsikring eller selv betale. Om udlejeren kan få dækket udgifterne af sin egen forsikring, afhænger af den konkrete forsikringsaftale - herunder om forsikringen dækker glasskader og udgifter til forhindring af truende personskade, når det ikke sker i forbindelse med en dækningsberettiget skade, fx en brand. Der kan godt være forskel i de enkelte forsikringers vilkår, når det kommer til redningsaktioner. Det afhænger som nævnt af den forsikring, som udlejeren selv har valgt at have.
Efter dansk erstatningsret kan man normalt kun kræve erstatning af andre, hvis de har begået en fejl eller forsømmelse, hvilket ikke her er tilfældet fra din datters side. Hvis udlejerens egen forsikring ikke dækker, og han fortsat kræver erstatning af din datter, vil jeg anbefale, at din datter også lige tjekker, hvad der helt konkret står i hendes lejekontrakt eller vedtægterne for lejemålet. Det kan være præciseret der.
Bedste hilsner
Forsikringsoplysningen
Spørgsmål – Hvor længe må forsikringsselskabet være om at udbetale erstatning?
Hej med jer
Jeg har en ejerskifteskade, hvor forsikringsselskabet og jeg har en aftale om, at jeg fremsender opkrævninger fra håndværkerne løbende, men at vi overordnet har aftalt en ramme på 1,3 mio. kr. Beløbet er fastlagt af forsikringsselskabet via tilbud fra de håndværkere, jeg har sat på opgaven.
Jeg har det problem, at selskabet nu er stoppet med at betale de regninger, jeg fremsender. Jeg har lagt lidt over 2o0.000 kr. ud uden at få pengene igen fra mit forsikringsselskab.
Ad omveje har jeg hørt, at det måske kan skyldes, at forsikringsselskabet vil køre en ansvarssag (regres) mod et andet selskab på min skade, som de vil have afgjort, før pengene udbetales til mig.
Hvad kan jeg gøre som forbruger? Hvor længe skal jeg vente? Hjælper en klage til ankenævnet? Skal man gå direkte til domstolene?
Den utålmodige forsikringskunde
Svar:
Hej og tak for dit spørgsmål
Forsikringsselskabets betalingspligt står i Forsikringsaftaleloven § 24. Forsikringsselskabet skal normalt udbetale erstatning inden for 14 dage efter, at de har modtaget alle nødvendige oplysninger. Dvs. i dette tilfælde fra de modtager en regning på den aftalte erstatning.
Det kan dog godt forsinke sagen lidt, hvis der er en anden ansvarlig part involveret, og dit forsikringsselskab skal kræve erstatningen tilbage. Men det vil typisk være i den indledende fase, hvor skaden skal opgøres og beviserne sikres, inden udbedringen sker.
Hvis forsikringsselskabet ikke overholder betalingsfristen, kan du have krav på rentebetaling for overskridelsen.
Som kunde har du altid mulighed for at klage til selskabets egen klageansvarlige. Det er gratis.
Du kan også gå til Ankenævnet for Forsikring med din sag. Det koster et mindre gebyr, og du skal forvente en sagsbehandlingstid på i gennemsnit 6-8 måneder.
Hvis det kan berolige dig, så kan jeg også lige oplyse, at hvis man er kunde i et dansk forsikringsselskab, der har problemer med økonomien og går konkurs, så er man heldigvis sikret erstatning via Skadesgarantifonden - også på ejerskifteforsikringer. Du kan evt. læse mere på Skadesgarantifondens hjemmeside: https://www.skadesgarantifonden.dk/.
Hilsen
Forsikringsoplysningen
Spørgsmål: Dækker min forsikring ødelagt postkasse nytårsaften?
Hej Forsikringsoplysning
Jeg skriver til jer for at få styr på en rigtig ærgerlig skade.
Nytårsaften blev der smidt et kanonslag eller lign. i vores postkasse, der står ude ved vejen. Vi opdagede det nytårsdag, hvor vi kunne se, at postkassen var flået helt fra hinanden af en eksplosion. Det er en lidt dyr postkasse af kobber, der sidder på stålramme støbt ned i jorden. Dertil kommer, at vi havde fået den i bryllupsgave af vores venner. Så vi er godt ærgerlige over tabet. Den er nok ca. 11 år gammel.
Så nu er mit spørgsmål: Dækker forsikringen både postkassen og opsætningen af den (den er som sagt støbt ned i jorden). Får vi penge til en ny postkasse magen til den gamle, eller er der fradrag for slid og alder? Hvordan er reglerne her?
Den uheldige postkasseejer
Svar:
Kære postkasseejer
Vi hører desværre af og til om sprængte postkasser. Forsikringsmæssigt betragtes det som hærværk, som skal meldes til politiet og til din husforsikring.
For at forsikringen skal dække, så skal politiet have en anmeldelse af hærværket. Derefter skal evt. dokumentation for den ødelagte postkasse, et tilbud på opsætning af en ny postkasse og kopi af politianmeldelsen sendes til dit forsikringsselskab som en del af skadesanmeldelsen. Det kan være en god ide at medsende et foto af den ødelagte postkasse.
Forsikringen dækker en ny postkasse samt udgift til at sætte den op, hvis du ikke selv har mulighed for det. Vær opmærksom på, at dit forsikringsselskab skal godkende prisen, inden du får monteret en ny postkasse.
Vær opmærksom på, hvilken selvrisiko du har valgt at have på din husforsikring. Hvis den overstiger erstatningen, kan det ikke betale sig at anmelde til forsikringen.
Et godt råd nytårsaften: Stil skål med vand i bunden af postkassen for at slukke fyrværkeri og kanonslag.
Venlig hilsen
Forsikringsoplysningen
Kære Forsikringsoplysning
Nøgleord
Kontakter
Jørgen Kjær Thomsen - pressetelefon 4191 9103
Billeder

Links
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Stormflodsordningen skal tilpasses det vildere vejr11.6.2025 06:40:09 CEST | Pressemeddelelse
Stormfloderne kommer oftere og rammer hårdere, og det kalder på en ny og økonomisk fremtidssikret stormflodsordning. Det mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen – der foreslår, at stormflodsafgiften hæves for alle. På længere sigt bør afgiften differentieres og fastsættes med udgangspunkt i offentlige ejendomsvurderinger og risikoen for oversvømmelse.
F&P foreslår milliardløft af syv superhavne10.6.2025 20:57:23 CEST | Pressemeddelelse
Danske havne kan med udbygning få en nøglerolle i både oprustning af forsvaret, omstilling til grøn energi, og når det gælder en styrket europæisk konkurrenceevne. Derfor bør regeringen udbygge og etablere såkaldte superhavne, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Pensionsbranchen har ekspertisen og står potentielt klar med milliardinvesteringer.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring2.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om rejseforsikringen omfatter børn, der rejser alene? Om indboforsikringen dækker tyveri fra telt og på festival? Og om bilforsikringen dækker hvis man bruger den som Ø-taxi?
Ny kortlægning kalder på byrdelettelse20.5.2025 11:24:36 CEST | Pressemeddelelse
Digitaliseringsstyrelsen har netop kortlagt hvor ofte de danske virksomheder skal indberette til det offentlige. Det viser bl.a. at hotelbranchen indberetter 1 gang om året, energivirksomheder gør det 72 gange, men forsikrings- og pensionsbranchen skal gøre det hele 814 gang om året.
F&P: Ny aftale kan genstarte udbygning af dansk havvind19.5.2025 16:15:14 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale om udbudsrammer er et vigtigt skridt mod, at dansk havvind atter kan blive en god businesscase for både udviklere og investorer i den benhårde internationale konkurrence, så Danmark kan komme tilbage på sporet som førende havvindnation og foregangsland i den grønne omstilling. Det mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der roser regeringen og partierne bag aftalen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum