Ny adm. direktør for Coop Trading
2.2.2022 11:00:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Michael la Cour afløser den hidtidige direktør gennem de seneste ca. 15 år, Jan Lundgren, der sidste år meddelte, at han går på pension i år.
Michael la Cour kommer fra et job som direktør i Ingka Centres, og har haft en over 20 år lang karriere i IKEA-koncernen, hvor han bl.a. har været global indkøbsdirektør, direktør i IKEA Orlando og ikke mindst for IKEA Food fra 2013-2021.
Han tiltræder 1. maj, hvor Jan Lundgren fratræder.
”Med Michael får vi en meget stærkt international profil med stor erfaring inden for såvel detailhandel som fødevarebranchen. I IKEA Food stod han bag lanceringen af en lang række nye bæredygtige produkter og er dermed den rigtige til at videreudvikle Coop Trading til næste niveau, hvor netop udviklingen af bæredygtige dagligvarer til det nordiske marked er central,” siger bestyrelsesformand, koncerndirektør i Coop Danmark, Per Thau.
En anden vigtig opgave er den alliance, Coop Trading indgik sidste år med Carrefour, der er et af verdens største dagligvarekoncerner. Partnerskabet vil give Coop i Norden mulighed for at købe Carrefours egne mærker inden for fødevarer og nonfood, inklusiv franske, italienske og spanske private labels og udvikle fælles synergier ved produktion af egne mærker.
”Aftalen med Carrefour var kronen på værket i en 40 år lang karriere i Coop for Jan Lundgren. Jan har æren for det Coop Trading, vi har i dag, som er en stærk og professionel indkøbsorganisation, der servicerer Coop i Danmark, Norge og Sverige og SOK i Finland, bl.a. med en række meget populære egne varemærker. Så der er god grund til at takke Jan for en enestående indsats,” siger, Per Thau.
Coop Trading er et fælles indkøbsselskab, ejet af Coop Norge, Coop Sverige, Coop Danmark og SOK Finland. De er nogle af de førende i nordisk dagligvarehandel med en omsætning på over 200 milliarder kr.
Kontakter
Bestyrelsesformand Per Thau, 4247 7700
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2026 er fundet6.5.2026 14:20:19 CEST | Pressemeddelelse
63 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2026 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig seks produkter, der for anden gang skal dyste om Irmaprisen, og dermed en plads på hylderne i udvalgte SuperBrugsen og Kvickly-butikker
Coop indleder hidtil største fremstød for danske og lokale varer5.5.2026 13:22:03 CEST | Pressemeddelelse
Inviterer mindre producenter til leverandørdag 24. juni
365discount klar med markant prisfald på de mest populære varer4.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver billigere at købe dagligvarer i 365discount fra i morgen, tirsdag den 5. maj. Cirka 100 af de mest populære varer bliver sat ned med op til 47 procent. Det sker i en ny pris-satsning hvor varerne får en ny fast lav pris i 365discount. Der er altså ikke tale om varer, som sættes ned i en kort, afgrænset periode. Tiltaget kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det vil 365discount gøre op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mange andre mejerivarer. Nu kommer næste trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, pålæg, brød, pasta og bleer. ”Vores kunder skal være sikre på, at de hver dag kan få de varer de bruger mest til de mest konkurrencedygtige priser i 365discount” siger kædedirektør Michael Tilsted. ”Vi har det seneste år vundet en række pris-test som de billigste på markedet. Den p
Coop indfrier 2025 klimamål med en CO2-reduktion på 79,2% og øger ambitionen med et netto nul klimamål i 20501.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop har nået sit mål om at reducere CO2-udledningen fra egen drift med minimum 75 procent i 2025, helt præcis med 79,2 procent målt fra 2018. Det er omtrent 58.000 ton CO2. Resultatet kommer efter en årelang indsats for at sænke energiforbruget på Coops lagre, kontorer og i butikkerne. I den tid har Coop investeret mere end 150 millioner kr. i energioptimerende tiltag.
Coop fjernede babypudder ud fra et forsigtighedsprincip. Nu er babypudder tilbage med majs i stedet for talkum29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2024 fjernede Coop alt babypudder fra hylderne. Det skete ud fra et forsigtighedsprincip, da en af de centrale ingredienser i pudderet, nemlig talkum, kom under mistanke for at være kræftfremkaldende. Nu er babypudder tilbage i Coops butikker, men den nye variant fra Änglamark er lavet på majs i stedet for talkum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

