Udenrigsministeriet

Ny podcast: Corona - Situationen i Tyskland

Del
I denne nye podcastserie tager vi temperaturen på Corona-pandemien sammen med en række danske ambassadører rundt om i verden. Vi taler om mutationer, restriktioner og vaccinationer og om, hvad COVID-19 har betydet for de forskellige landes befolkninger. Endelig kommer vi også omkring, at pandemien har haft stor – men forskellig – politisk og økonomisk betydning i de enkelte lande.

Vi fortsætter til Tyskland, hvor Angela Merkels regering den 19. januar forlængede nedlukningen af landet indtil videre til 14. februar. Vi taler om nedlukningen og samarbejdet mellem forbundsregeringen og delstaterne. I Tyskland er der også opdaget nye mutationer af Corona-virusset, og vi skal høre, hvordan de tyske myndigheder reagerer. Vi taler med Susanne Hyldelund, den danske ambassadør i Tyskland, som er med på telefon fra Berlin.
 
Hent den her i Podcast til din iPhone.

Find "Ambassadørerne" på Soundcloud her.

Du kan også lytte til "Ambassadørerne" på Spreaker her.

Eller hos Google Podcasts

For at se dette indhold fra um.dk, så skal du give din accept på toppen af denne side.



Information om Udenrigsministeriet

Udenrigsministeriet
Udenrigsministeriet
Asiatisk Plads 2
1448 København K

33 92 00 00http://um.dk/

Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye