Ny podcast: Corona - Situationen i Tyskland
Vi fortsætter til Tyskland, hvor Angela Merkels regering den 19. januar forlængede nedlukningen af landet indtil videre til 14. februar. Vi taler om nedlukningen og samarbejdet mellem forbundsregeringen og delstaterne. I Tyskland er der også opdaget nye mutationer af Corona-virusset, og vi skal høre, hvordan de tyske myndigheder reagerer. Vi taler med Susanne Hyldelund, den danske ambassadør i Tyskland, som er med på telefon fra Berlin.
Hent den her i Podcast til din iPhone.
Find "Ambassadørerne" på Soundcloud her.
Du kan også lytte til "Ambassadørerne" på Spreaker her.
Eller hos Google Podcasts
For at se dette indhold fra um.dk, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Joint statement on the humanitarian situation in Gaza13.8.2025 09:14:45 CEST | Nyhed
Joint statement on behalf of 27 partners on aid to Gaza and restrictions facing NGOs
I juni 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,2 pct. i forhold til maj. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,7 pct.11.8.2025 14:07:48 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser faldt den samlede eksport af varer og tjenester 0,2 pct. i juni i forhold til maj i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2 pct. mens tjenesteeksporten faldt med 3,3 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.8.2025 13:23:40 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. august 2025 kl. 12.00
Foreign Minister’s Statement (21 July 2025)22.7.2025 11:48:43 CEST | Nyhed
We, the signatories listed below, come together with a simple, urgent message: the war in Gaza must end now.
Regeringen opdaterer handlingsplan for at nå FN’s Verdensmål16.7.2025 10:37:08 CEST | Pressemeddelelse
Det er 10 år siden, verdenssamfundet blev enige om en fælles ambition for klodens udvikling frem mod 2030 med FN’s 17 Verdensmål. I dag offentliggør regeringen en opdateret handlingsplan, som skal sikre, at Danmark fastholder kursen mod at indfri målene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum