Undervisere vil have iværksætteri på erhvervsuddannelserne
14.12.2021 13:13:40 CET | Fonden for Entreprenørskab | Pressemeddelelse

Iværksætteri er afgørende for samfundet på grund af den innovation, beskæftigelse og velstand, som nye virksomheder skaber. Iværksætteri spiller også en vigtig rolle for de store globale udfordringer, vi står overfor, da nye ideer og løsninger er en vigtig ingrediens i den grønne omstilling. Derfor er iværksætteri et vigtigt emne på erhvervsuddannelserne.
”Det er afgørende for danske virksomheders konkurrencekraft, at de rette kompetencer er til rådighed. Derfor skal flere skal tage en erhvervsuddannelse. Med bedre muligheder inden for iværksætteri og innovation bliver erhvervsuddannelserne mere attraktive. Og når eleverne kan prøve kræfter med nyskabende innovationsmetoder, nye teknologier og iværksætterfag, så er undervisningen både spændende og relevant, så eleverne ikke falder fra undervejs. Alt i alt vil et øget fokus på iværksætteri udruste eleverne med en entreprenant kultur og arbejdsgejst, der både er værdifuld for kommende arbejdsgivere, men i allerhøjeste grad også hvis man vil starte egen virksomhed efter endt erhvervsuddannelse,” siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond.
Også elever, nye iværksættere og undervisere mener i undersøgelserne, at iværksætteri er vigtigt.
"44 procent af underviserne mener, det er vigtigt at undervise i iværksætteri, og halvdelen, at det er deres opgave at undervise i emnet. Det er positive tal, men kan jo godt blive bedre, særligt hvis Danmark skal være et fyrtårn for grønt iværksætteri," siger Stina Vrang Elias, adm. direktør i Tænketanken DEA
Iværksætteri på erhvervsuddannelserne kræver efteruddannelse af underviserne
Men i undersøgelserne, hvor der blandt andet er spurgt 2000 undervisere, er det tydeligt, at der er en række barrierer for mere iværksætteri på erhvervsuddannelserne. Det gælder både efteruddannelse af underviserne, mere tid og undervisningsmateriale til alle retninger og fag.
"Hvis vi skal have mere iværksætteri på erhvervsuddannelserne, så skal vi sikre, at underviserne får den rette efteruddannelse, og at der er adgang til gode undervisningsmaterialer. Og så skal der afsættes tid til det i undervisningen," siger Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab.
Der er store forskelle på undervisernes besvarelserne på tværs af de fire forskellige fagretninger, og det er der en årsag til.
"Erhvervsuddannelserne er meget forskellige, og det skal undervisningen i iværksætteri afspejle – det forløb, der passer til en frisøruddannelse, passer ikke nødvendigvis til SOSU’erne, som jo er målrettet den offentlige sektor, eller en elektrikeruddannelse med mulighed for efterfølgende installatøruddannelse," siger Stina Vrang Elias, adm. direktør i Tænketanken DEA
Fokus på at få flere faglærte kvinder i gang som iværksættere
Samtidig viser undersøgelserne også, at 80 procent af de faglærte iværksættere er mænd, og at en særlig virksomhedsstruktur giver et godt fundament for virksomheder med en høj overlevelsesgrad.
"20 procent af de faglærte iværksættere er kvinder, så her er et udviklingspotentiale, også selvom mange har en uddannelse målrettet den offentlige sektor. Samtidig er det også vigtigt at understøtte, at flere åbner virksomhed sammen - for det giver mere solide virksomheder," siger Christian Vintergaard, adm. direktør i Fonden for Entreprenørskab
Analyserne lanceres den 14. december på en konference i et samarbejde mellem Tænketanken DEA, Industriens Fond og Fonden for Entreprenørskab. Analyserne kan læses i fuld længe på https://ffefonden.dk/viden/vidensbank/ivaerksaetteri-pa-erhvervsuddannelserne-analyserapporter/
Nøgleord
Billeder
Information om Fonden for Entreprenørskab
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesteren i entreprenørskab for studerende er fundet2.6.2026 17:41:17 CEST | Pressemeddelelse
24 teams fra hele landet havde kvalificeret sig til DM i entreprenørskab 2026 på Axelborg i København 2. juni i et samarbejde mellem Dansk Erhverv og Fonden for Entreprenørskab.
Danmarks Entreprenørskabsfestival kommer til Herning – samarbejdet skal skabe handlekraftige skoleelever11.5.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Herning Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår samarbejde om at samle elever, lærere, iværksættere og rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, mod og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival, som afholdes i Sportscenter Herning den 18. november 2026.
DM i entreprenørskab: Nu er vinderne er fundet og klar til EM5.5.2026 23:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet for ungdomsuddannelser 2026 i Industriens Hus tirsdag den 5. maj. 41 hold fra 23 ungdomsuddannelser fra var mødt op til finalen, hvor vinderkonkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Unge iværksættere indtog Koldinghus: Fremtidens løsninger blev født ved Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab21.4.2026 18:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af elever, lærere, dommere og gæster fyldte i dag salene på Koldinghus, hvor finalen i 7.-10. klassernes Danmarksmesterskab i entreprenørskab.
Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

