Danske Spil giver 15 procents chance for hvid jul
7.12.2021 12:46:11 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Vi nærmer os juleaften, og igen er vi vågnet op til pletvis sne rundt omkring i Danmark.
Men kommer vi også til at gøre det den 24. december, og vil det være i en sådan grad, at vi – inden flæskestegen eller anden bliver taget ud af ovnen – kan konstatere hvid jul?
- Når man kigger på historikken, ser det jo ikke så godt ud, hvis man håber på, at juleaften bliver indrammet af sne, siger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil.
- Men der er jo begyndt at falde lidt sne, og temperaturen er også nede omkring frysepunktet, så måske er der alligevel en chance.
Danske Spil giver odds 6 på hvid jul, som ifølge DMI’s definition kræver, at 90 procent af det ganske land skal være dækket af mindst en halv centimeter sne om eftermiddagen den 24. december.
Det skete senest i 2010 og er kun sket 9 gange siden år 1900.
Danske Spil giver odds 1,10 på, at julen ikke bliver hvid.
Pressekontakt:
-Peter Emmike Rasmussen, oddssætter i Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Dansker vinder 14 millioner kroner i Lotto10.5.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdagens trækning i Lotto gjorde én dansker til mangemillionær, mens yderligere to spillere vandt en million kroner hver i Millionærchancen. Se her, hvor heldet slog ned.
To danskere deler godt 10 millioner i Eurojackpot9.5.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En helt almindelig fredag blev pludselig 5.411.295 kroner sjovere – i hvert fald hos de to heldige danskere, der fredag aften snuppede en andenpræmie hver i Eurojackpot.
Danske Spil giver Vingegaard historisk favoritrolle før Giro d’Italia8.5.2026 08:21:01 CEST | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard stiller til start i Giro d’Italia med et favoritstempel af de helt sjældne.
Danske Spil deler millioner ud: Har du været i Føtex? Eller i Randers?4.5.2026 09:01:52 CEST | Pressemeddelelse
To meget heldige danskere vandt i weekenden 1.000.000 i Lotto. Danske Spil kender kun identiteten på den ene. Den anden er en kunde, som har købt sin kupon i Føtex. Måske dig?
Millionær på Oddset flytter på d’Angleterre og får sat huset i stand27.4.2026 12:03:30 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Roskilde-området vandt 1,5 millioner kroner på Oddset i weekenden – nu vil han udleve drømmen om at bo i en suite på d’Angleterre, mens huset bliver shinet op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
