Forum for Mænds Sundhed: Furesø er guldkommune

"Vi har som kommune et stort ansvar for vordende og nybagte forældre og familiernes trivsel. Også for at støtte mændene i forældreskabet og i at blive engagerede og nærværende fædre. Det gælder ikke mindst nu, hvor de 11 ugers øremærkede barsel indføres om højest ni måneder. Sundhedsplejens indsats er årsagen til, at Furesø er udnævnt til guldkommune, og det er vi rigtig stolte af", fortæller Bettina Ugelvig Møller (A), formand for Udvalget for dagtilbud og familier.
For at styrke Furesøs indsats for fædrene har Sundhedsplejen en medarbejder, der er Far-ambassadør. Forum for Mænds Sundhed har etablereret et netværk af Far-ambassadører blandt sundhedsplejersker i 74 kommuner. De står i spidsen for, at fædre inddrages helt på lige fod med mødrene i Sundhedsplejens tilbud til familierne.
"I mange år har førstegangsfamilier haft stor glæde af at deltage i Familieliv Furesø. Her deltager begge forældre på et hold, hvor de lærer om livet som forældre, har mulighed for at udveksle erfaringer med andre nybagte familier og indgår i deres første familienetværk. Vi driver holdene i samarbejde med tværfaglige samarbejdspartnere og repræsentanter fra bank og advokathus", fortæller Susanne Dal Gravesen, ledende sundhedsplejerske i Sundhedsplejen.
Flergangsfædre kan deltage i Fædrehold. Her hjælper Sundhedsplejen med kontakten mellem fædrene, at finde en tovholderfar, og at holdet kommer godt i gang. Hun kan også give gode ideer til emner eller aktiviteter fx at de kan bruge Fars legestue i biblioteket i Farum Kulturhus.
Fakta
Forum for Mænds Sundhed offentliggør årligt en kortlægning af kommunernes indsatser for fædre, herunder tiltag der kan give en hjælpende hånd under fædrenes barsel. Kortlægningen viser, at:
- 35 kommuner er ’farparate’ guldkommuner for deres flotte indsatser
- 18 af kommunerne har ingen oplyste indsatser målrettet fædre
- 79 af kommunerne har en eller flere målrettede indsatser for fædre
Se mere i vedhæftede pressemeddelelse fra Forum for Mænds Sundhed.
Mere om de aktiviteter, indsatser og tiltag der har resulteret i udnævnelsen:
- Fædrehold: https://sundhedsplejen.furesoe.dk/tilbud-til-dig-og-dit-barn/grupper/faedrehold/
- Flergangsfædre: https://sundhedsplejen.furesoe.dk/tilbud-til-dig-og-dit-barn/grupper/grupper/#flergangsfaedre
- Familieliv Furesø: https://sundhedsplejen.furesoe.dk/tilbud-til-dig-og-dit-barn/grupper/foraeldre-for-foerste-gang/
- Far-ambassadør: https://www.youtube.com/watch?v=lxYICI-ytqo
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Video om far-ambassadør
Kontakter
Bettina Ugelvig Møller (A)
Formand for Udvalg for dagtilbud og familier; Medlem af Udvalg for skole og ungdomsuddannelse; Næstformand af Udvalg for sociale forhold, sundhed og et godt seniorliv
Susanne Dal GravesenLedende sundhedsplejerskeSundhedsplejen
Tlf:72164364sdg@furesoe.dkTine GramVelfærdsdirektør
Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse, Center for Børn og Voksne, Center for Sundhed og Seniorliv
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Endnu flere Furesø-borgere med i lokalt idrætsliv8.4.2025 14:57:08 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Idrætsforbund og DGI viser, at Furesø Kommunes idrætsforeninger fortsat står stærkt. Fra 2023 til 2024 er medlemstallet steget med 609, så det samlede antal nu lyder på 28.947. Det er en fremgang og udtryk for, at kommunens vision om et aktivt og tilgængeligt fritidsliv for alle lever og udvikler sig.
Furesø-borgere har høj livskvalitet og tillid til hinanden7.4.2025 10:22:03 CEST | Pressemeddelelse
National Realdania-undersøgelse om livskvalitet bringer Furesø i top. Furesøs borgere har højere livskvalitet, er sundere og har mere tillid til andre mennesker og myndigheder end mange andre danskere.
Furesø skal være en grøn kommune med gode boliger og masser af natur31.3.2025 11:25:47 CEST | Pressemeddelelse
Over de næste 12 år skal udviklingen af kommunen holde sig inden for de arealer, der allerede er udpeget, og så skal man følge en række retningslinjer, som bevarer de særlige karaktertræk i lokalsamfundene. Det slog Furesø Byråd fast med vedtagelsen af Kommuneplan 2025 – 2037.
Bedre forhold for plante- og dyreliv på Baunesletten28.3.2025 10:29:56 CET | Pressemeddelelse
Byrådet vedtog den 26. marts en naturlejeplan for Baunesletten. Med planen udvides den fold, hvor dyr i dag græsser. På andre arealer plejes området ved, at græsset brændes om foråret. Det vil gavne plante- og dyrelivet på Baunesletten.
Furesø styrker hjemmeplejen24.3.2025 14:08:34 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kommune er i fuld gang med at forberede og indføre faste teams og helhedspleje i hjemmeplejen, som er nogle af hjørnestenene i den nye ældrelov. Målet er at sikre, at ældre borgere møder det samme lille team af medarbejdere i deres pleje, hvilket skaber større tryghed for både borgere og medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum