Coop Danmark A/S

Cirkel Kaffe klar med første julekaffe

Del
Med en ny økologisk julekaffe giver Cirkel Kaffe kunderne mulighed for at få ny kaffe-oplevelse og samtidig støtte plantning af kaffetræer hos familier i Kenya

15.000 poser af en ny kaffe til kunderne i Danmark, vil resultere i plantning af 15.000 økologiske kaffetræer i Kenya.

Det er Coop, der står Cirkel Kaffe Grand Cru Jul 2021, som sælges i Kvickly, SuperBrugsen og Dagli´Brugsen fra og med denne uge og så længe lager haves.

Julekaffen er udvalgt økologisk Grand Cru kaffe fra Sipi Falls i Uganda, et kaffeområde tæt ved grænsen til Kenya. Mellemristet, rund og fyldig med god sødme og delikat syrlighed. Den er blevet forarbejdet på Coops eget kafferisteri i Kenya, African Coffee Roasters.

Coop har samtidig reserveret 15.000 små økologiske kaffetræer, der står på en planteskole klar til udlevering og udplantning i takt med at den økologisk Cirkel Julekaffe bliver solgt.

Etablerede kaffefamilier vil typisk modtage et kaffetræ, mens andre træer samles i portioner à 250 træer og tildeles som opstartshjælp til personer, der har land men ikke yderligere midler, og som gerne vil i gang med at dyrke kaffe og på den måde sikre sig en levevej.

Et kaffetræ i Kenya giver typisk kaffebær i 35 år med start 3 år efter udplantning. Med projektet støtter kunderne opstart af økologisk kaffeproduktion, som er nyt i Kenya. Landet har lange traditioner for at dyrke kaffe med unik smag af høj kvalitet men halter bagefter på økologi i forhold til nabolandede. Med økologisk certificeret kaffe forventes farmeren både at opnå højere betaling for sin kaffe og bedre salgsmuligheder.

Fordelingen sker via det Danida støttede Trace Africa Projekt, som støtter udvikling af økologisk kaffeproduktion med forbedrede dyrkningsmetoder. Projektet gennemføres i samarbejde med Solidaridad NGO og World Coffee Research.  En række kooperativer i Kericho området i det vestlige Kenya er partnere i projektet.

Hvis man gerne vil skabe yderligere opstarts aktivitet, kan man med en donation på 500 kr. via Coop Crowdfunding blive co-founder og sikre 250 træer til en ny kaffefarmer. Man får selv en Kenya kaffegave samt certifikat med farmerens navn og dit navn. Læs mere på crowdfunding.coop.dk 

Kontakter

Kaffeambassadør, salgsdirektør Søren Sylvest, 51 59 41 55

Billeder

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye