Ryanair annoncerer yderligere seks nye ruter fra Billund Lufthavn

Fra torsdag 28. oktober og fem dage frem startede Ryanair otte nye ruter op fra Billund Lufthavn. Det stopper ikke der. For i dag på Ryanairs pressemøde i Billund Lufthavn løftede de sløret for yderligere seks nye ruter i deres sommerprogram 2022.
Ryanair har annonceret tre italienske ruter til Bari, Torino og Trapani i Sicilien. Til Spanien har de annonceret en rute til Madrid og Ibiza, og afslutningsvis har de løftet sløret for en rute til den portugisiske by Porto.
– Igennem mange år har Ryanair givet danskerne en lang række populære destinationer, og det fortsætter de med at gøre. Vi er også sikre på, at de seks nye sommerdestinationer bliver taget godt i mod af de danske turister, siger Jan Hessellund, adm. direktør i Billund Lufthavn.
Marketingdirektøren i Ryanair, Dara Brady, er også glad for annonceringen og siger:
– Vi er glade for at annoncere vores baseåbning i Billund Lufthavn og 14 nye ruter i alt. Otte ruter i vinterprogrammet og yderligere seks nye ruter i sommerprogrammet for 2022. Det fejrer vi med at lancere billige rejser fra 149 kroner til udgangen af oktober 2022, hvis billetterne bliver købt inden fredag 12. november på Ryanairs egen hjemmeside.
Nye, store markeder kommer til at understøtte dansk oplevelsesøkonomi
De nye ruter, som Ryanair har på programmet i sommeren 2022, er ikke kun til gavn for danskernes rejselyst. De seks nye ruter åbner op for nogle store markeder i Europa, hvor de derboende også vil kigge mod Danmark som destination. Så ruterne vil også gavne den danske oplevelsesøkonomi, fordi der også vil være udenlandske turister på Ryanairs fly ind til Danmark.
– Danmark er et sted, hvor udenlandske turister gerne vil rejse til. Det ser vi gentagne gange, når der kommer nye ruter. Her er frisk luft, UNESCO-områder, og der er ikke lang rejsetid nogle steder hen fra Billund. Nu åbner Ryanair op til nogle store byer og dermed store nye markeder, der får direkte adgang til Vestdanmark, og det kommer til at kunne mærkes i den danske oplevelsesøkonomi, afslutter Jan Hessellund.
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder
Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Wizz Air markerer 10 års jubilæum i Billund Lufthavn med markant kapacitetsløft19.6.2025 09:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Siden første afgang 19. juni 2015 har selskabet udviklet sig til en væsentlig aktør i lufthavnens netværk – med tæt på 2 millioner passagerer transporteret til og fra det vestdanske trafikknudepunkt.
Nye ruter og flere afgange fra Billund Lufthavn i de kommende uger2.6.2025 10:41:57 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren byder på nye rejsemuligheder – og et par danske favoritter er med på listen
Fremgang i årsresultat for Billund Lufthavn26.5.2025 11:01:55 CEST | Pressemeddelelse
Billund Lufthavn når målsætning om overskud i 2024 og styrker fundamentet for fremtidig vækst
Fortsat masser af fly fra Billund Lufthavn1.5.2025 14:02:49 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes feriefavoritter og Europas store lufthavne hitter – flere flyselskaber udvider mulighederne for rejsende fra Vestdanmark.
Flere fly fra Billund til Europas største lufthavn1.4.2025 12:31:28 CEST | Pressemeddelelse
Der er kommet en god håndfuld nye ruter i Billund Lufthavn. Flere flyselskaber står bag flysæderne, og et nyt land er nu for første gang kommet på rutekortet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum