Så mange har svært ved at se cyklisterne i mørket
2.11.2021 07:18:30 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse

Mørket er ved at lægge sig over den danske morgen- og eftermiddagstrafik, og med det opstår en årlig udfordring med potentielt livsfarlige konsekvenser. Otte ud af ti bilister har nemlig svært ved at se cyklister i trafikken, når mørket har lagt sig.
Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige.
”Langt de fleste ulykker mellem biler og cyklister sker i kryds, og her spiller synlighed en stor rolle. At så stor en andel af bilisterne oplever at overse cyklister er derfor også stærkt bekymrende,” siger skadedirektør i Gjensidige, Henrik Sagild.
Cyklisterne glemmer lyset
Men der er en god grund til, at mange bilister har svært ved at se nogle af de bløde trafikanter. For cyklisterne er nemlig særdeles glemsomme, når det kommer til at gøre opmærksomme på sig selv.
Undersøgelsen viser nemlig, at hver anden cyklist ikke har cykellygter på cyklen, når de bevæger sig ud i trafikkens mørke timer. Det er et stort problem, fortæller Henrik Sagild.
”Vi ved, at cykeltrafikken er stigende år for år, og med tanke på, at vi fremover vil se endnu flere bløde trafikanter, bliver det endnu vigtigere, at de gør sig synlige for den øvrige trafik, så vi får færre ulykker,” siger Henrik Sagild.
Frem mod 2030 er der sat en politisk målsætning om at halvere antallet af dræbte og alvorligt tilskadekomne i trafikken. De seneste 3 år er 180 personer blevet dræbt i trafikken årligt, og en stor del af disse er bløde trafikanter.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget i september 2021 af Kantar Gallup for Gjensidige blandt 1166 repræsentativt udvalgte danskere.
Bærer du som cyklist ekstra reflekser, refleksvest eller lygter i de mørke måneder?
- Ja, har ekstra reflekser på tøjet 11%
- Ja, har refleksvest på 12%
- Ja, har ekstra lygter på cykel/hjelm (udover normale cykellygter) 14%
- Ja, har cykellygter på cyklen 51%
- Jeg gør noget andet for at være mere synlig 3%
- Nej 11%
- Ved ikke 1%
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Brandfare i skuffen: Gemmer du også gammel elektronik?23.9.2026 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes skuffer bugner med gammel elektronik, og det er en unødvendig brandfare at invitere inden for, lyder rådet fra forsikringsdirektør.
Boligejere overser penge til renovering: Hver femte kender ikke til tilskud17.9.2026 11:36:06 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være tusindvis af kroner at hente for boligejere, der vil renovere, energiforbedre eller skifte olie- eller gasfyret ud. Men en ny undersøgelse viser, at mange slet ikke kender de ordninger, der kan gøre projekterne billigere.
Ny undersøgelse: Danskerne bruger AI til symptomer, diagnoser og behandling15.9.2026 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
AI-chatbots er på kort tid blevet en naturlig del af danskernes hverdag. Og teknologien bruges ikke kun til arbejdsopgaver, informationssøgning og inspiration. Nu bruger flere danskere den også, når de oplever problemer med deres helbred. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Hedebølge og naturbrand: Danskerne genovervejer næste års sommerferiedestination10.9.2026 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom sommeren først netop er slut, har hedebølge og naturbrande i Sydeuropa allerede fået danskerne til at genoverveje, hvor de skal holde sommerferie til næste år. Det viser en ny undersøgelse lavet af YouGov for Gjensidige.
Flere end hver tredje bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer8.9.2026 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste års alvorlige ulykker ved jernbaneoverskæringer har gjort, at flere end hver tredje bilist bliver nervøs, når de skal krydse togskinner. Den store usikkerhed har samtidig gjort, at mange tager sig en række forholdsregler ved jernbaneoverskæringer. Det viser en undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

