Luger

Overraskelse fra Simon Kvamm: Danner helt nyt band

Del

Musikeren Simon Kvamm har i lang tid haft brug for at »rase ud, rense ud og ikke mindst spasse ud«. Derfor præsenteres nu et nyt band med navnet Hugorm, som den 44-årige sanger har stiftet sammen med musikerkollegerne Morten Gorm og Árni Bergmann Jóhannson.

Hugorms første ep, 'Folk skal bare holde deres kæft', udkommer 24. januar. I marts giver bandet koncert i København og Hanstholm og er ligeledes booket til at spille på årets Roskilde Festival Det oplyser Simon Kvamm i sit nyhedsbrev.

"Kære venner og veninder. Jeg har lavet et nyt band. Det hedder Hugorm og handler om at rase ud, rense ud og ikke mindst spasse ud. Noget, jeg længe har haft lyst til og tiltagende brug for", skriver han.

I sit nyhedsbrev beskriver Simon Kvamm musikken som at hælde noget Massive Attack, Malk de Kojn, Prodigy, Love Shop og Post Malone i samme gryde.

Hugorm blev etableret i Klitmøller i Thy i 2017. "Det startede med, at Gorm sad på sit badeværelse med høretelefoner på og hev i sin guitar om natten, mens hans familie lå og sov", skriver Simon Kvamm og fortsætter:

"For mig var det en befrielse at synge på musik startet af nogle andre end mig selv. Og at bruge humoren og aggressionen for at komme endnu tættere på noget sandt."

Kontakter

Heidi Degn
Pressekontakt
heidi@luger.dk
35254100

Billeder

Information om Luger

Luger
Luger
Frederiksberg Allé 3
1790 København V

https://luger.dk/

Luger er en af Skandinaviens førende booking, koncert- og festivalarrangører. Vi arrangerer koncerter med både danske og internationale artister. Luger startede i Sverige, og blev grundlagt i Sandviken i 1991. Det svenske kontor har siden 1998 haft base i Stockholm. Luger Sverige er udover deres arbejde med artister og koncerter, også arrangør af festivalerne Way Out West, Åre Sessions, Lollapalooza Stockholm (med Live Nation) og Popaganda (med Föreningen Popaganda). I januar 2018 åbnede Luger Denmark i København som booking agentur for Skandinaviske artister, og fulgte i november 2019 trop med det svenske kontor, da en afdeling for internationale artister blev åbnet. Lugers fokus har fra starten været at bringe ny og spændende musik frem, som vi brænder for.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye