Nye tal: Nu falder efterspørgslen på håndværkere

Fyldte ordrebøger hos håndværkerne og rekordhøj renoveringsiver blandt boligejerne har kendetegnet byggebranchen den sidste lange tid, men det ser ud til at vende nu. 3byggetilbud.dk, der er Danmarks største formidler af bygge- og renoveringsopgaver, oplever nemlig et fald i antallet af indsendte byggeopgaver på 25 procent, når de sammenligner 1. kvartal af 2021 med 3. kvartal.
”Danskerne lægger i højere grad boligprojekterne på hylden, nu hvor samfundet igen er åbnet op, og vi ikke opholder os i hjemmet på samme måde længere,” siger Nynne Groth Hallander, kommunikationsansvarlig hos 3byggetilbud.dk. Og det er ikke kun hos 3byggetilbud.dk, at den faldende efterspørgsel kommer til syne.
Forskel på efterspørgslen: Mere facade mindre isolering
Ser man på danskernes google-trends var der 36 procent flere søgninger på ”badeværelser” i februar 2021 sammenlignet med september 2021. Det samme gælder for ”isolering”, der fik 39 procent flere søgninger i februar.
Det er dog langt fra alle brancher, der er påvirket af den faldende efterspørgsel. 3byggetilbud.dk har eksempelvis formidlet 31 procent flere facaderenoveringsopgaver og 33 procent flere omfangsdræn i 3. kvartal 2021 sammenlignet med 1. kvartal.
”Tidligere på året var det særligt større entrepriser og energirenoveringerne, boligejerne efterspurgte, men nu er det i langt højere grad forbedring af facaden og sokkel, der efterspørges. Det kan også hænge sammen med, at Energistyrelsens tilskudsordning til energiforbedringer ikke har mødt samme opbakning hos boligejerne denne gang,” siger Nynne Groth Hallander.
Midlerne i Energistyrelsens tilskudspulje blev i de forrige ansøgningsrunder revet væk på under et døgn, mens årets sidste ansøgningsrunde – der åbnede for ansøgning den 28. september – stadig ikke er tømt for midler.
Et tiltrængt pusterum
Selvom et fald på 25 procent i byggelysten kan lyde markant, skal det ses i kontrast til en periode, hvor antallet af håndværkeropgaver eksploderede.
”På trods af faldet forventer vi stadig, at 2021 bliver det største opgave-år nogensinde i 3byggetilbud.dks historie med mere end 70.000 formidlede byggeopgaver i år,” siger Nynne Groth Hallander.
”Nedgangen kan give håndværkerne et velfortjent pusterum til at ansætte mere mandskab, følge op på tidligere tilbud og måske endda holde noget af den ferie, vi ved, mange sprang over grundet travlheden,” afslutter hun.
Grafen illustrerer indsendte opgaver på 3byggetilbud.dk fra januar 2018 til september 2021.
For at se dette indhold fra www.3byggetilbud.dk, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Nøgleord
Kontakter
Nynne Groth HallanderKommunikationsansvarlig
Kommunikationsansvarlig for 3bygetilbud.dk, der også driver Energihjem.dk, Andelsportal.dk og Ejerportal.dk.
Billeder
Links
Information om 3byggetilbud.dk
3byggetilbud.dk A/S er stiftet i år 2000 og står bag portalerne 3byggetilbud.dk, Energihjem.dk, Andelsportal.dk og Ejerportal.dk. 3byggetilbud.dk A/S er i dag Danmarks største formidler af byggeopgaver. Via 3byggetilbud.dk formidles mere end 70.000 bygge- og renoveringsopgaver årligt til et landsdækkende netværk af 1.600 håndværker-firmaer.
Følg pressemeddelelser fra 3byggetilbud.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3byggetilbud.dk
Listen er klar: Her er håndværkerne, der topper på kundetilfredshed11.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Endnu engang har 3byggetilbud.dk, landets største formidler af byggeopgaver, kåret årets Elitehåndværkere. Titlerne tildeles de dygtigste håndværkere i hver deres fagkategori. I år er de 13 vindere fundet blandt opgaveportalens 1.500 håndværkerfirmaer og baseret på de næsten 73.000 bygge- og renoveringsopgaver, der blev formidlet via platformen i 2024. Den helt store hæder som Elite-Håndværker 2025 går til Murerfirmaet MI ApS, der har markeret sig med mesterligt murerarbejde, målrettet service og maksimal kundetilfredshed.
Rekordår for 3byggetilbud.dk: Flere renoveringsopgaver end nogensinde6.1.2025 08:15:05 CET | Pressemeddelelse
2024 blev året, hvor 3byggetilbud.dk slog ”all time” rekord i antallet af modtagne byggeopgaver på et år. Allerede i november blev den tidligere rekord overgået, og året sluttede med en samlet vækst på 15 procent sammenlignet med 2023.
Nye asbestregler tørlægger Danmark for eternitplader25.7.2024 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskere, der ønsker at renovere tage med eternitplader, skal væbne sig med tålmodighed. Nye regler for asbesthåndtering har støvsuget landet for eternitplader.
Stigende efterspørgsel på kloakmestre på Fyn som følge af klimaforandringer24.7.2024 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Klimaforandringer får rekordmange danskere til at efterspørge kloakmestre, som kan hjælpe med omfangsdræn, højvandslukke, pumpebrønde og andre former for klimatilpasning. Håndværkerportalen 3byggetilbud.dk rapporterer, at efterspørgslen på kloakmestre er særlig stor på Fyn – og søger flere kloakmestre, der kan varetage de mange henvendelser, der tikker ind fra området.
Klimaforandringer medfører stigende efterspørgsel på kloakmestre28.6.2024 09:00:59 CEST | Pressemeddelelse
Klimaforandringer får rekordmange danskere til at efterspørge kloakmestre, som kan hjælpe med omfangsdræn, højvandslukke, pumpebrønde og andre former for klimatilpasning, der kan hjælpe med at holde vandet ude af de private boliger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum