DI: Vi kan ikke undvære private børnehaver
15.10.2021 12:24:11 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Det er slut med at trække overskuddet ud af private daginstitutioner. Det er realiteten efter at regeringen, dens støttepartier og Alternativet er blevet enige om en ny politisk aftale om de fremadrettede rammer for nyoprettede og eksisterende privatinstitutioner.
- Vi er mildest talt chokerede og helt uforstående over for en politisk aftale, der forsøger at gøre op med et problem, som ikke findes. Det kan have dramatiske konsekvenser for de mange familier, som ønsker private børnehaver og vuggestuer og for de ildsjæle, der driver dem, siger Jakob Scharff, branchedirektør i Dansk Industri (DI).
Aftalen skaber stor usikkerhed for de private, som lige nu er i gang med bygge og drive nye børnehaver og vuggestuer i kommunerne, hvoraf mange allerede har store pasningsudfordringer – mere end 25.000 børn passes allerede i private daginstitutioner.
- I de kommende år skal der investeres massivt i udbygningen af børnehaver og vuggestuer. Private både kan og vil investere over hele landet. Mange vil nu meget naturligt stille sig selv spørgsmålet, om hvorvidt det overhovedet kan betale sig at give sig i kast med opgaven, siger Jakob Scharff og fortsætter:
- I sidste ende rammer aftalen alle de forældre, der både nu og de kommende år kan se ind i lange ventelister eller skal køre meget langt for at få børnene passet. Det er skudt fuldstændig ved siden af, at man reelt udelukker nogle, fra at deltage om en fælles opgave, siger han.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør Jakob Scharff, tlf. 2112 9423, e-mail jasc@di.dk eller presserådgiver Ben Ron, tlf. 2830 5452, e-mail benr@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Maersk vinder Årsrapportprisen 20263.9.2026 16:10:31 CEST | Pressemeddelelse
Maersk modtager Årsrapportprisen 2026 for en årsrapport, der giver et klart og sammenhængende billede af, hvordan ændrede markedsvilkår og geopolitisk uro påvirker virksomhedens forretning, strategi og risici.
DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem3.9.2026 13:15:03 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et samfundsproblem.
Flertal af bilister foretrækker nummerpladegenkendelse: DI Ejendom foreslår fælles regler om fremtidens digitale parkering3.9.2026 08:03:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse viser, at danske bilister foretrækker parkeringsløsninger baseret på nummerpladegenkendelse. I forbindelse med høringen om Fair Parkering den 3. september opfordrer DI Ejendom transportministeren til at samle centrale aktører i en arbejdsgruppe, der skal udvikle fælles spilleregler for brugen af teknologien.
Historisk lav tilfredshed: Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er frustrerende, når bussen ikke passer med arbejdstiden, cykelruten mangler det sidste sikre stykke, eller trængslen gør pendlingen uforudsigelig. Så når danske virksomheders vurdering af kommunernes indsats for god mobilitet er faldet jævnt siden 2020, bør det være et klart signal til handling, mener landets største erhvervsorganisation DI.
DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

