SuperBrugsen-uddeler modtager Danish Retail Award 2021
8.10.2021 16:00:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Til et stort arrangement på Børsen er uddeler i SuperBrugsen Faxe Ladeplads Kenneth Beenfeldt Hansen i dag blevet tildelt Danish Retail Award 2021.
Prisen uddeles af ZBC, Dansk Erhverv og DH Media A/S til entusiastiske og forandringsskabende butiksledere, der samtidig er gode købmænd.
”Det er meget stort for mig at vinde prisen som repræsentant for SuperBrugsen, som er den kæde jeg er udlært i og har arbejdet i størstedelen af min karriere i Coop. Coop og SuperBrugsens strategi om ansvarlighed og lokal forankring smelter 100% sammen med min måde at drive forretning på, og giver mig mulighed for lige præcis at gennemføre de tiltag, jeg mener, gør en forskel for byen og lokalsamfundet. Den frihed og mulighed er det, der driver mig i mit job hver dag,” siger Kenneth som reaktion på at modtage prisen og fortsætter:
”Men jeg var heller ikke nået her til uden mine fantastiske dygtige medarbejdere i butikken, min salgschef Bobbi Leth, samt ikke mindst mine gode lokale samarbejdspartnere. Så også en kæmpestor tak til dem!”
Kædedirektør Jesper Gottschalck Jensen ønsker Kenneth tillykke med den fornemme pris:
”Kenneth er en fornem repræsentant for det helt særlige, vi kan i SuperBrugsen, og han handler helt i tråd med vores ambition i hele kæden. Han er en dygtig, engageret og modig leder, der tager ansvar både for kunder og for hele lokalområdet. Og så er han en god købmand, der altid har fokus på at levere en helt unik service og handle ansvarligt. Det er meget velfortjent, at han får prisen.”
Kenneth modtager prisen efter et særligt år, der har været præget af Corona. Her har han sat gang i flere initiativer, der har gjort en forskel for byen. Kenneth har bl.a. startet et Corona-korps i byen sammen med et lokalt Folketingsmedlem. De fik på kun en weekend sat gang i et korps af frivillige, der hjalp med at levere varer ud til borgere, der ikke selv kunne handle ind under nedlukningen.
Kenneth har også samarbejdet med den lokale afdeling af Dansk Røde Kors om et initiativ, der skulle vise, at vi går lysere tider i møde. Butikken donerede blomster, der blev uddelt til ældre i området. De store elever i den lokale folkeskole har også fået leveret en ferie-pose med godter og en kærlig hilsen fra butikken i vinterferien sidste år.
Nu hvor hverdagen er mere normal bruger Kenneth meget tid på at få gang i byen igen med stor opbakning fra Faxe Ladeplads Borger & Erhvervsforening, som han er formand for. Ét af de initiativer, Kenneth har været med til at starte op sammen med den lokale forening, er byens store Halloween-fejring, som er i gang nu. Her deltager både den lokale folkeskole, lokale erhvervsdrivende ildsjæle og mange andre fra området.
Nøgletal om butikken taler også deres eget sprog og viser, at Kenneth er en enestående købmand og leder. Af den grund blev SuperBrugsen Faxe Ladeplads også kåret som Årets butik i distriktet 2019.
Kontakter
Kommunikationschef Lars Aarup: 3091 9266
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Åbningsdag for ny 365discount ved Diget nærmer sig2.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 6. februar kl. 07.00 åbner den splinternye 365discount ved Diget i Glostrup. Der vil være gaveposer til de første 50 kunder i køen og gratis kaffe til alle fra 06.15 – 09.30.
I dag starter Coops nye medlemsbonus: 5% på alt frisk frugt & grønt27.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag får Coops mere end to millioner medlemmer 5 % bonus på alt frisk frugt og grønt i SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen – en af de hidtil største bonusforhøjelser i Coops historie.
Änglamark vaskemiddel bedst i test20.1.2026 09:10:00 CET | Pressemeddelelse
Änglamark Color flydende vaskemiddel er netop kåret som Bedst i Test af Forbrugerrådet Tænk.
Coop søger medarbejdere til Færøerne16.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
At arbejde i Coop Familien har flere muligheder, end mange tror. Det betyder f.eks. også karrieremuligheder på Færøerne og Grønland, hvor der begge steder er store selvstændige brugsforeninger, der er en del af Coop. Siden 1. juli 2025 har Claus Lundberg været direktør for den færøske brugsforening, Føroya Keypssamtøka (FK). Han kom fra jobbet som uddeler i Brugsen Tirstrup, som han havde haft de seneste 16 år. ”Det er på alle niveauer en fantastisk oplevelse. Selvfølgelig er der den enestående natur, men ikke mindst er der flinke mennesker. Stemningen er generelt mere venlig og mindre hektisk heroppe. Og så står vi midt i en forretningsmæssig særdeles spændende udvikling, hvor vi er i gang med en transformation, der skal sikre brugsforeningen for fremtiden. Så der er tale om både en professionel og privat kæmpe oplevelse,” siger Claus Lundberg. FK består af fem selvstændige brugsforeninger med i alt 6 butikker. Forrige år gik den velkonsoliderede Fredensborg Brugsforening ind og inves
500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig8.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er med en helt ny serie af fastelavnsboller klar til at tage kampen op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
