Ni ud af 10 Furesøborgere vaccineret mod corona

89 procent af Furesø-borgerne er vaccineret mod corona. Det viser nye tal fra Region Hovedstaden. Tilslutningen er størst for alle over 44 år. Her er 90-100 procent færdigvaccineret eller i gang med et vaccinationsforløb. Tilslutningen er også høj – mellem 80-88 procent – blandt 15-20-årige og 35-43-årige. Tilslutningen er lavest blandt de 12-14-årige og 23-32-årige.
”Vaccinationstilslutningen er meget imponerende i Furesø. I langt de fleste aldersgrupper er der massiv opbakning til vaccinerne. Men blandt de unge voksne og de yngste teenagere, er der ikke helt så mange, der er blevet vaccineret. Ved vores pop up-vaccination i september fik 73 borgere deres 1. stik. Det var en stor succes. Vi håber, mange vil dukke op ved sidste pop up-vaccination her i Farum og Værløse den 12. oktober til deres andet stik, og at de tager “en ven” med, som kan få sit første stik. Borgere, der er inviteret til 3.stik er også velkomne”, siger Anette Helt Hansen, der er områdeleder i Center for Sundhed og Seniorliv i Furesø.
Tirsdag den 12. oktober kan borgere uden tidsbestilling blive vaccineret mod corona i Farum Midtpunkt og i Fælleshuset på Espebo. Det er mellem klokken 15-20 begge steder. Regionen medbringer både vacciner fra Moderna og Pfizer, så man kan selv vælge vaccinen.
3. stik til plejehjemsbeboere
Næsten alle Furesøs beboere på plejehjem, der tidligere have modtaget to stik mod corona, har modtaget 3. stik her i løbet af september. De sidste fik det mandag den 27. september.
”Alle steder gik vaccinationen af vores ældste borgere rigtig godt. Der var et godt samarbejde med vaccinationsteamet fra Regionen, og det bar frugt, at der lokalt i Furesø var gjort et stort forarbejde. Det betød ingen unødvendig ventetid. Borgerne var glade for muligheden for at få tredje vaccinationsstik. Kun få sagde nej tak. Det er meget tilfredsstillende”, siger Anette Helt Hansen.
Få borgere, der af forskellige grunde ikke havde taget imod tilbuddet om vaccination i foråret tog denne gang imod tilbuddet om vaccination og fik deres første 1. stik.
Fakta: Her kan du blive vaccineret den 12. oktober kl. 15-20:
- Farum Midtpunkt, selskabslokalerne, Nygårdsterrasserne 206, Farum
- Espebo, Fælleshuset, Ryetvej 113, Værløse
Man skal ikke bestille tid. Medbring sundhedskort. Medbring forælder / værge, hvis man er under 15 år.
Kontakter
- Anette Helt Hansen, områdeleder for Sundhed, Træning, Aktivitet og Rehabilitering, og Sundhedsfaglig Uddannelsesenhed i Center for Sundhed og Seniorliv tlf. 7216 4333.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Støtte til lokale foreninger og ildsjæle i Furesø12.5.2025 09:31:18 CEST | Pressemeddelelse
I april 2025 besluttede tre politiske udvalg i Furesø Kommune at give støtte til foreninger og frivillige, der gennem deres aktivitet gør en særlig indsats for Furesøs børn, unge og ældre både på det sociale område og kultur, fritid og idræt.
12 nye klimafamilier vil halvere deres CO2-udledning8.5.2025 12:00:59 CEST | Pressemeddelelse
24 børn og voksne gik ambitiøst til opgaven, da de skrev sig op til det seneste hold af Klimafamilier. På opstartsmødet fik de hjælp til at tage hul på rejsen mod vaneændringer i klimaets tegn, og deres mål er klart: De vil spare miljøet for 13.640 kilo CO2. Den 28. maj er der igen mulighed for at melde sig som Klimafamilie.
Sammen styrker vi Furesøs folkeskoler5.5.2025 11:03:56 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi styrke Furesøs folkeskoler, så endnu flere børn og unge kan trives og lære i deres lokale skole? Den opgave har byrådet sat fokus på at løfte. Det har nu godkendt et visionspapir og en ramme for indsatsen i de kommende år.
Kulturministeren uddeler 2,7 mio. kr. til ny indsats for udsatte unge2.5.2025 10:21:59 CEST | Pressemeddelelse
Furesø er en af hovedkræfterne i ”Trivsel er en Kunst”, et nyt netværk på landsplan, der arbejder med at fremme trivsel og handlekraft hos unge med især autisme og ADHD. Kulturministeriet har nu valgt at støtte initiativet med 2,7 mio. kr. til at udvikle kulturpasforløb på tværs af 10 kommuner.
Solidt regnskab 2024 i Furesø Kommune30.4.2025 20:08:57 CEST | Pressemeddelelse
Regnskabet for 2024 er gjort op, og det viser, at Furesø kan lægge 112,5 mio. kr. i kassen. Det store overskud skyldes dels at udgiftsbudgettet er holdt til punkt og prikke kombineret med ekstraordinære engangsindtægter fra bl.a. grundskyld og ejendomsskat samt færre renteomkostninger og udskudte anlægsprojekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum