Coop Danmark A/S

Coop åbner helt nyt koncept i Holbæk

Del

For en måned siden åbnede Coop den første Living & more-butik i Strib ved Middelfart.

30. september åbner butik nummer 2. Det sker i Slotscentret i Holbæk.

Det er Coops eget mærke inden for moderne boligdesign til lave hverdagspriser, Living & More, der inden for de seneste år blevet så populær, at det nu får dets egne butikker.

Living & more, der hidtil er blevet solgt på Coop.dk Shopping, har fra 2019 til 2021 øget salget med mere end 70 procent.

”Med Living & more rammer vi sæsonens hotteste tendenser i en god kvalitet, som de fleste har råd til,” siger kategorichef Maria Ràbade-Lieber.

Brandet er ikke mindst blevet meget populær med varer som Java-skabet, Karl-sofaen og Odin vitrineskabet (se fotos).

I butikkerne kan man prøve varerne og bestille dem, hvorefter de leveres direkte til døren hos kunden i løbet af ca. 48 timer af Coop.dk

”Efter en succesfuld åbning af den første Living & more butik i Strib og efterfølgende Liveshopping i butikken, har vi kunnet se et stigende salg online i de omkringliggende byer, som vi havde målrettet liveshoppingen. Så vi glæder os til at slå dørene op til den første butik på Sjælland,” siger Maria Ràbade-Lieber.

Butikken i Slotscentret åbner klokken 10 den 30. september. Den ledes af Andreas Hauge Rasmussen.

Yderligere information: Kategorichef Maria Ràbade-Lieber, 52 21 29 53

maria.rabade-lieber@coop

 

Følg @coop_living_and_more på Instagram og se alle nyheder

Fotos til fri brug af Fanny-bænk og Java-skab, Karl-sofa og Odin-vitrineskab

Billeder

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye