Regeringen afviser hurtigt indgreb på boligmarkedet og skærper overvågningen
Der er blevet handlet boliger i stor stil i Danmark i forbindelse med corona-krisen, men de seneste måneders tal tyder på, at tempoet er taget af. Udviklingen på boligmarkedet vurderes dermed mere stabil, og økonomien hos danske boligejere og i den finansielle sektor både robust og stabil.
Derfor har regeringen for nærværende besluttet ikke at gribe ind på boligmarkedet, men regeringen vil skærpe overvågningen af boligmarkedet.
Det skriver erhvervsminister Simon Kollerup i et svar til Det Systemiske Risikoråd, der i juni i år anbefalede en stramning af adgangen til afdragsfrie boliglån.
”Udviklingen på boligmarkedet er i gang med en stabilisering, hvor der kommer mere ro på. Det er gode tegn, og derfor er der heller ingen grund til at gribe ind her og nu, hvor vi samtidig ser, at dansk økonomi er sund. Husholdningernes økonomi er robust, og bankerne er stabile,” siger erhvervsminister Simon Kollerup, som samtidig mener, der er grund til at skærpe overvågningen for at være på forkant:
”Regeringen vil fortsat have et stærkt fokus på at undgå, at der opstår problemer på boligmarkedet. Derfor vil vi nu skærpe regeringens overvågning af aktiviteten på boligmarkedet, så vi kan reagere, hvis der opstår behov. Det mener jeg er rettidig omhu, mens vi nu forhåbentlig går fra coronatider til mere almindelige tider - også på boligmarkedet.”
”Regeringen er fortsat dybt optaget af, at Danmark er et samfund med plads til alle, og hvor det er vigtigt, at ikke mindst vore store byer er steder med plads til alle indkomstgrupper. Derfor vurderer vi løbende, hvordan eventuelle barrierer på boligmarkedet kan adresseres,” siger Simon Kollerup.
Regeringen vil skærpe overvågningen af boligmarkedet, som det fremgår af erhvervsministerens brev til Det Systemiske Risikoråd.
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon 91 33 70 03
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu kan iværksættere hurtigere få deres produkter og løsninger på markedet27.11.2025 13:22:58 CET | Pressemeddelelse
Fremover vil der være hjælp at hente for iværksættere til at imødekomme komplicerede regler, som spænder ben for deres innovative produkter. Det sker med igangsættelsen af såkaldte regulatoriske sandkasser, som er forløb, hvor iværksættere og innovative virksomheder får skræddersyet støtte til at imødekomme administrative krav, som står i vejen for dem.
Dansk formandskab sikrer nyt våben mod hvidvask og misbrug af hæveautomater27.11.2025 08:29:48 CET | Pressemeddelelse
EU-Parlamentet og Rådet har under dansk formandskab indgået aftale om Betalingspakken. Det betyder, at EU-landene nu får mere kontrol med hæveautomater, der ikke drives af banker.
Regeringen vil gøre det lettere for medarbejdere at føre virksomheden videre26.11.2025 14:25:01 CET | Pressemeddelelse
I dag førstebehandler Folketinget et lovforslag, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Invitation til første spadestik på Fire Points fabrik i Vojens26.11.2025 13:58:29 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med Fire Points etablering i Sønderjylland er nu så langt, at der skal tages et første spadestik til den ukrainske virksomheds kommende produktionsfaciliteter. Derfor inviterer regeringen og Fire Point til første spadestik mandag d. 1. december. Arrangementet er åbnet for alle, hvor erhvervsminister Morten Bødskov, Mads Skau, borgmester i Haderslev Kommune, og Vyacheslav Bondarchuk, Fire Points direktør i Danmark, deltager. Tid: Mandag d. 1. december kl. 15.30. Sted: Tingvejen 4, 6500 Vojens. Pressen er velkommen. Tilmelding for presse er nødvendig og skal ske til Søren Møller Nielsen på sormni@erst.dk
Første projekt får grønt lys til hurtigere CO2-fangst25.11.2025 12:01:03 CET | Pressemeddelelse
Aalborg Portlands arbejde med at indfange CO₂ får nu særlig status, som gør det hurtigere for virksomheden at realisere sit store klimaprojekt og dermed indfange 1,4 millioner tons CO₂ om året fra cementproduktionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
