Ældre mand skraber sig til 1,2 millioner – hele gevinsten går til familien
21.9.2021 06:00:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Forestil dig, at der i hver eneste måned i de kommende 10 år vil tikke 10.000 ekstra kroner ind på din bankkonto.
For en ældre mand fra Køge Kommune er det ikke længere noget, han behøver at forestille sig. Fornylig skrabede han sig via Mega Quick nemlig til en gevinst, der om 10 år lander på 1,2 millioner kroner.
-Jeg sad og skrabede mit skrabelod og så, at jeg havde vundet 10.000 kr. hver måned i 10 år. Så skyndte jeg mig ned for at få det verificeret i kiosken, forklarer den glade vinder.
Han har valgt at være anonym, men vil gerne fortælle Danske Spil, hvordan pengene skal bruges.
-Jeg er godt oppe i alderen, så jeg har ikke behov for det store. Så mit barnebarn, der er studerende, får 5.000 kroner hver måned, og så investerer jeg resten i nogle aktier til familien.
Har vundet 10.000 kroner tidligere
Det er ikke første gang, at vinderen har skrabeheldet med sig.
-Det er ikke særlig længe siden, at jeg købte et andet skrabelod, endda i den samme kiosk. Der vandt jeg 10.000 kroner, så jeg er meget heldig for tiden, griner vinderen.
Begge skrabelodder blev købt hos Torvekiosken i Køge, som formentlig vil få besøg af vinderen igen, selv om han nu har ramt den store gevinst.
-Jeg kommer da helt sikkert til at købe et par skrabelodder en gang imellem. Det er jo hyggeligt at sidde og skrabe og se, om man kan vinde noget.
I Mega Quick, som er et af de mest populære skrabelodder hos Danske Spil, har man fire chancer for at vinde. To af chancerne er klassiske skrabelodsfelter, hvor man skal skrabe tre ens symboler eller beløb i det samme felt.
I de to øvrige felter kan man skrabe sig til en ekstra månedsløn i enten 7, 9, 10 eller 13 måneder.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Christian Eriksen hjem til Fyn? OB er tredjefavorit hos Oddset30.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ajax er favorit hos Oddset, men OB’s bånd til Christian Eriksen gør fynboerne til en opsigtsvækkende outsider, hvis landsholdsstjernen forlader den tyske nedrykker Wolfsburg.
Danskerne sætter historisk Eurojackpot-rekord – og i aften er der vanvittige 750 mio. kr. på spil26.5.2026 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge slog danskerne alle rekorder, da de 358.000 gange købte en kupon til Eurojackpot, og dermed spillede med om maxpuljen på 750 mio. kr. Dermed har interessen for at spille med i Eurojackpot aldrig været større. I aften er der for tredje gang i træk 750 mio. kr. – eller trekvart milliard – skattefrie kroner i puljen.
Danske Spil: Fire nye millionærer i Lotto – to deler førstepræmien24.5.2026 08:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved lørdagens trækning i Lotto ramte to heldige danskere plet og deler førstepræmiepuljen på hele 10 millioner kroner. Yderligere to danskere vandt en million hver i Millionærchancen. Se her, hvor heldet ramte.
Overvejede at droppe stamkiosken – så vandt hun 1.000.000 kroner23.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter at have spillet Lotto i den samme kiosk uge efter uge og år efter år uden nogensinde at vinde det store, overvejede en kvinde fra Esbjerg at skifte stamkiosken ud, for at se, om det kunne bringe mere held at spille Lotto andre steder… det overvejer hun ikke længere.
Stadig 750 millioner på spil i Eurojackpot – maxpuljen ruller videre22.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For anden trækning i træk er der i aften 750.000.000 kroner i Eurojackpots førstepræmiepulje. Det er så stor en gevinst, at der også er råd til de allerstørste drømme…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

