Tre Oddset-spillere scorer store gevinster på dansk golfsensation
Det var formentlig ikke kun 20-årige Nicolai Højgaard, der jublede, da det sidste put blev sænket i Italian Open i Rom i går.
En trio fra Odense, København og Lemvig har formentlig også kastet armene i vejret over den danske golfspillers første sejr på European Tour.
For de havde alle spillet på, at Nicolai Højgaard ville gentage sin tvillingebror, Rasmus Højgaards, European Tour-sejr i Schweiz fra forrige weekend.
Det var der formentlig ikke mange andre end de tre Oddset-spillere, der havde regnet med. Slet ikke Danske Spil, der gav odds 400 på en sejr til Nicolai Højgaard.
- Jeg skal ikke kunne sige, at det aldrig er sket før, men jeg kan ikke huske, at vi nogensinde har haft odds 400 på en golfspiller, og at det er gået hjem, fortæller Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter i Danske Spil og har været det i 23 år.
- Men det er også første gang, at et brødrepar vinder på European Tour inden for en uge, siger han.
Med sejren i Italian Open følger 3,7 millioner kroner til Nicolai Højgaard og en garanti for at være med på European Tour de næste to år.
Helt så stor blev gevinsten ikke for nogen af de tre Oddset-spillere, men en mand fra Odense satsede 150 kr. og inkasserede dermed 60.000 kr. på den danske golfsejr. En person fra Lemvig satsede 100 kr. og vandt 40.000 kr., mens den sidste vinder kommer fra København og vandt 6.000 kr.
For yderligere info:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
-Peter Emmike Rasmussen, oddssætter i Danske Spil, mail: per@danskespil.dk, tlf: 29455176
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Førstepræmien i Lotto gik til Randers – heldig dansker vinder 10 millioner20.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele tre nye millionærer: Ved lørdagens Lotto trækning vandt en uhørt heldig dansker førstepræmien på 10 millioner kroner, mens yderligere to blev millionærer.
Klar til en afbudsrejse af en anden verden? Danske Spil har vilde 539 millioner i Eurojackpot puljen til en opgradering af sommerferien18.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejret er ustadigt, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på over en halv milliard kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor solen skinner.
Vinder 1.000.000 i Lotto og køber nyt tag i stedet for en Rolls Royce16.7.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det startede med en henkastet kommentar fra en ven, og sluttede med et splinternyt tag over hovedet for en ældre – og ganske fornuftig – sønderjyde.
I morgen får over 35.000 danskere besked: Lollik fik 1.000.000 kroner sidste gang14.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtil videre har over 200.000 danskere vundet i Klasselotteriet i 2025: En af dem var en heldig mand fra Lolland, som valgte at forkæle familien, da han vandt en million. Imorgen tirsdag den 15. bliver der trukket lod i Klasselotteriet igen.
Danske Spil disker op med 13,6 millioner lotterikroner til tre heldige danskere12.7.2025 09:19:15 CEST | Pressemeddelelse
Fredag aften fandt tre danskere guldet for enden af regnbuen, da Eurojackpot tallene blev trukket ud. To andenpræmier og en tredjepræmie gav i alt 13,6 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum