FOREDRAG OM DET DELTE TYSKLAND PÅ ROSKILDE MUSEUM

Det splittede Berlin, kløvet af en betonmur, står for mange som symbolet på den Kolde Krig. Det jerntæppe, der delte Vest og Øst, gik ned gennem Tyskland, der i 1949 formelt blev delt i to stater: Forbundsrepublikken BRD og Den Tyske Demokratiske Republik – DDR. Tyskland spiller en helt afgørende rolle i den Kolde Krig – men hvad var det egentlig, der var på spil, da landet blev delt?
DDRs historie har gennem de seneste årtier været behandlet i både skønlitteratur, faglitteratur og film. Vi kender Spreewald-agurkerne, Trabanterne, spiondramaerne og det hårde Stasi-regime – men hvordan foregik delingen af Tyskland egentlig? Hvad gik forud for oprettelsen af de to stater i 1949?
Det vil historiker og Tysklandsekspert, Karl Christian Lammers, fortælle om i det andet foredrag i Roskilde Museums arrangementsrække om den Kolde Krig.
Foredraget vil behandle udviklingen frem til Tysklands faktiske deling i 1949, efter at de allierede sejrherrer i juni 1945 havde overtaget kontrollen med Tyskland og besat landet. Forhandlingerne om fred med Tyskland stoppede i 1947, da sejrherrerne ikke kunne blive enige om en løsning. Derefter bestræbte såvel de tre vestmagter USA, Storbritannien og Frankrig som Sovjetunionen sig på at skabe hvert sit Tyskland i det af dem kontrollerede område.
I maj 1949 blev en ny stat, Forbundsrepublikken (Vesttyskland), oprettet i de vestlige besættelseszoner, og i oktober 1949 lod Sovjetunionen staten Deutsche Demokratische Republik etablere i den østlige sovjetiske besættelseszone. Berlin forblev besat af alle 4 besættelsesmagter.
Mellem Kreml og Coca-Cola - nedslag i den Kolde Krigs historie
Roskilde Museum sætter spot på en af de største og mest komplicerede internationale konflikter i nyere tid med et arrangementsprogram om den Kolde Krig. Vi slår ned på hvert årti i den Kolde Krigs historie og markerer de vigtigste mærke-år. Her er plads til både de små historier fra hverdagen og de store, politiske konflikter. Til vores historier – og til jeres historier.
Tid, pris, sted
6. februar kl. 19-21
Pris: 75 kr. Billetter kan købes på billetto.dk eller i Roskilde Museums butik
Roskilde Museum
Nøgleord
Kontakter
Astrid Orleff Hansen
Museumsinspektør
astridoh@romu.dk
46 31 65 10
Billeder

Information om ROMU
Museumskoncernen ROMU blev etableret i 2015 og udgøres i dag af besøgsstederne Roskilde Museum, Frederikssund Museum, Lejre Museum, RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur, Lützhøfts Købmandsgård, Håndværksmuseet, Sankt Laurentius, Gl. Kongsgård, Tadre Mølle og Domkirkemuseet.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Lejre lokker med sagnkonger og frisk sommerluft23.6.2025 09:16:38 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren over kan hele familien dykke ned i Lejres dramatiske fortid og møde sagnkonger, bersærkere og uhyrer, når Lejre Museum inviterer til børneomvisning og mystery hunt. Børnene kan desuden designe deres egen pragthjelm efter at have set den ægte vare i udstillingen.
Tag med på feriesjov i forfædrenes fodspor19.6.2025 13:42:06 CEST | Pressemeddelelse
Ferie er tid til fordybelse – og måske at tilegne sig nye kundskaber…? Der er nok at give sig til for både børn og voksne i Egedal, når sommerferien lige om lidt melder sin ankomst. Feriesjov byder på oplevelser for hele familien, og der er ingen undskyldning for ikke at prøve kræfter med noget nyt – eller noget gammelt.
Verdensarvscenter vælger erfaren bygherrerådgiver19.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at indfri ambitionen om at skabe et unikt og visionært besøgscenter ved Roskilde Domkirke har Anlægsfonden Kulturarv Roskilde Domkirke valgt erfarne Bauherr som bygherrerådgiver på projektet
Kom til middag hos borgmesteren i middelalderbyen17.6.2025 13:20:09 CEST | Pressemeddelelse
Når man normalt bevæger sig i Roskilde bymidte er de historiske bygninger og ikke mindst domkirken en kulisse for det moderne liv, der leves i byen. Nu har du mulighed for at komme tættere på byens liv for 700 år siden, når Roskilde Middelalderdage inviterer til middag i den gamle byrådssal den 3. august.
Endnu mere sjov for børn ved dette års traditionsrige kildemarked ved Tadre Mølle11.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når ROMU og Tadre Mølles Venner igen i år inviterer til kildemarked ved Tadre Mølle, vil traditioner blive suppleret med fornyelser, særligt for de yngste besøgende. Oplev kildemarkedet søndag den 22. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum