Stigende interesse for socialt frikort blandt udsatte københavnere

De mest udsatte københavnere er i stigende grad interesseret i at få et socialt frikort.
Det giver mulighed for at tjene op til 20.000 kroner årligt på at løse småopgaver uden at blive trukket i offentlige ydelser.
Nye tal viser, at efter forsøgsordningen med det sociale frikort blev forlænget i januar måned, er der det første halve år af 2021 blevet bevilliget 311 sociale frikort i Københavns Kommune.
Det er er 132 flere end samme periode sidste år og dermed en stigning på ca. 75 pct.
Det glæder beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard (V), der kæmpede for at ordningen blev forlænget.
”Tallene understreger hvor vigtigt det var, at vi fik videreført det sociale frikort. Det giver alle, der kan og vil, en chance for at blive en del af det arbejdende fællesskab. Det har jeg kæmpe respekt for, og det skal vi som samfund bakke op om,” siger Cecilia Lonning-Skovgaard.
Det sociale frikort blev indført i 2019 som en forsøgsordning, der skulle give borgere, der har problemer med f.eks. misbrug, hjemløshed eller psykiske vanskeligheder, muligheden for at tjene op til 20.000 kr. årligt skattefrit og uden at blive trukket i fx kontanthjælp, førtidspension eller boligsikring.
Forsøgsordningen skulle kun køre til udgangen af 2020, men blev forlænget, så den nu gælder til og med 2022.
Tjent over 5 mio. kroner siden 2019
Siden starten har de udsatte københavnere tjent over 5 mio. kroner på det sociale frikort.
Og tallene viser, at indtjeningen er stigende.
I 2019 tjente de udsatte mere end 1 mio. kroner på det sociale frikort. I 2020 var det mere end 2 mio. kroner. Og i første halvår af 2021 er tallet allerede tæt på 1.9 mio. kroner.
De små job eller arbejdsopgaver, som er blevet løst, er meget forskellige. Det kan være støvsugning af en kirke, en tjans bag baren på en festival, at feje en gård eller salg af kunst.
”Det glæder mig, at indtjeningen på det sociale frikort er stigende, for det er jo en stor del af pointen, at de udsatte københavnere tjener deres egne penge og får en god fornemmelse for, hvad det vil sige. Og med til historien hører også, at mange private virksomheder har fundet opgaver, som de udsatte har kunne løse. Virksomhederne tager et samfundsvar, og det har været fantastisk at se”, siger beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard.
Fakta:
- Det er borgeren selv, der ansøger om det sociale frikort, og selv afgør, i hvilket omfang han/hun ønsker at arbejde.
- På landsplan er der indtil nu bevilliget ca. 3.700 sociale frikort, hvoraf Københavns Kommune har udstedt ca. 29 pct.
Nøgleord
Kontakter
Pressechef Claus Bøggild, 22 82 84 37, jw9k@kk.dk
Billeder

Information om Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen
Ramadanmiddag på Københavns Rådhus17.3.2025 09:04:00 CET | Presseinvitation
PRESSEINVITATION: Københavns Kommunes beskæftigelses- og integrationsborgmester afholder sammen med Brobyggerne ramadanmiddag på Københavns Rådhus onsdag den 19. marts. Tilmelding er nødvendig for pressen (begrænset antal pladser).
Jobcenter København udstiller værk af kunstner fra Kalaallit Nunaat (Grønland)18.2.2025 11:11:26 CET | Presseinvitation
Presseinvitation: Onsdag den 26. februar er der fernisering af Inuuteq Storchs kunstværk ”Selected from Keepers of the Ocean” på Jobcenter København. Pressen kan tilmelde sig ferniseringen.
Nye rapporter undersøger jøders og muslimers oplevelse af livet i København efter 7. oktober 20237.2.2025 08:02:51 CET | Pressemeddelelse
To nye kvalitative rapporter undersøger, hvordan københavnske jøder og muslimer oplever at være jøder og muslimer i København efter den 7. oktober 2023, hvor Hamas begik et terrorangreb mod Israel. Rapporterne er bestilt af medlemmerne af Beskæftigelses- og Integrationsudvalget i Københavns Kommune og skal politisk behandles på et udvalgsmøde på Københavns Rådhus den 17. februar 2025.
Københavns Kommune skruer op: Flere unge skal have et fritidsjob29.11.2024 08:47:44 CET | Pressemeddelelse
Ny målsætning skal sikre flere fritidsjob til unge på kommunale arbejdspladser – en indsats der styrker både deres fremtidsmuligheder og sociale trivsel.
Københavnsk borgmester går på barsel og erstattes af partifælle28.11.2024 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelses- og integrationsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) går på tre måneders barsel. Han erstattes af sin partikollega Louise Theilade Thomsen (V).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum