Vingegaard-feber tager fart
Inden start på tourens 18. etape er der stor tiltro til Jonas Vingegaard blandt spillere på Oddset. Det kan ses på indskuddene på dagens etape, hvor cirka 30 procent, og dermed allerflest, bliver sat på Vingegaard.
Til sammenligning er kun 12 procent af alle indskud kommet ind på storfavoritten til at vinde Tour De France, Tadej Pogacar.
Der har generelt været en enorm stor interesse for årets Tour blandt Oddsets spillere, og det er flere år siden, der er modtaget så mange indskud på etapevinderspil.
”Vi kan se en tendens på Oddset, at spillerne allerhelst vil spille på danskere, der klarer sig godt, som Jonas Vingegaard gør i øjeblikket. Mit bud er, at dagens etape bliver en topscore mht. indskud,” siger Produktspecialist i Danske Spil Jeppe Helbo Jensen.
Med et odds 6,00 på Jonas Vingegaard, får du pengene seks gange igen, hvis han vinder dagens etape.
”Vi forventer, at han igen i dag vil køre med om sejren. Bjergetapen i går, som er den type etaper, der passer Jonas Vingegaard bedst, er også klart den etape, hvor tiltroen til ham er størst. Det forventer vi også vil være tilfældet i dag på 18. etape, der også slutter opad, efter de lige inden har forceret Col du Tourmalet,” siger Jeppe Helbo Jensen.
Det er dog ikke kun etapesejre, spillerne tror, Vingegaard kan hive hjem.
”Jonas Vingegaard er vores næststørste favorit til at vinde Tour de France. Men det er usandsynligt, at han kan slå Tadej Pogacar, og derfor giver han inden start på 18. etape odds 25 til at vinde Tour de France, mens Pogacar giver odds 1,03,” siger Jeppe Helbo Jensen.
Til gengæld giver får du kun pengene 1,15 gange igen i vinderspillet, hvor Tadej Pogacar ikke er med, for at gøre det mere interessant at spille på en vinder, hvilket indikerer troen på en podieplads til Vingegaard blandt oddsets spillere.
Kontakter
Kontakt:
Jeppe Helbo Jensen, Produktspecialist i Danske Spil, tlf. 26 84 27 31
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder 5 millioner i Lotto og lader den gamle krikke leve16.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et ægtepar fra Vestegnen glæder sig til at kunne spare utallige timer på landevejen, efter at de vandt 5 millioner i Lotto: Gevinsten skal nemlig gå til en gård, hvor der også er plads til parrets heste. Alle parrets heste…
Danske Spil ser klokkeklar Thomas Frank-effekt: ”Det er vildt! Han har overhalet Pep!”15.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Frank er tilsyneladende ikke skiftet alene fra Brentford til Tottenham – danske fodboldfans er i historisk stor stil skiftet med ham. Det kan Danske Spil aflæse i tallene.
Danske Spil: ”Historisk dansk dominans i PostNord Danmark Rundt”12.8.2025 10:01:04 CEST | Pressemeddelelse
I dag starter PostNord Danmark Rundt - og eksperterne hos Danske Spil forudser, at danskere fuldstændig vil dominere toppen af klassementet.
Vinder 10 millioner i Lotto – men tropper ALLIGEVEL op på arbejde mandag efter ferien11.8.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Yngre kvinde fra Frederiksberg havde altid joket med, at hun ikke ville møde på arbejde om mandagen, hvis hun vandt den store gevinst. Så vandt hun 10 millioner Lotto…
Vinder over 6 millioner i Eurojackpot – planlægger allerede næste ferie10.8.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Nordsjælland slutter sommerferien af med at vinde kæmpe gevinst i Eurojackpot, og det giver nye muligheder: ”… men jeg må løbe nu – vi har et møde med rejsebureauet.”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum