home a/s

50 år med mægler-Nielsen i Odense: Fynske bolig-brødre fejrer ejendomsmægler-jubilæer på stribe

Del
At være ejendomsmægler fylder mere end blot i åbningstiden, det er en livsstil, og det er så at sige kommet ind med havregrynene for de to Nielsen-brødre i Odense
-          Vi har følt os meget privilegerede som ejendomsmæglere, men energien og humøret fejler ikke noget, når det, vi gør, er det, vi elsker. Det tror vi også, at vores kunder kan mærke, siger Jakob Nielsen (tv.). Ved hans side står faderen Dennis Nielsen og broderen Morten Nielsen. Foto: Home
- Vi har følt os meget privilegerede som ejendomsmæglere, men energien og humøret fejler ikke noget, når det, vi gør, er det, vi elsker. Det tror vi også, at vores kunder kan mærke, siger Jakob Nielsen (tv.). Ved hans side står faderen Dennis Nielsen og broderen Morten Nielsen. Foto: Home

Som fader, så søn… ner.

Er der noget, der går igen på boligmarkedet i Odense, så er det navnet Nielsen.

-          Vi har solgt huse i 50 år i familien. Vores far fik næringsbrev i 1971, siger Morten Nielsen, søn af ejendomsmægler Dennis Nielsen.

Faktisk er der hele fire jubilæer på stribe i 2021.

-          Vores forretning i Odense SØ har 10 års jubilæum, vores forretning i Tarup har 15 års jubilæum, og vi overtog efter far i Hunderup for 20 år siden, siger Jakob Nielsen, den anden søn.

Selv om generationsskiftet har 20 år bag sig, ’lytter’ Dennis Nielsen, 74 år, fortsat med. Det er svært at slippe faget helt – og især når det fylder alt for sønnerne.


Det vigtige DNA

Boligsalg er en del af Nielsens-DNA.

Både Morten og Jakob har dog været ude på andre græsgange.

Morten stod i lære i forretningen, herefter var han ude ved andre mæglere bl.a på Nordfyn og i Dalum, inden han kom hjem.

Jakob var elev i Danske Bank i Hunderup, herefter rådgiver og markedsansvarlig i Danske Bank Svendborg og var med til at starte Danske Bo op for Danske Bank i Odense, inden han kom hjem.

Grundlaget er de enige om.

-          Nogle af vores vigtigste nøgleord er at være tilgængelige, ærlige, menneskelige og ordentlige – det værner vi om. Men vi følger også med udviklingen. Vi er nødt til at være innovative og nysgerrige i en branche som vores, der er under konstant udvikling, og hvor vores kunder foretager deres største økonomiske beslutninger, siger Jakob.

-          Vi er også resultatorienterede og målsatte – det er også en nødvendighed i vores branche, hvor din vigtigste opgave for en boligejer er at opnå den bedst mulige pris for ejendommen og samtidig sørge for, at alle føler sig godt tilpas med deres beslutninger og får en god oplevelse med at handle hus, siger Morten og slår fast:

-          Alt i alt skaber det tillid, og tillid er det vigtigste i vores branche. Det er det, der skaber de nødvendige og værdiskabende resultater for vores kunder.

Stolte og taknemmelige
Pandemien varslede i starten nedtur på boligmarkedet i Odense – for godt et års tid siden – men coronatiden er meget overraskende endt som det bedste år nogensinde for ejendomsmæglerduoen.

- Det er normalt ikke noget, vi taler om, men det er vi faktisk rigtig stolte af, og det vil vi gerne sige tak til vores dygtige medarbejdere, vores samarbejdspartnere og ikke mindst alle vores fantastiske kunder. Tak, siger Jakob.

Det første halvår af 2021 har også været rødglødende travl.

-          Vi har følt os meget privilegerede som ejendomsmæglere, men energien og humøret fejler ikke noget, når det, vi gør, er det, vi elsker. Det tror vi også, at vores kunder kan mærke, siger Jakob.

-          Det har vi gjort altid – det vil vi altid gøre – for det ligger i vores DNA, tilføjer Morten.

Tidslinjen for ejendomsmæglerfamilien Nielsen:

1971 Etablering af Hunderup Ejendomskontor

v/Dennis Nielsen

1988 Morten starter som ejendomsmægler

1994 Åbner home i Odense

1998 Jakob starter som ejendomsmægler

2001 Generationsskifte i home Hunderup

2006 Morten & Jakob køber home Tarup

2011 Morten & Jakob åbner home Odense Syd-Øst

2018 Morten fejrede 30 års jubilæum

2021 Vi fejrer 50 års jubilæum i branchen

Nøgleord

Kontakter

Morten Nielsen
Ejendomsmægler MDE, Indehaver
home Tarup
Rugårdsvej 210, 5210 Odense NV

66165066
40554262
home.dk
moni@home.dk

Forretninger i: Hunderup - Odense Syd-Øst - Tarup



Jakob Nielsen
Ejendomsmægler MDE, Indehaver
home Hunderup
Læssøegade 178, 5230 Odense M

66144233
20271605
home.dk
jakobn@home.dk
cvr 26258855
facebook



Forretninger i: Hunderup - Odense Syd-Øst - Tarup

Billeder

-          Vi har følt os meget privilegerede som ejendomsmæglere, men energien og humøret fejler ikke noget, når det, vi gør, er det, vi elsker. Det tror vi også, at vores kunder kan mærke, siger Jakob Nielsen (tv.). Ved hans side står faderen Dennis Nielsen og broderen Morten Nielsen. Foto: Home
- Vi har følt os meget privilegerede som ejendomsmæglere, men energien og humøret fejler ikke noget, når det, vi gør, er det, vi elsker. Det tror vi også, at vores kunder kan mærke, siger Jakob Nielsen (tv.). Ved hans side står faderen Dennis Nielsen og broderen Morten Nielsen. Foto: Home
Download
Download

Links

Information om home a/s

home a/s
home a/s
Søren Frichs Vej 36 F
8230 Åbyhøj

+45 86154300http://home.dk/

home-kæden - kort fortalt

home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.

Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.

  • home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
  • home blev stiftet den 1. august 1989
  • home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
  • home har ca. 870 ansatte
  • home er en franchise-kæde
  • home har ca. 130 franchisetagere
  • home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
  • homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
  • home har særligt uddannede køberrådgivere
  • home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.

Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.


Kom godt hjem!

*  Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024

Følg pressemeddelelser fra home a/s

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra home a/s

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye