Skybrudssæsonen er i gang: Hvordan undgår du skader?

Selvom danskerne nok helst så, at sommeren bestod af lutter solskinsdage og ikke en eneste dråbe regn, så er juni, juli og august faktisk sæson for store regnskyl af den værste slags. Derfor er det nok de færreste danskere, der har prøvet at tilbringe en hel sommer herhjemme uden at opleve det voldsomme vejrfænomen.
Og som husejer har man faktisk selv et ansvar for at forebygge skybrudsskader. I hvert fald, hvis man gerne vil have hjælp af sit forsikringsselskab til at dække de skader, som voldsomme mængder regn kan gøre på hjemmet. Men hvad er det egentlig, man skal gøre? Og hvor starter man lige? Det giver GF Forsikring dig svaret på her.
Brug sommerdagene på at tjekke huset igennem
1. Hvis man gerne vil forebygge skybrudsskader, skal man sørge for, at regnvandet kan blive ledt væk. Derfor bør du bruge en af de flotte sommerdage på at rense tagrender, afløbsriste og nedløbsrør, så der er fri passage for vandet.
2. Og når du nu er i gang med det praktiske udendørsarbejde, kan det også være en god idé at tjekke og rense sandfanget i nedløbsbrønden, hvis du har sådan én.
3. Hvis du tidligere har haft problemer med skybrudsskader, skal der måske større midler i brug. Overvej fx at omlægge fliserne rundtom huset, at lægge dræn om kælderen eller at installere et højvandslukke.
Gør klar til et ordentligt skyl
4. Når der er varslet skybrud i det område, hvor du bor, er det vigtigt, at du lukker alle døre og vinduer. Hvis du har udluftningskanaler i kælderen eller krybekælderen kan de også dækkes til med krydsfinerplader.
5. Hvis du har en kælder, bør du fjerne de ting, der ligger på gulvet og på lave hylder, og tage dine mest skattede ejendele med ovenpå, hvor de er i sikkerhed for eventuelle oversvømmelser.
6. Hvis der er et sted omkring dit hus, der er særligt udsat for vandmasserne, er det en god idé at lave en mur af sandsække, der kan holde vandet ude. I de fleste kommuner kan du gratis hente sandsække i nærheden af dit hjem, når der er fare for oversvømmelser.
Begræns skaderne efter skybrud
7. Hvis de store vandmasser er trængt ind i dit hus, er det vigtigt at handle hurtigt ved at flytte de ting, der står i vand. Sørg først og fremmest for at sikre det, som ikke kan erstattes, fx fotos, vigtige papirer og ting med affektionsværdi. Husk at beskytte dig selv mod bakterierne i spildevandet fra kloakken ved at bruge gummistøvler eller waders og gummihandsker.
8. Dernæst skal du sørge for at få vandet væk med hjælp fra fx en vandstøvsuger eller en dykpumpe. Når vandet er væk, sætter du en udtørring i gang ved at lave grundigt gennemtræk og evt. ved at sætte en affugter op. Hvis du ikke har mulighed for at klare det selv, kan du også ringe til dit forsikringsselskab, som kan sende bud efter et skadeservicefirma.
9. Sidst, men ikke mindst skal du kontakte dit forsikringsselskab, som typisk sender en taksator ud for at se på skaderne. Det er en god idé at tage billeder af skaderne undervejs og gemme kvitteringerne på de udgifter du har i forbindelse med at begrænse skaden. Vær også opmærksom på, at en husforsikring som regel kun dækker skybrudsskader og ikke kraftig-regn-skader. Hos flere forsikringsselskaber – deriblandt GF Forsikring – kan man dog tilkøbe en ekstra dækning, der også gælder ved almindeligt og kraftigt regnvejr.
***
Faktaboks: Info om skybrud
- Et skybrud er en nedbørintensitet på mere end 15 millimeter på 30 minutter eller derunder
- I gennemsnittet er der 22 dage om året med skybrud i Danmark
- Der er flest skybrud i august, men både juni og juli er også risikomåneder
- Man forventer, at klimaforandringerne kommer til at skabe flere skybrud.
Kilde: DMI
Kontakter
Rikke Stange LaursenPresse og kommunikationGF Forsikring
Tlf:28 10 83 23presse@gfforsikring.dkgfforsikring.dk/presseBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Vagtskifte hos GF Forsikring i Østsjælland11.4.2025 10:34:55 CEST | Pressemeddelelse
NY FORMAND: Efter fem år som formand har Lykke Outzen Mørk valgt at træde tilbage og i stedet hellige sig posten som næstformand i GF Østsjælland. Hendes afløser er Magnus Therkildsen, der i forvejen er aktiv i bestyrelsen.
Undgå indbrud: Tyvene ser danskernes boligannoncer på Facebook10.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring oplever i stigende grad, at indbrud i danske hjem og sommerhuse sker i forbindelse med boligsalg. Tyvene holder øje med sociale medier og boligsider – og når de spotter designermøbler og dyr kunst, slår de til.
GF Forsikring fortsætter medlemsfremgangen og melder om fortsat ro på priserne8.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ÅRSRAPPORT: På baggrund af et ”meget tilfredsstillende” årsregnskab melder adm. direktør Mark Palmberg, at GF Forsikring ikke kommer med ekstraordinære prisforhøjelser på nogen forsikringer i 2025.
GF: Fortsat ingen prisvarslinger på bilforsikring26.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
GF Forsikring melder sig nu på banen i debatten om bilforsikringsprisernes himmelflugt, som TV 2 i denne uge har sat i gang. Meldingen fra GF er klar: - Vi ønsker at bidrage til størst mulig tryghed i vores medlemmers privatøkonomi, og vi kan nu melde, at der ikke kommer ekstraordinære prisstigninger på bilforsikringen i år, siger adm. direktør Mark Palmberg. Dermed kan GF-bilisterne køre gennem endnu et år uden udsigt til varslinger om prisstigninger.
Svindlere fisker danskernes data: Her er gode råd til at undgå at blive snydt11.3.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
70 procent af danskerne har prøvet at blive udsat for forsøg på identitetstyveri. En af de mest udbredte metoder er såkaldt ’phishing’, hvor svindleren udgiver sig for at være en myndighed, virksomhed eller bekendt. GF Forsikring har samlet de bedste tips til at spotte faren i tide.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum