To nye centre skal styrke behandling af høretab og funktionelle lidelser

Med indvielsen af det nye Hørecenter Sjælland på Sjællands Universitetshospital bliver den specialiserede behandling af regionens borgere med komplicerede høretab styrket og samlet ét sted. Samtidig vil borgere med almindelige høretab få tilbud om behandling endnu tættere på deres hjem via regionens lokale høreklinikker. Den nye organisering skal sikre endnu bedre hjælp og kortere ventetider for høreapparatbehandling.
- Vi har i Regionsrådet afsat midler til at styrke høreapparatområdet af flere omgange, og det har længe været et ønske både at styrke behandlingen og nedbringe ventetiderne for vores borgere med høretab endnu mere. Derfor glæder det mig meget, at vi med det nye specialiserede hørecenter får skabt de helt rette forudsætninger for at kunne lykkes med det, siger Annemarie Knigge, der er formand for Udvalget for Sygehusenes Behandlingstilbud i Region Sjælland.
Ud over etableringen af det nye Hørecenter Sjælland målrettet udredning og behandling af patienter med komplicerede høretab, er de nære tilbud til borgere med almindelige høretab samtidig blevet forbedret. Behandling foregår nu flere steder i regionen fra de fire lokale høreklinikker i Slagelse, Næstved, Nykøbing Falster og Roskilde.
Én indgang for funktionelle lidelser
Det nye Center for funktionelle lidelser er Region Sjællands specialiserede tilbud til patienter med funktionelle lidelser, der er kendetegnet ved kropslige symptomer, som på trods af udredning ikke kan forklares ved en specifik kropslig eller psykisk sygdom. Lidelser, der traditionelt har været forbundet med stigmatisering.
- Med det nye center etablerer vi én indgang til sundhedsvæsnet for patienter med svære funktionelle lidelser, der både kan påvirke funktionsevne og livskvalitet. Der er tale om et tværfagligt center med både somatiske og psykiatriske kompetencer, der kommer til at samarbejde tæt med praktiserende læger, speciallæger og på tværs af sygehuse, siger Annemarie Knigge.
Etableringen af Center for funktionelle lidelser er i fuld gang, og når rekrutteringen er helt på plads, er der kapacitet til at kunne tilse ca. 400 henviste patienter om året.
Nye, moderne faciliteter
I Hørecenter Sjælland er der bl.a. installeret nye og moderne hørebokse samt nye faciliteter som f.eks. et faradaybur, der udelukker al elektrisk støj. Mens Center for funktionelle lidelser med de nye lokaler får optimale betingelser til samtale, behandling og træning af funktionelle patienter.
- Vi ser frem til at kunne give både patienter med høretab og patienter med funktionelle lidelser et endnu bedre og mere smidigt forløb i vores nye, flotte og attraktive bygning på Lykkebækvej 12. Det giver et løft til udredning og behandling af patienter, hvor der er fokus på både kvalitet og at mindske ventetiderne, og er yderligere en hjørnesten i etableringen af det nye Sjællands Universitetshospital i Køge, siger Niels Würgler Hansen, sygehusdirektør på Sjællands Universitetshospital.
Fakta
- Hørecenter Sjælland, som er etableret under Øre-, Næse- Hals- og Kæbekirurgisk Afdeling, og Center for funktionelle lidelser, som er etableret under Neurologisk Afdeling på Sjællands Universitetshospital, er flyttet ind i de nye faciliteter i april og maj.
- De to nye centre ligger på Lykkebækvej 12 i Køge i en selvstændig bygning overfor Sjællands Universitetshospital. Hørecenter Sjælland holder til i stuen og på 1. sal, mens Center for funktionelle lidelser ligger på 2. sal.
Kontakter
Annemarie Knigge, formand for Udvalget for Sygehusenes behandlingstilbud, 21 56 24 79
Niels Würgler Hansen, sygehusdirektør på Sjællands Universitetshospital, 25 27 56 41
Louise Rabøl, ledende overlæge på Øre-, Næse, Hals- og Kæbekirurgisk Afdeling, Sjællands Universitetshospital, 61 33 80 21
Jacob Gren, ledende overlæge på Neurologisk Afdeling, Sjællands Universitetshospital, 51 23 72 36
Billeder




Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Flere læger til Odsherred og Lolland3.6.2025 17:20:14 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet har netop besluttet, at der skal åbnes yderligere to nye lægeklinikker med i alt tre praktiserende læger i Odsherred og Lolland for at styrke lægedækningen i de to kommuner.
Region Sjælland står klar til PFAS-indsats i Tune – venter stadig på statslig afklaring3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods vedtagelsen af en national PFAS-handlingsplan for ét år siden er det stadig ikke muligt at søge om midler til oprensning. Derfor står Region Sjælland nu klar til selv at handle for fortsat at sikre rent drikkevand til borgerne i Tune, hvor et af landets hårdest ramte vandværker ligger
Patienter med diabetes og psykisk sygdom tilbydes samlet behandling i hele Region Sjælland31.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samlet behandling til patienter med diabetes og psykisk sygdom bliver nu udvidet til hele Region Sjælland. Tilbuddet har givet patienterne langt færre indlæggelsdage og gør dem bedre til at klare hverdagen med en psykisk sygdom.
It-udfordring på sygehuse løst16.5.2025 12:58:15 CEST | Pressemeddelelse
Sygehusene i Region Sjælland har i dag været ramt af it-udfordringer, der nu er løst. Dette har medført spredte problemer, lokale forsinkelser og enkelte aflysninger af operationer. Forsinkelserne forventes indhentet i løbet af dagen.
10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland6.5.2025 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at udnytte en option på indkøb af yderligere 10 nye batteritog, som skal indsættes på Odsherredsbanen. Investeringen er en del af regionens strategi for grøn omstilling og styrkelse af det regionale hovednet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum