Ny bekendtgørelse om lavere hastigheder tager ikke nok hensyn til cyklisters sikkerhed

I høringssvaret til Vejdirektoratets udkast til ny bekendtgørelse om lokale hastighedsgrænser glæder Cyklistforbundet sig over, at der gøres op med de tidligere snævre kriterier for at sætte bilers fart til 40 km/t i fx tæt bebyggede byområder. Fremover bliver det lettere for kommuner at gøre.
Direktør i Cyklistforbundet, Klaus Bondam, siger:
- Det er et klart fremskridt, at kommuner får bedre muligheder for at sætte farten ned i tæt bebyggede områder. Det er forældet tankegods, at biler af hensyn til generel trafikafvikling skal kunne køre 50 km/t i byer.
Utrygt at være cyklist
Cyklistforbundet har i flere år krævet lavere hastigheder i udvalgte områder i byer med mange bløde trafikanter og ser bredere fartnedsættelser som en vigtig forudsætning for at bremse de sidste adskillige års udvikling, hvor der bliver cyklet stadigt mindre i Danmark.
I høringssvaret konstaterer Cyklistforbundet da også, at mens der cykles stadig mindre i Danmark, er antallet af tilskadekomne steget. 2/3 af ulykker med personskade sker i byzoner.
- Vi håber, at kommunerne til fulde vil udnytte de nye muligheder for at sætte hastigheden i byerne ned. Der er ingen, der er døde af at bevæge sig langsommere i bil i byområder. Tværtom er der mennesker, der er døde af biler, der kørte 50 km/t, siger Klaus Bondam.
Sæt ned til 30 km/t
Men Cyklistforbundet kritiserer også udkastet for ikke i tilstrækkelig grad at tage hensyn til cyklisters sikkerhed og oplevede tryghed.
Derfor foreslår Cyklistforbundet desuden, at hastighedsgrænsen skal kunne sættes ned til 30 km/t over hele byområder, herunder områder med gennemkørende trafik.
- Det er en meget tryggere hastighed for især børn og ældre, og det vil have en mærkbar effekt på både antal uheld pga. mindre reaktions- og bremselængde samt alvorligheden af uheld for bløde trafikanter, siger Klaus Bondam.
- Læs høringssvaret på Cyklistforbundet.dk/det-vil-vi/horingssvar/lokale-hastighedsgraenser/
- Læs udkastet til ny bekendtgørelsen på https://hoeringsportalen.dk/Hearing/Details/65118
Nøgleord
Kontakter
Jane KofodKommunikations- og engagementschef
Tlf:2217 5588jak@cyklistforbundet.dkKlaus BondamDirektør i Cyklistforbundet
Tlf:4070 8365bondam@cyklistforbundet.dkBilleder
Information om Cyklistforbundet

Rømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker et cykelvenlig verden, kan engagere sig.
Cyklistforbundet.dk
Twitter.com/Cyklistforbund
Facebook.com/Cyklistforbundet
Instagram.com/Cyklistforbundet
Linkedin.com/company/Cyklistforbundet
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Cyklistforbundet byder op til cykeldans i Københavns biltomme gader20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gaderne er bilfri, og ruten lagt. Det skal udnyttes, og Cyklistforbundet byder derfor op til en dans med cyklen i Københavns gader under Copenhagen Sprint, hvor der er lagt en rute til det professionelle cykelløb.
Rekordmange børn lærer cyklingens svære kunst med cykellege15.5.2025 10:48:07 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange børn øver sig i maj i at cykle i Cyklistforbundets børnehavekampagne, Vi kan cykle! Næsten 27.000 børn fra 657 børnehaver i hele landet er hoppet i cykelsadlen og lærer at cykle med sjove cykellege. Det er alle tiders rekord i kampagnen, der har fundet sted de seneste 13 år.
Gymnasieklasse i Hjørring vinder Fælles-Tour25.4.2025 11:09:41 CEST | Pressemeddelelse
Cykelglade elever på Hjørring Gymnasium har kørt sig til sejr og hovedpræmien i årets Fælles-Tour. Den landsdækkende konkurrence er et initiativ fra Cyklistforbundet og landets fem regioner, som vil motivere flere unge til at tage cyklen i stedet for bilen til uddannelse og fritidsinteresser.
Der skal styr på de ulovlige el-køretøjer31.3.2025 10:51:10 CEST | Pressemeddelelse
Vi skal have ryddet op i det ’vilde vesten’ på cykelstier og veje.
Derfor punkterer du oftest i regnvejr27.3.2025 15:55:04 CET | Pressemeddelelse
Bliv klogere på, hvorfor vådt føre øger risikoen for at få en punktering, en risiko som faktisk har sine rødder tilbage til dinosaurernes tid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum