
Programmet til 10-års jubilæumsbrag er klar: Disse musikere spiller på årets "Vi Elsker 90’erne"

Det er ingen hemmelighed, at det har været en hård fødsel. Usikkerheden om covid-19 har fået sommerens festivalarrangører til at ligge søvnløse om natten – Vi Elsker 90’erne er ingen undtagelse.
Derfor sprang champagnepropperne, og jublen var ekstra stor, da alt forleden faldt i hak: Vi Elsker 90’erne kan gennemføre årets koncerter.
Det er derfor med stolthed, at arrangør Riffi Haddaoui i dag kan præsentere årets flotte program med gamle kendinge og nye venner af Vi Elsker-familien.
Der har ligget et kæmpe arbejde bag årets festivaler, men alt går op i en højere enhed nu, siger Riffi Haddaoui.
- Efter de meget hårde restriktioner, som kom ud i sidste uge, var vi tæt på at aflyse, men vi har 10-års jubilæum i år og flere udsolgte koncerter, så vi har selvfølgelig kæmpet og KÆMPET for at finde en løsning for at komme ud til vores trofaste publikum. Det lykkedes. Vi er glade,” siger Riffi Haddaoui, men slår samtidig fast:
”Vi er glade for, at vi kan gennemføre, men vi græder med resten af branchen og de festivaler, som har måtte aflyse. Det er ikke en morsom tid for nogen, og vi har igen og igen måtte ændre på vores set up for at lykkedes,” siger Haddaoui.
Restriktionerne betyder blandt andet, at de store festival-set ups med op mod 18.000 festivalgængere nedjusteres, og at kunstnere fra for eksempel USA ikke er med i år.
Til gengæld er line up’et spækket med kæmpestore, europæiske kendinge, og der er lagt op til 13 timers koncert til det loyale, festhungrende publikum:
2 Unlimited, A1, Antiloop, Blå Øjne, Boyzlife, Brooklyn Bounce, Cascada, Cut’N’Move, DJ Sash!, Dr. Alban, Drömhus, Haddaway, Infernal, S.O.A.P., S.O.S., Svenstrup & Vendelboe, Whigfield, Dr. Bombay, Barcode Brothers, Cargo, ItaloBrothers. Daze, DJ Freedom.
Og Infernal som til lejligheden kommer i en gendannet version med det originale medlem Søren Haahr
Desuden optræder DJ’s: Chief 1 (heroes sæt), Kongemanden, DJ Skoge, Kenny Jensen, 4Gaard, Harske Hubbi.
Værter er Dan Rachlin, Riffi og Lille Lars.
Vi Elsker 90’erne besøger i år Rødovre (14. august), Næstved (14. august) Aalborg (21. august), Holstebro (21. august), Odense (28. august) og Aabenraa (28. august).
Der er næsten udsolgt til årets festivaler. De resterende billetter sættes til salg på Ticketmaster 1. juni.
Yderligere oplysninger: Riffi Haddaoui, tlf. 50501010
Nøgleord
Billeder
Information om Vi Elsker ApS
Følg pressemeddelelser fra Vi Elsker ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vi Elsker ApS
Corona kommer til Danmark30.11.2022 19:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi Elsker Heroes præsenterer 6 nye meganavne
"Vi elsker 90’erne" skifter navn27.9.2022 12:52:50 CEST | Pressemeddelelse
Den populære festival, der i syv byer i Danmark og tre i Sverige hylder 90’erne og 00’ernes store danske og internationale navne, "Vi elsker 90’erne", skifter navn til "Vi elsker Heroes". Det sker, så festivalen i fremtiden også kan afholde festivalen internationalt og for ikke at blive fanget i et dogme skabt af navnet.
”Vi Elsker” bliver en del af REKOM6.4.2022 15:58:57 CEST | Pressemeddelelse
Et af de mest succesrige festkoncepter herhjemme – endagsfestivalerne Vi elsker 90’erne og 00’erne – bliver en del af REKOM. ”Vi elsker-festerne” har siden sin start i 2011 inviteret hundredtusinder af nostalgiske danskere og svenskere til 90’er og 00’er-fest i Danmark og Sverige. Og festen fortsætter mod nye højder i 2022 med syv 90’er og 00’er-fester i Danmark og tre i Sverige.
Bomfunk MC’s gendannet til Vi Elsker 90’erne og 10 andre nye navne til plakaten1.3.2022 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
I tillæg til de allerede 14 annoncerede navne til dette års Vi Elsker 90’erne-line-up kan Vi Elsker 90’erne i dag løfte sløret for yderligere 11 artister, hvor særligt gendannelsen af Bomfunk MC’s til dette års tour er spektakulær. Derudover bliver Alice Deejay, 5ive, Cartoons, Blümchen, Darren Bailie of the Guru Josh Project, Sukkerchok samt pladeaktuelle Chief 1, der sammen med Snap!, Dr. Alban og Haddaway spiller et særligt HEROES SET, en del af den turnerende festkaravane.
VI ELSKER 90’EN præsenterer endnu 7 artister til plakaten27.1.2022 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
SÅ SKAL VI ALLE KRAMME IGEN Efter den sensationelle nyhed om tilføjelsen af Blues til dette års Vi Elsker 90’erne-line-up kan vi i dag afsløre navnene på yderligere syv særlige artister, der til sommer vil få publikum til at bryde ud i ekstatisk dans over hele landet.