Nu er der et coronapas for immunitet

Hvis du har en positiv PCR-test for COVID-19, der er mellem 14 og 180 dage gammel, kan du nu hente et coronapas for COVID-19 immunitet på sundhed.dk og i MinSundhed.
Du finder coronapasset i bundmenuen i MinSundhed eller på sundhed.dk her https://www.sundhed.dk/borger/min-side/corona/covidimmunitetspas/
Vær opmærksom på, at du ikke kan hente et coronapas for COVID-19 immunitet på baggrund af en positiv Antigen-test (lyntest). Hvis du bliver testet positiv med en Antigen-test skal du altså også have taget en PCR-test for at kunne få et coronapas for COVID-19 immunitet.
Coronapas for børn og dem du har fuldmagt for
Du kan også hente et coronapas for COVID-19 immunitet for dine børn og dem du har fuldmagt for. Du kan som forælder kun se dit barns coronapas, hvis barnet er under 15 år.
Bemærk, at det kun er på sundhed.dk, at du kan se coronapasset for dem, du har fuldmagt for. Det kan du desværre endnu ikke i MinSundhed.
Nøgleord
Kontakter
Hanne DegnbolKommunikationskonsulent
Tlf:31 71 99 74hde@sundhed.dkBilleder
Links
Information om sundhed.dk
Sundhed.dk er din digitale indgang til sundhedsvæsenet. En portal, der giver dig overblik over din sundhed og sygdom, og som er ejet af staten, kommunerne og regionerne.
Følg pressemeddelelser fra sundhed.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra sundhed.dk
MinSundhed-appen har fået to nye funktioner20.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med tilføjelsen af Henvisninger og Vaccinationer har danskerne fået lettere adgang til endnu flere af deres digitale sundhedsoplysninger. I forvejen kan de på MinSundhed-appen blandt andet se medicinoplysninger, prøvesvar, journaler og aftaler med sundhedsvæsenet.
Digital fingerfærdighed giver adgang til enorme mængder data4.2.2025 13:42:43 CET | Pressemeddelelse
Sundhed.dk leverer et overblik over rigtig mange sundhedsdata, og det kræver ikke mange klik at finde dem. Ekstra Bladet har lavet en forbrugerguide til nogle af de vigtigste oplysninger.
Befolkningens sundhed og trivsel skal under lup i stor undersøgelse4.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mere end 300.000 danskere bliver spurgt om deres sundhed og trivsel i en ny stor undersøgelse. Resultaterne skal danne grundlag for forebyggelse og indsatser dér, hvor behovet er størst.
Det bliver nemmere for danskerne at navigere i deres sundhedsdata på sundhed.dk29.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt, mere brugervenligt design og en mere intuitiv navngivning skal gøre det endnu lettere for danskerne at få overblik over deres sundhedsdata på sundhed.dk.
Nu kan forsøg på genoplivning ved hjertestop fravælges15.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Borgere over 60 år får onsdag 15. januar ret til at fravælge forsøg på genoplivning ved hjertestop af sundhedspersonale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum