Et Arbejde – en anderledes lokalhistorisk udstilling på Slesvigske Vognsamling

”Vi har bedt borgere i Haderslev Kommune om at låne os en ting, der betyder noget særligt for dem i forhold til Et Arbejde”, fortæller museumsinspektør Kim Jacobus Paulsen og fortsætter: ”De har også fortalt os historien om den, og det er disse 29 genstande og fortællinger, der udgør udstillingen.”
Kim fortæller, at både tingene og historierne er meget forskellige, og sådan må det også være, for et arbejde kan være mange ting: ”Det kan være noget vi går på om morgenen, det kan være en ting, vi har bygget, en opgave vi har løst, et håndarbejde, lektier og meget mere.”
Udstillingen er særlig, fordi den på så mange forskellige måder beskæftiger sig med Et Arbejde, men også fordi den er meget personlig. Der er fortællinger, man ikke sådan lige ryster af sig, men også dem, der får en til at smile.
Venlig hilsen
Kim Jacobus Paulsen
Museumsinspektør
Kontakter
Venlig hilsen
Kim Jacobus Paulsen
Museumsinspektør
Haderslev Kommune
Slesvigske Vognsamling
Simmerstedvej 1 - 6100 Haderslev
Direkte telefon: 74 34 78 19 - 23 29 07 50
kijp@haderslev.dk
www.haderslev.dk
Billeder
Links
Information om Haderslev Kommune
Slesvigske Vognsamling er et vognmuseum, der ligger i Haderslev. Museet og det tilhørende historiske værksted, varetager en af Nordeuropas største samlinger af historiske hestekøretøjer. Det inkluderer alt fra trækærrer og kaner til herskabelige vogne. Museet har desuden et bredt perspektiv på den kulturhistoriske udvikling af hestevogne, og i udstillingsområdet finder man også forskellige historiske værktøjer, der har fokus på vognbyggeri.
Hver onsdag er værkstedet bemandet med håndværkere fra Slesvigske Vognsamlings Venner, som restaurerer, reparerer og rekonstruerer gamle vogne.
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
Forsvaret rykker ind på Haderslev Katedralskole13.2.2025 12:23:18 CET | Pressemeddelelse
En ny studielinje med fokus på Forsvaret er på vej på Haderslev Katedralskole. Et stærkt samarbejde mellem Forsvaret, Haderslev Kommune og Haderslev Katedralskole har banet vejen for en ny forsvarslinje på gymnasiet.
Investor vil bygge boksbutikker i Vojens5.2.2025 08:38:02 CET | Pressemeddelelse
3-5 boksbutikker i den vestlige ende af Vojens kan blive en realitet. Haderslev Kommune er klar til at sætte gang i lokalplanarbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum