DI - Dansk Industri

Byggeriets Kvalitetskontrol får ny formand

Del
Ved generalforsamlingen i Byggeriets Kvalitetskontrol den 21. april 2021 blev Michael H. Nielsen valgt som ny bestyrelsesformand.

Den 21. april 2021 afholdt Byggeriets Kvalitetskontrol generalforsamling. Her blev Michael H. Nielsen valgt som ny bestyrelsesformand. Ved generalforsamlingen blev også international direktør & COO Thomas Bustrup fra Dansk Industri samt produktionsdirektør Thomas Nygaard fra Nordkysten A/S valgt til bestyrelsen.

Byggeriets Kvalitetskontrol er et datterselskab, der er ejet af Dansk Industri. Selskabet er godkendt af Sikkerhedsstyrelsen til at certificere autoriserede virksomheder inden for kloak, vvs og el samt VE-området. Her ud over er Byggeriets kvalitetskontrol akkrediteret af DANAK til ISO 9001, til certificering af energikonsulenter, der energimærker bygninger, samt til at produktcertificere vinduesvirksomheder i henhold til Vinduesindustriens tekniske bestemmelser for Dansk Vindues Verifikation (DVV) .

Byggeriets Kvalitetskontrol certificerer desuden en række brancheordninger inden for fx vådrum, styret boring og fugearbejde. Byggeriets Kvalitetskontrol betjener knapt 3.000 virksomheder.

Følg os på:

    

Billeder

Information om DI - Dansk Industri

DI - Dansk Industri
DI - Dansk Industri
H. C. Andersens Boulevard 18
1553 København V

3377 3377http://di.dk/

Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.

DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri

7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye