Affaldsuge kulminerer i weekenden med rekordmange indsamlinger
Siden mandag har børn fra skoler og daginstitutioner i hele landet været på jagt efter pizzabakker, kaffekrus, og hvad der ellers ligger af henkastet skrald. I weekenden giver de så stafetten videre.
Lørdag og søndag er det nemlig de voksnes tur til at rydde op i naturen og i de danske byer i forbindelse med Danmarks Naturfredningsforenings årlige affaldsindsamling. Her bliver der afholdt mere end 2.200 lokale indsamlinger – det højeste antal nogensinde.
Det er blandt andet foreninger, virksomheder og privatpersoner, der har oprettet de mange arrangementer. Særligt blandt sidstnævnte er antallet skudt i vejret. I år har flere end 1.400 private borgere valgt at arrangere en affaldsindsamling – over tre gange så mange som i de foregående år.
– Vi oplever en enorm interesse for Affaldsindsamlingen i år – ikke mindst fra helt almindelige borgere, der ønsker at give naturen og lokalområdet en kærlig hånd, og som derfor inviterer familien, vennerne eller naboerne med ud at samle skrald. Det er vi utroligt glade for, og vi glæder os til at mærke det fantastiske engagement, vi hvert år oplever, når danskerne går sammen om at gøre en forskel for naturen, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Til vands, til lands og på cykel
Igen i år møder Affaldsindsamlingen også stor opbakning fra en lang række virksomheder og foreninger, der vil være med til at luge ud i alt det affald, der ligger og flyder.
Traditionen tro spænder feltet bredt. På årets indsamling deltager alt lige fra spejderklubber og borgerforeninger til autocampister og landmænd.
Og der bliver ikke kun samlet til lands. Flere steder langs de danske kyster hopper sportsdykkere i havet for at fjerne skrald fra havbunden, mens der på flere søer bliver fisket efter affald fra kano og kajak. Andre foretrækker at klare indsamlingen fra den tohjulede, og kombinerer derfor skraldejagten med en cykeltur.
Godt halvdelen af de mange indsamlinger er offentlige og kan findes her.
Fokus på takeaway
Når de mange indsamlere har været i marken, bliver de bedt om at registrere deres ”fangst”. Hvert år laver Danmarks Naturfredningsforening en opgørelse over, hvor mange kilo affald og hvor mange dåser der er blevet samlet på Affaldsindsamlingen.
Som noget nyt bliver de frivillige indsamlere også bedt om at tælle burgerpapir, kaffekopper, og hvad de ellers finder af emballage fra takeaway.
På årets Affaldsindsamling sætter Danmarks Naturfredningsforening nemlig fokus på alt det takeaway-affald, der bliver smidt på gaden og i naturen – en affaldstype, som foreningen forventer at finde særligt meget af efter et år med corona, hvor takeaway-salget er vokset, og hvor danskerne samtidig har brugt naturen mere.
Danmarks Naturfredningsforening forventer at have resultatet klar i slutningen af april.
________________
FAKTA: Affaldsindsamlingen
- Affaldsindsamlingen er Danmarks Naturfredningsforenings årlige indsamling af affald og har været afholdt siden 2006.
- Årets affaldsindsamling varer hele ugen, hvor 143.000 børn fra skoler og institutioner samler ind i hverdagene 12.-16. april, mens de voksne følger trop i weekenden 17.-18. april. DN forventer op mod 42.000 deltagere i weekenden.
- Efter indsamlingen registrerer indsamlerne deres affald hos Danmarks Naturfredningsforening, der herefter laver en opgørelse over, hvor meget der er blevet fundet.
- I år sætter indsamlingen fokus på takeaway-emballage. Derfor bliver indsamlerne bedt om at angive, hvor meget takeaway-affald de finder. Derudover bliver de også bedt om at tælle både dåser og mundbind.
- I 2020 blev der fundet 53.000 kilo affald – heriblandt 3.300 mundbind.
- Merrild giver økologisk kaffe til indsamlingerne. Derudover donerer Merrild 25.000 kr. til et grønt skoleprojekt og opfordrer samtidig alle skoler til at kåre og hylde deres egen affaldshelt.
- Bilka afholder Affaldsindsamling i alle 19 varehuse, hvor man kan hente gratis affaldssække. Bilka donerer desuden affaldssække til alle de tilmeldte indsamlinger. Derudover kan alle aflevere deres indsamlede affald på Bilkas p-pladser, hvor der er sat containere op til formålet.
PRESSEFOTOS
https://www.affaldsindsamlingen.dk/kontakt/presse/
________________
Sådan kan Affaldsindsamlingen dækkes i weekenden
Med mere end 2.200 forskellige indsamlinger rundtom i landet er der masser af gode historier derude, når foreninger, privatpersoner, virksomheder m.fl. inviterer lokalsamfundet på affaldsindsamling.
Man kan bl.a. besøge:
- Affaldsindsamling på Amager Strand (lørdag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/22614-affaldsindsamling-med-dn-ung/
- Forårsrengøring langs Aarhus Å (søndag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/23791-forarsrengoring-langs-aarhus-a/
- Affaldsindsamling i Grenå (søndag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/19029-affaldsindsamling/
- Affaldsindsamling - Ødsted Festival x Tour de France Vejle (lørdag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/20072-affaldsindsamling-odsted-festival-x-tour-de-france-vejle/
- Indsamling i Havet (søndag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/23381-indsamling-i-havet/
- Halsnæs Løb & Motion samler affald (søndag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/21736-halsnaes-lob-motion-samler-affald/
- Marbæk Plantage (søndag): https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/23222-i-ar-samler-vi-affald-i-det-mest-populaere-naturomrader-i-esbjerg-kommune/
I kan desuden finde MANGE flere indsamlinger her: https://www.affaldsindsamlingen.dk/find-indsamling/
Kontakter
Charlotte Juul, projektleder
cju@dn.dk / 51 46 01 02
Mikkel Faartoft, presse
mikkel@dn.dk / 26 79 59 83
Information om Danmarks Naturfredningsforening
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
DN, WWF og Sportsfiskere i hård kritik af fiskeriminister: Åbner igen for muslingeskrab i beskyttet natur27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Naturfredningsforening, WWF Verdensnaturfonden og Danmarks Sportsfiskerforbund retter skarp kritik mod regeringen og fiskeriminister Jacob Jensen for at forringe naturbeskyttelsen i Limfjorden. Ministeren åbner for muslingeskrab i beskyttet natur, selvom muslingeskrab er dokumenteret skadeligt for havbunden. Store dele af Limfjorden er hårdt ramt af blandt andet forurening fra landbrug, bundtrawl og muslingeskrab.
Nyt naturprojekt skal hjælpe ørreden i Damvad Å25.6.2025 14:05:03 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Naturfredningsforening Egedal og Egedal Kommune har slået sig sammen om et fælles projekt. Sammen med skoleelever vil de løfte biodiversiteten i Damvad Å – bl.a. med fokus på ørreden. Parterne har fået 60.000 kr. i støtte til formålet af VELUX FONDEN.
Sjaskvåd Sankthans: Giv det ubrugte sankthansbål til dyrene23.6.2025 16:45:21 CEST | Pressemeddelelse
Bliver årets sankthansbål aldrig tændt på grund af regn og blæst? Grenene fra bålet kan være guld værd for pindsvin, insekter og fuglene i haven, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening.
DN roser grønne partier for delaftale om kvælstofregulering19.6.2025 16:24:03 CEST | Pressemeddelelse
Ny delaftale med et øget miljøkrav til landbruget bringer treparten et skridt tættere på mål. Men store beslutninger udestår stadig.
Vigtig sejr for vandmiljøet16.6.2025 09:41:28 CEST | Pressemeddelelse
Skelsættende afgørelse fra Miljø og Fødevareklagenævnet om spildevand skal få myndighederne til at stille skrappere krav til forurenende virksomheder, mener Danmarks Naturfredningsforening.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum