Ytrings- og forskningsfriheden er under pres

Hvis den hjemlige forskning drejer sig om områder, hvor der er stor politisk bevågenhed og debat, er det ikke usandsynligt, at myndigheder presser forskningen og ændrer formidlingen, så resultaterne passer bedre ind i de politiske dagsordner. Det viser en ny undersøgelse blandt 763 forskere på landets universiteter lavet af Ingeniørforeningen, IDA.
I undersøgelsen svarer hver 6. forsker desuden, at de er helt eller overvejende uenige i, at der generelt er frihed til at udtale sig om forskning - også når det sker på et område med stor politisk bevågenhed.
Formand for IDA Thomas Damkjær Petersen er meget overrasket over problemets omfang, og opfordrer derfor til, at uskikken med at forsøge at gradbøje forsknings- og ytringsfriheden bliver stoppet.
”Vi lever i et videnssamfund, hvor myndighederne på ingen måde skal forsøge at knægte forsknings- og ytringsfriheden. Hverken forskere eller borgere er tjente med fakta-fordrejninger fra myndighedernes side, og hvis vi som samfund står tilbage med forskningsresultater, der mest af alt minder om fake news, vil den hjemlige politiske debat være hensat til noget, der ikke hører hjemme i et oplyst demokrati,” siger han.
Undersøgelsen viser desværre også, at 7 procent af forskerne i forbindelse med deres forskning - en eller flere gange - har oplevet at blive udsat for pres fra en offentlig myndighed med det formål at påvirke resultater, ændre vægtning af resultater eller helt udelade resultater. Det er skræmmende og underminerende for både forskningen og samfundet generelt, mener Thomas Damkjær Petersen.
”Det skal der naturligvis sættes en stopper for. Får det lov at fortsætte kan jo i sidste ende medføre, at vi på helt vitale tekniske og naturvidenskabelige felter kommer til at basere vores fremtid på ren fiktion og mavefornemmelser,” siger han.
Hvor enig er du i følgende udsagn? "I Danmark har forskere generelt frihed til at udtale sig om forskning - også når det sker på et område med stor, politisk diskussion."
Antal |
Pct. | |
Helt uenig |
30 |
4 |
Overvejende uenig |
90 |
12 |
Hverken eller |
82 |
11 |
Overvejende enig |
317 |
42 |
Helt enig |
147 |
19 |
Ved ikke |
97 |
13 |
I alt |
763 |
100 |
Kilde: IDA survey blandt universitetsansatte forskere. 763 har svaret på spørgsmålet.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
EU spærrer selv vejen for teknologisk fremdrift i Europa16.6.2025 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Manglende investeringer efterlader EU i et teknologisk slæbespor
Danskerne er afhængige af sociale medier9.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af den danske befolkning benytter mindst tre sociale medier, men mange har sagt farvel til X og TikTok i løbet af de seneste to år, viser undersøgelse.
Trump giver danske ingeniører hjemve1.6.2025 09:16:53 CEST | Pressemeddelelse
Over hver fjerde danske ingeniør i USA overvejer at finde job uden for landets grænser eller vende hjem til Danmark.
Ny politisk direktør i Ingeniørforeningen, IDA30.5.2025 13:56:01 CEST | Pressemeddelelse
IDA henter politisk direktør fra DI Rådgiverne.
Lad kommission undersøge masseovervågning24.5.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Beslutningsforslag om at nedsætte en privatlivskommission bør få opbakning fra alle Folketingets partier, mener Ingeniørforeningen IDA og Justitia.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum