Eurojackpotspiller skulle bare ned at handle. Milliongevinst sendte ham hjem uden varer
12.3.2021 09:56:21 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

En mand i 40’erne fra Tårnby Kommune er blevet den heldige vinder af 2.642.318 kr. på en delt andenplads på det europæiske lotteri Eurojackpot. Manden, der er millionær nr. 3789, skulle blot ned i Føtex på Amagerbrogade og handle og havde medbragt sin Eurojackpotkupon, så den kunne blive tjekket.
-Den kører igennem, og maskinen siger et lille bip. Derefter oplyser ham, der står i kiosken, at der er en gevinst på over 5000 kroner, og at han derfor ikke kan udbetale pengene. Jeg tænker bare, at det lyder mærkeligt og sætter mig ud i min bil for at finde ud af, hvad det handler om.
Manden scanner kuponen på sin Lotto app, og finder ud af at turen til Føtex har gjort ham til millionær.
-Jeg måtte lige gøre det et par gange, før det gik op for mig, hvad der var sket. Så ringede jeg til min kone og sagde, at jeg sgu alligevel ikke kunne handle i dag. Hun blev først lidt spids, fordi hun ikke troede mig, da jeg fortalte hende, hvad grunden var til, at jeg ikke lige kunne samle mig om en indkøbsseddel, siger han muntert til Danske Spil.
I stedet købte han sushi og champagne med hjem.
-Hvis verden havde været normal, var vi taget ud at spise for at fejre det. Men det var nu også hyggeligt at lege restaurant derhjemme, lyder det.
I det hele taget er det en lidt ambivalent følelse at blive millionær i en corona-tid, mener han.
-Jeg ved godt, det er et luksusproblem, og jeg er da vildt glad for, at jeg har vundet. Men jeg ville da også ønske, at man kunne springe på det første fly sammen med familien og opleve noget andet end sine egne fire vægge.
Den heldige vinder har valgt kun at dele nyheden med sin nærmeste familie og ønsker dermed at være anonym. Det er der en helt speciel grund til.
-Jeg har set for mange dårlige historier om misundelse osv. Så jeg tør ikke tage chancen og fortælle om gevinsten til andre end dem, jeg vil dele pengene med. Nemlig min kone og mine børn. Jeg har ligefrem oplevet at miste en nær relation på grund af noget med penge, så jeg holder det helt tæt.
Manden fortæller, at pengene skal bruges på at rejse med familien og at sikre livet fremover.
-Man ved jo aldrig hvordan ens arbejdssituation ser ud om 15 år. Så det giver en dejlig ro i maven, at man har midler stående. Vi har jo lært fra corona, at alt kan ske meget pludseligt og vende verden fuldstændig på hovedet.
Der er 391 millioner i puljen, som kan vindes i aften.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Sidste chance i aften: Mindst 27 danskere bliver millionærer i Det Store Påske Lotto5.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stadig tid til at få en bid af millionkagen: I aften udtrækker Danske Spil hele 27 millionærer i Det Store Påske Lotto – og danskerne kan nå at spille med helt frem til kl. 20.00.
Jackpot! Heldig dansker vinder 63 millioner i Eurojackpot3.4.2026 22:40:00 CEST | Pressemeddelelse
En dansker fra Valby løber fredag aften med førstepræmien i Eurojackpot – det giver helt vanvittige 63 millioner kroner – skattefrit.
Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”3.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.
Julen varer lige til påske: Glemte millionkupon fra Jule Lotto i månedsvis3.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I månedsvis kørte en kvinde fra Sydjylland rundt med en kupon fra Det Store Jule Lotto i handskerummet i sin bil. Uden at vide, at den var en million kroner værd.
Påsken får igen mindst 27 garanterede millionærer – Det Store Påske Lotto vender tilbage1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne tog sidste år godt imod Det Store Påske Lotto, og millionregnen vender nu tilbage. For anden gang i historien forvandler Danske Spil 2. påskedag til en vaskeægte millionfest med hele 27 garanterede millionærer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

