
Europapremiere: Danfoss har automatiseret montage med 3 toarmede cobots

Sundere jobs og mere effektiv montage af ventiler. Det er den forvandling, Michael Breumsø, Vice President, RAC Supply Chain hos Danfoss, kan glæde sig over at have skabt:
Vi er lykkedes med at eliminere nogle manuelle processer, hvor vi havde ensidige og belastende opgaver for medarbejdernes skuldre og arme. Det er vejen frem: Robotter skal være med til at sikre , at industrimedarbejdere får et sundere arbejdsmiljø - et miljø som vi kan arbejde i, til vi bliver 75 år.
Danfoss Climate Solutions producerer køle- og air-conditioning-komponenter. Indtil august 2020 foregik arbejdsopgaven med montage af ventiler helt manuelt og krævede syv operatører. De stod og trak skruemaskiner ned og op over skulderhøjde igen med meget korte intervaller. I dag udfører de ansatte kun de komplekse dele af processen, som kræver fingerspidsfornemmelse.
Nu klarer tre ansatte opgaven i tæt samarbejde med de tre duAro cobots, mens de øvrige fire ansatte er frigjort til andre opgaver på fabrikken. Dermed tjener automationsinvesteringen på denne arbejdsstation sig hjem på to år.
Medarbejderne har taget imod den nye robotcelle og fremhæver, at robotterne er støjfri og nemme at komme til at betjene. Tidligere har vi været vant til, at nyt maskineri gav brok og bøvl med børnesygdomme, men ikke med denne løsning. Det gjorde måske også en forskel, at vi fik leveret en duAro cobot tidligt i projektet, så vi alle kunne se den, inden vi fik den implementeret i anlægget. Jeg tror, det var med at afmystificere teknologien, konstaterer Michael Breumsø.
Danfoss anvender mange forskellige typer og fabrikater af robotter i sin produktion.
Løsningen med duAro-robotterne fra Kawasaki var specielt god for os, fordi de både er mindre pladskrævende end afskærmede robotløsninger og også hurtigere end andre cobots, fordi de har to arme. Cellen er meget overskuelig, fordi den ikke er kapslet ind med tag, plexiglas, elektroniske sikkerhedsnet eller lydisolering. Det giver et åbent og smidigt workflow og en god cyklustid, fortæller Michael Breumsø.
Sparede 3-6 måneder på fravalg af udbud
Danfoss valgte en banebrydende ny tilgang, da løsning og leverandør skulle vælges. Det bevirkede, at hele projektet kun varede syv-otte måneder fra idé til drift.
Normalt laver vi selv et stort teknisk forarbejde med 70-80 siders teknikskriv til leverandører med krav og detaljerede specifikationer af udstyr for så at køre et udbud. Men i dette tilfælde valgte vi at bede BILA om at udarbejde et forslag fra starten. Det handlede om at sikre, at vi fik den bedst mulige tekniske løsning og ikke bare den løsning, vi gerne ville have. At arbejde så tæt sammen med leverandøren fra starten fjernede faktisk tre-seks måneder af implementeringstiden, og vi sparede selv meget tid på møder og teknisk forarbejde, konstaterer Michael Breumsø, Vice President, RAC Supply Chain hos Danfoss.
Semiautomatiseret er vejen frem
Cellen med de tre cobots blev bestilt efter en grundig analyse, hvor BILA sammen med Danfoss screenede en hel fabrikken for automationspotentialer og kom op med 20 muligheder for procesoptimering. Danfoss valgte at realisere fire af disse, og duAro-løsningen til ventilmontage var iblandt. Løsningen bidrog sammen med andre tiltag til, at Danfoss Climate Solutions i 2020 præsterede en samlet produktivitetsforbedring på +10 procent.
Når mange af de lavthængende frugter er plukket i forhold til automatisering, så er næste step er cobots, samarbejdende robotter, hvor noget af opgaven kan automatiseres og andre dele af den bedst klares manuelt. Det er det, der kan forbedre industriens konkurrenceevnen på et globalt marked, pointerer Peter Suhr, Global Key Account Manager, BILA A/S,der har været med til at identificere automationspotentialerne hos Danfoss.
Danfoss har planer om at genbruge automationskonceptet og samarbejdsmodellen på andre fabrikker i Danfoss-koncernen.
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Se hvordan duAro-robotterne og medarbejderne samarbejder hos DanfossVideokanal
Nøgleord
Kontakter
Der er mulighed for uddybende interviews med nøglepersonerne hos BILA og Danfoss:
Michael Breumsø, Vice President, RAC Supply Chain hos Danfoss
Peter Suhr, Global Key Account Manager, BILA A/S
Kontakt venligst
Malene Grouleff, presserådgiver for BILA A/S, +45 28915809, malene@grouleff.it
eller
Charlotte Overgaard Clausen, Personal Assistant, BILA Automation
+4528309102, coc@bila.dk
Billeder





Links
Information om BILA A/S
BILA A/S blev grundlagt i 1988 og har hovedkontor i Danmark i byen Nykøbing Mors og også afdelinger i Svendborg, Sønderborg, Varde, Herning, Randers, Mariager, Aalborg og Vemmelev foruden nu Norge og Sverige. Virksomheden har omkring +500 medarbejdere og leverer automationsløsninger til produktionsoptimering typisk ved hjælp af industrirobotter. Virksomheden leverer til store dele af verden og har leveret mere end 2000 automatiseringsløsninger til det europæiske og amerikanske marked indenfor forskellige industrier.
Følg pressemeddelelser fra BILA A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BILA A/S
Grøn automation: BILA går på global robotskattejagt31.10.2022 09:20:09 CET | Pressemeddelelse
Der er bingo på både bæredygtighed og bundlinje, når en brugt robot, som ellers bare stod og samlede støv, får nye opgaver på en anden arbejdsplads. Ikke mindst for små og mellemstore produktionsvirksomheder er brugte robotter ofte en god løsning, når de skal købe første robot. I automationshuset BILA A/S arbejder serviceafdelingen målrettet med at opspore og opkøbe ”arbejdsløse robotter” rundt omkring i Europa for dernæst at klargøre dem til en ny ”karriere” et andet sted.
Grøn automation: BILA går på global robotskattejagt22.5.2022 12:00:24 CEST | Nyhed
Der er bingo på både bæredygtighed og bundlinje, når en brugt robot, som ellers bare stod og samlede støv, får nye opgaver på en anden arbejdsplads. Ikke mindst for små og mellemstore produktionsvirksomheder er brugte robotter ofte en god løsning, når de skal købe første robot. I automationshuset BILA A/S arbejder serviceafdelingen målrettet med at opspore og opkøbe ”arbejdsløse robotter” rundt omkring i Europa for dernæst at klargøre dem til en ny ”karriere” et andet sted.
Konsolidering: KILDE Automation bliver en del af BILA Group6.4.2022 14:00:00 CEST | Nyhed
Den Skive-baserede automationsvirksomhed KILDE Automation A/S bliver en del af BILA Group A/S. Opkøbet sker for at langtidssikre væksten og styrke den internationale konkurrenceevne for begge parter. Handlen er et led i planen om at skabe en endnu stærkere dansk aktør på det internationale marked for industriel automation. Målet med denne plan er at kunne matche kravene fra de hastigt voksende danske industrikoncerner.
BILA øger eksporten og tangerer milliarden25.2.2022 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
I lighed med de fleste virksomheder, har covid-19 pandemien også givet automationskoncernen Bila betydelige udfordringer. Dette til trods er koncernen vokset og tæller nu ca. 500 medarbejdere. Koncernomsætningen nærmer sig 1 milliard kroner, og fremtiden tegner lyst med en bugnende ordrebog.
Førerløs truck fjerner spildtid og stress i fiskefabrikkens logistik19.12.2021 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når sultne fastfoodkunder i 39 af verdens lande bestiller en Filet-O-Fish, McFeast Fisk, GrovFeast Fisk hos McDonalds, så sætter de tænderne i en paneret fisk fra den danske fiskeproducent A. Espersen. At få det til at lykkes dag ud og dag ind kræver en høj effektivitet i hele koncernen.