13 virksomheder kan nu kalde sig gazeller

Der skulle have stået 13 buketter klar til de lokale gazellevirksomheder ved dette års nytårskur for erhvervslivet. I stedet har Furesø Kommunes erhvervskonsulenter nu været rundt i kommunen med en anerkendende hilsen til de 13 Furesø-virksomheder, der skulle have været fejret for deres nye titel som gazellevirksomhed. Det fortæller Ole Bondo Christensen (A), formand for kommunens erhvervskontaktudvalg og borgmester i Furesø.
"Gazellevirksomheder tjener som inspiration – det skal vi anerkende dem for. De lykkes med en kontinuerlig vækst over en fireårig periode, og samtidig bidrager de til at skabe den vækst, som har så stor betydning for udviklingen af kommunen", siger han.
"Oven på 2020, hvor mange virksomheder har været virkelig trængte, skal vi derfor glæde os over, at der også er positive erhvervshistorier at fortælle," siger han.
Det er Dagbladet Børsen, der ved det årlige show i december måned med over 2.000 deltagere normalt kårer landets nye gazeller. Som med den lokale nytårskur for erhvervslivet i Galaksen var begivenheden også coronaramt. Men selv om fejringen er udeblevet, varmer anerkendelsen såvel nationalt som lokalt alligevel, fortæller Mogens Brusgaard, formand for Furesø Industri og næstformand i kommunens erhvervskontaktudvalg. Som direktør for virksomheden Wexøe kan han nemlig nu også selv føje gazelle til sidste års resultat, og det forpligter, mener han.
"Coronaen har ramt Furesøs virksomheder fuldstændig vilkårligt. Nogle har fået lyntravlt, andre har klaret sig, og nogle har bare været urimeligt hårdt ramt," konstaterer han.
"Derfor har vi i Furesø gennem hele coronakrisen stået sammen om 'Furesø hjælper Furesø-samarbejdet', hvor virksomheder har kunnet få hjælp og råd af andre virksomheder. Her skal vi ikke kun blive inspireret af gazellerne som enlige sprintere. Vi skal også glæde os over, at et stærkt, lokalt erhvervsnetværk kommer hele flokken af virksomheder og måske endda kommende gazeller til gavn," påpeger Mogens Brusgaard.
Hasan Yilmaz (A), formand for Furesøs Udvalg for beskæftigelse og erhverv opfordrer til, at virksomhederne orienterer sig i de netværksmuligheder, der fortsat er, men også i de hjælpepakker, som kommunens erhvervskonsulenter har så godt overblik over.
"Man bliver ikke en gazellevirksomhed, hvis ikke man også rækker ud og beder om hjælp, når man har brug for det. Erhvervssiderne på kommunens hjemmeside er klar med et svar, uanset om man mangler et overblik over de nationale støtteordninger, mangler en ekstra medarbejder eller savner at vende situationen med andre erhvervsfolk over et online netværksarrangement. Og ellers tager man bare fat i kommunens erhvervsteam", lyder opfordringen fra Hasan Yilmaz.
Forslag til billedtekst:
Én af de virksomheder, som Furesø Kommunes erhvervskonsulent Flemming Ipsen netop har været forbi, er den nykårede gazellevirksomhed Wally og Whiz. Virksomhedens stifter, Kristian Them Hansen har opnået gazellestatus med virksomhedens produktion af kvalitetsvingummi og-slik.
Nøgleord
Kontakter
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkMogens BrusgaardFormand for Furesø INDUSTRI
Tlf:4070 1444Hasan Yilmaz (A)
Formand for Udvalg for beskæftigelse og erhverv; Medlem af Økonomiudvalget
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Billeder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Udvalget for Ældre og Sundhed om ældreområdet7.8.2025 09:09:46 CEST | Pressemeddelelse
Som medlemmer af Ældre og Sundhedsudvalget er vi meget berørte over den seneste tids artikler om hændelser på Lillevang Plejecenter. Vi anerkender til fulde familiernes oplevelser af, at deres forventninger til plejehjemmet ikke er opfyldt. Vi har bedt forvaltningen om at gennemgå de fejl, der er sket, og gøre alt for at tage lære og undgå gentagelse. Borgerne og deres pårørende skal være trygge ved ældreplejen i Furesø. Derfor har vi også bedt forvaltningen om her og nu at prioritere ekstra midler til at forbedre indsatsen. Konkret foreslår vi, at vi afsætter ressourcer til flere sundhedsfaglige medarbejdere primært på vores plejehjem, så vi målrettet kan arbejde med at løfte kvaliteten. Vi vil også foreslå byrådet, at vi afsætter en pulje til kompetenceudvikling af både ledere og medarbejdere. Vores dygtige medarbejdere skal have bedre redskaber til at løse de komplekse opgaver, de står overfor. Antallet af beboere med demens stiger, og medarbejderne skal have den nødvendige kompeten
Mød borgmesteren6.8.2025 15:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes borgmester Ole Bondo Christensen tager i de kommende måneder på rundtur i kommunen for at møde borgerne, høre om lokale udfordringer og drøfte kommunens fremtidige udvikling.
Liv, fællesskab og handel skal sikres på Værløse Bymidte10.7.2025 10:56:49 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd vil fremtidssikre Værløse Bymidte: Udkastet til en ny rammelokalplan, der nu er sendt i høring, skal sikre, at den kommende udvikling udføres med fokus på kvalitet og helhed.
Ny ældrelov: En mere personlig og sammenhængende pleje8.7.2025 09:36:23 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli trådte en ny ældrelov i kraft. Fremover planlægges hjælpen til Furesøs ældre borgere ud fra deres hverdag og behov, de vil blive mødt af velkendte ansigter i faste teams, og så vil indsatsen altid søge at gøre den ældre borgere så selvhjulpen som mulig.
Furesø Kommune opfylder mål for genanvendelse af affald30.6.2025 15:05:05 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har et år før tid nået mål for reel genanvendelse af husholdningsaffald. Desuden er tendensen, at mængden af affald fra husholdninger ikke længere stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum