Ørsted A/S
9.2.2021 13:40:19 CET | Globenewswire | Pressemeddelelse
Ørsted A/S har i henhold til artikel 19 i forordning (EU) nr. 596/2014 modtaget nedenstående indberetning om transaktioner i Ørsted A/S aktier udført af personer med ledelsesansvar og/eller personer, der er nært knyttet til dem.
Se indberetning af finansdirektør Marianne Wiinholts transaktioner i vedhæftede pdf-dokumenter.
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til:
Media Relations
Carsten Birkeland Kjær
99 55 77 65
cabkj@orsted.dk
Investor Relations
Allan Bødskov Andersen
99 55 79 96
Det er Ørsteds vision at skabe en verden, der udelukkende kører på grøn energi. Ørsted udvikler, opfører og driver hav- og landvindmølleparker samt bioenergi-, solcelle- og energilagringsanlæg og leverer energiprodukter til sine kunder. Ørsted er kåret som verdens mest bæredygtige energiselskab i 2021 i Corporate Knights’ Global 100-indeks over verdens mest bæredygtige virksomheder og rangerer på klimaorganisationen CDP’s A-liste for sin globalt førende indsats mod klimaforandringer. Ørsted har 6.179 medarbejdere og har hovedsæde i Danmark. Ørsteds aktier er noteret på Nasdaq Copenhagen (Orsted). Selskabet havde i 2020 en omsætning på 52,6 mia. kr. (7,1 mia. euro). Du kan læse mere om Ørsted på orsted.com eller ved at følge os på Facebook, LinkedIn, Instagram og Twitter.
Vedhæftede filer
- Marianne Wiinholt indberetning 9 feb 2021
- Marianne Wiinholt_appendix
- 09FEB2021_Indberetning af ledende medarbejders transaktion
For at se dette indhold fra ml-eu.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Information om Globenewswire
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
RECORDATI17.9.2026 11:18:31 CEST | Press release
RECORDATI ANNOUNCES THE WINNER OF THE 12TH EDITION OF THE ARRIGO RECORDATI PRIZE FOR SCIENTIFIC RESEARCH
Nykredit Bank A/S17.9.2026 11:17:54 CEST | Press release
Nykredit Bank A/S to redeem Preferred Senior Notes
H.O.L.M. Security Sweden AB17.9.2026 11:00:00 CEST | Press release
Holm Security and Sekoia integrate to give SOC teams a complete view of assets and risk across IT and OT
Sompo International Holdings Ltd.17.9.2026 10:22:55 CEST | Press release
Nicolas Berg appointed CEO, UK Insurance, Sompo
Broad Arrow Auctions17.9.2026 10:03:00 CEST | Press release
‘HOLY TRINITY’ LEADS EXCITING HYPERCARS AND SUPERCARS AT BROAD ARROW’S SECOND ANNUAL ZOUTE CONCOURS AUCTION
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
